Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok19. novembra 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

100. Dobré fondy EÚ: Spišské Podhradie

101_1.png
© EU
Spišské Podhradie je už viac ako 25 rokov registrované ako pamiatka svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Rekonštrukcia strechy, podkrovia a fasády zachránila významnú budovu v centre mesta, ktorá je zaradená medzi národné a kultúrne pamiatky. Dnes sa v objekte meštianskeho domu nachádza mestská knižnica, ktorá v podkroví získala nové priestory pre čitáreň a väčší komfort pre svojich čitateľov. Na prízemí budovy sa nachádzajú reprezentatívne priestory s novou galériou. Usporadúvajú sa v nej rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Komplexnej obnove predchádzala čiastočná rekonštrukcia, počas ktorej sa vymenila strecha a zreštaurovala fasáda.

Výstavné priestory sa využívajú najmä pre stále expozície, počas ktorých sa vystavujú predmety z regiónu využívané najmú v tradičných remeslách. Celková plocha výstavnej expozície predstavuje takmer tisíc metrov štvorcových. Na obnovu bol poskytnutý nenávratný finančný príspevok z EÚ vo výške takmer 1,3 milióna eur. Okrem tejto rekonštrukcii však Európska únia  podporila v Spišskom Podhradí aj moderné odpadové hospodárstvo. Vybudoval sa nový zberný dvor a kompostáreň.

Európska únia prispela na rekonštrukciu Meštianskeho domu ako aj na výstavbu zberného dvora a kompostárne v Spišskom Podhradí sumou vo výške necelých 1,6 milióna eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
19. novembra 2020