Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad4. júna 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

10 spôsobov, ako zastaviť dezinformácie v období volieb

8. júna máte možnosť ísť voliť v európskych voľbách. Využite svoj hlas a nenechajte iných rozhodnúť za vás.

10 spôsobov, ako zastaviť dezinformácie v období volieb

1. Buďte ostražití

Dávajte si pozor na titulky vytvorené s cieľom vyvolať záujem a reakcie bez ohľadu na informačnú presnosť. Posudzujte obsah správ nad rámec senzáciechtivých titulkov a uprednostnite podstatu informácie pred senzáciou.

2. Naučte sa dekódovať dezinformácie

Jedným z najlepších spôsobov, ako rozpoznať dezinformácie, je všímať si jazyk. Bude opatrní pri emocionálne zafarbených správach, pretože môžu byť súčasťou kampane zahraničného zasahovania zameranej na ovplyvňovanie verejnej mienky. Na manipuláciu čitateľov sa tiež používa vágny jazyk alebo zavádzajúce tvrdenia. Hľadajte jasne napísané, emocionálne nepodfarbené správy založené na dôkazoch.

3. Overujte si zdroje

Dajte prednosť informáciám z dôveryhodných a transparentných zdrojov, najmä v čase zintenzívnených pokusov o zahraničné zasahovanie a dezinformácií zameraných na európske voľby.

4. Overujte si fakty

Pred tým, ako sa rozhodnete zdieľať informáciu, si proaktívne overte jej presnosť. Buďte opatrní na sociálnych sieťach, na ktorých sa manipulácii obzvlášť darí. Pomôžte miestnym overovateľov faktov šíriť osvetu.

5. Porovnávajte informácie

Vzhľadom na pravdepodobnosť sofistikovaných dezinformačných taktík porovnávajte správy z viacerých renomovaných zdrojov, aby ste nepodľahli manipulácii či falošným naratívom. Majte sa na pozore pred možnými koordinovanými snahami o šírenie dezinformácií.

6. Dvakrát rozmýšľaj, raz zdieľaj

Pestujte si zvyk dopriať si odstup pred zdieľaním obsahu, najmä na sociálnych médiách. Venujte chvíľu preskúmaniu obsahu a posúdeniu dôveryhodnosti zdroja.

7. Pozor na obrázky a videá

Dezinformácie sa môžu šíriť aj pomocou multimediálneho obsahu. Berte s rezervou vizuálny obsah, ktorý ilustruje články, pretože zmanipulované obrázky či videá sú bežnou dezinformačnou taktikou. Overte si autentickosť a kontext multimediálnych prvkov.

8. Buďte v obraze

Informujte sa o bežných stratégiách používaných pri zahraničnom zasahovaní a dezinformáciách, a to najmä ak ich terčom sú demokratické procesy. Na nasledujúcich stránkach nájdete najnovšie správy súvisiace s dezinformáciami:

9. Podporujme kritické myslenie

Ak chcete vo vašej komunite vybudovať odolnosť voči dezinformáciám, podporujte kultúru kritického myslenia a mediálnej gramotnosti. Povzbudzovaním skeptického prístupu a nezávislého overovania informácií môžete zmierniť vplyv manipulatívnych naratívov.

10. Nahlasujte podozrivý obsah

Aktívne hláste prípady dezinformácií a nenávistných prejavov príslušným orgánom alebo platformám.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. júna 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku