Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok10. decembra 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

103. Dobré fondy EÚ: Kaštieľ v Smižanoch ožil vďaka eurofondom

104_3.png
© EU
Aj vďaka investícii z Európskej únie bolo možné kaštieľ v Smižanoch rekonštruovať. Vynovená budova teraz slúži ako kultúrne zariadenie obce.

Kaštieľ v Smižanoch je ukážkou drobných, vidieckych pánskych sídiel. V minulosti slúžil ako soľný úrad alebo skôr soľný sklad až do prelomu 18. a 19. storočia. V 20. storočí slúžil najskôr ako škola, potom ako priemyselná škola a najdlhší čas slúžil ako materská škôlka. Od roku 2005 budova chátrala a dostala sa do havarijného stavu. 

Až vďaka intervencii a dotácii z Európskej únie bolo možné kaštieľ rekonštruovať a teraz v tejto vynovenej podobe slúži ako kultúrne zariadenie obce Smižany. Pre obec a jej históriu má veľký význam. Po farskom kostole je tento kaštieľ najvýznamnejším pamiatkovým objektom v lokalite.

Budova kaštieľa sa využíva na koncerty, výstavy, stretnutia miestnych spolkov a klubov. Jeho súčasťou je aj multifunkčné informačné centrum. Vystavuje tiež životopisy a portréty významných osobností obce Smižany.

Európska únia prispela na obnovu kaštieľa v Smižanoch sumou viac ako 550-tisíc eur.
 
Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. decembra 2020