
Vysokí právni experti Európskej komisie, zástupcovia Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, Rady Európy, Ukrajiny a 37 štátov položili právne základy pre zriadenie osobitného tribunálu pre zločin agresie voči Ukrajine. Účastníci stretnutia zároveň stanovili kľúčové prvky „návrhu Schumanovho štatútu“, základného právneho textu, ktorý bude upravovať fungovanie osobitného tribunálu.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Keď sa Rusko rozhodlo vydať sa so svojimi tankami za hranice Ukrajiny, čím porušilo Chartu OSN, spáchalo jeden z najzávažnejších deliktov: zločin agresie. Teraz prichádza spravodlivosť. Spravodlivosť pre Ukrajinu. Položili sme právne základy pre osobitný tribunál. Spravodlivosť však nemôže existovať bez náhrady škôd. Rusko musí niesť zodpovednosť za svoju agresiu – a musí za ňu zaplatiť. Urobili sme prvý krok k vytvoreniu komisie pre posudzovanie nárokov s účasťou EÚ. Tento nový orgán bude určovať oprávnenosť nárokov zaznamenaných v registri škôd.“
Tribunál bude mať po svojom sfunkčnení právomoc vyvodzovať zodpovednosť voči ruským politickým a vojenským lídrom, ktorí nesú najväčší diel zodpovednosti za tento zločin agresie. Zasadnutie predstavuje významný prelom v pokračujúcom procese vyvodzovania zodpovednosti za zločin agresie voči Ukrajine, ako aj v kontexte presadzovania medzinárodného systému trestnej justície.
Európska komisia prijala aj odporúčanie určené Rade, aby sa zúčastnila na formálnych rokovaniach o zriadení Medzinárodnej komisie pre posudzovanie nárokov pre Ukrajinu. Komisia pre nároky bude orgánom zodpovedným za skúmanie a posudzovanie oprávnenosti nárokov zaznamenaných v registri škôd, ako aj za rozhodovanie o nich, pričom bude v jednotlivých prípadoch určovať relevantnú výšku odškodnenia. Zriadenie Komisie pre posudzovanie nárokov bude kľúčovým krokom vedúcim k odškodneniu vojnových obetí.
Komisia pre posudzovanie nárokov bude vychádzať z údajov evidovaných v registri škôd. Ten slúži ako záznam o škodách, stratách alebo ujmách, ku ktorým došlo v dôsledku agresie Ruskej federácie voči Ukrajine.
Ďalšie kroky
Osobitný tribunál sa zriadi na základe dohody medzi vládou Ukrajiny a Radou Európy. Príslušnosť tohto tribunálu sa bude odvodzovať od Ukrajiny. Rada Európy bude zodpovedná za postup prijímania návrhov právnych nástrojov potrebných na zriadenie osobitného tribunálu, ako aj za ich následné podpísanie.
Pokiaľ ide o Komisiu pre posudzovanie nárokov, prvé kolo rokovaní venovaných tomuto medzinárodnému nástroju sa začne koncom marca 2025.
Súvislosti
Po zriadení osobitného tribunálu pre zločin agresie voči Ukrajine budú môcť ukrajinské vnútroštátne orgány prokurátorovi osobitného tribunálu postúpiť prebiehajúce vnútroštátne vyšetrovania a trestné stíhania súvisiace so zločinom agresie a zároveň predložiť relevantné informácie a dôkazy získané v súvislosti s prácou vykonávanou v rámci Medzinárodného centra pre stíhanie zločinu agresie (ICPA).
Zriadením tribunálu v inštitucionálnom rámci Rady Európy, ako aj prítomnosťou medzinárodných sudcov a uplatňovaním príslušného medzinárodného práva sa zabezpečí, aby sa pri trestných konaniach rešpektovali najvyššie procesné záruky a uplatniteľné medzinárodné právne predpisy v oblasti ľudských práv.
Podrobnosti:
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 5. februára 2025
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku