Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo8. decembra 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Zlepšenie životných podmienok zvierat

Európska komisia navrhla nové pravidlá na zlepšenie životných podmienok psov a mačiek v EÚ a podmienok zvierat počas prepravy. Reagovala aj na iniciatívu občanov zameranú na zákaz chovu kožušinových zvierat v EÚ.

Demography in the EU, ages 12-18 - Poland

Lepšie životné podmienky pre psy a mačky

V EÚ žije vyše 72 miliónov psov a vyše 83 miliónov mačiek. Odhadovaná hodnota trhu so psami a mačkami sa pohybuje okolo 1,3 miliardy eur ročne. V posledných rokoch prudko vzrástol nezákonný obchod a v niektorých chovných staniciach držia zvieratá v zlých podmienkach. Cieľom nových pravidiel je harmonizovať normy EÚ v oblasti dobrých životných podmienok psov a mačiek, ktoré sa týkajú poskytovania prístrešiastarostlivostiprepravy a liečby v chovných zariadeniach, obchodoch so spoločenskými zvieratami a útulkoch.

Lepšie pravidlá prepravy zvierat

Každý rok sa do EÚ a z EÚ prepraví 1,6 miliardy kusov zvierat. Cieľom nových pravidiel je obmedziť čas jazdy a umožniť prestávky na odpočinok mimo vozidla počas dlhých ciestrozšíriť minimálny priestor a zakázať prepravu pri extrémnych teplotách. Lepšie životné podmienky zvierat budú prínosom nielen pre samotné zvieratá, ale aj pre spotrebiteľov a poľnohospodárov, pretože prispejú k udržateľným potravinovým systémom a pomôžu riešiť riziká pre verejné zdravie.

Ďalšie úsilie v oblasti chovu kožušinových zvierat

Európska iniciatíva občanov (ECI) „Fur Free Europe“ (Európa bez kožušín) vyzvala na zákaz chovu kožušinových zvierat a predaja kožušinových výrobkov v rámci celej EÚ. Komisia poverila Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, aby k tejto záležitosti vypracoval vedecké stanovisko. Na základe tohto stanoviska Komisia rozhodne o najvhodnejších opatreniach a zváži aj ďalšie opatrenia na zabezpečenie dobrých životných podmienok chovaných kožušinových zvierat.

Balík opatrení v oblasti dobrých životných podmienok zvierat je dôležitým pilierom stratégie Z farmy na stôl, programu Európskej zelenej dohody pre udržateľnejšie poľnohospodárstvo a výrobu potravín.

Ďalšie informácie

Poľnohospodárstvo a zelená dohoda

Tlačová správa: Komisia navrhuje nové pravidlá na zlepšenie dobrých životných podmienok zvierat

Dobré životné podmienky zvierat pri preprave – otázky a odpovede

Prehľad o preprave zvierat

Dobré životné podmienky psov a mačiek – otázky a odpovede

Prehľad o mačkách a psoch

Európska iniciatíva občanov „Fur Free Europe“ (Európa bez kožušín) – otázky a odpovede

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. decembra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku