Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok18. marca 2021Odhadovaný čas čítania: 1 min

114. Dobré fondy EÚ: rotundu v Dechticiach zrekonštruovali za eurofondy

117_6.png
© EU
Krásny kostolík v Dechticiach je v skutočnosti rotunda, ktorá bola postavená v 12. storočí, výstavba sa datuje rokom 1172. Postavili ju z tehál vo vyvýšenej polohe na svahu a je pravdepodobné, že jej stavitelia sa inšpirovali talianskou architektúrou. 

Pojem rotunda obvykle znamená niečo oblé, avšak v tomto prípade môžeme vidieť obdĺžnikový tvar s apsidou. Zaujímavosťou je, že aj keď vonkajší tvar je štvoruholníkový, ten vnútorný je nepravidelne okrúhly - preto o nej hovoríme ako o rotunde. Pôvodný tvar totiž pripomínal tvar lode. Stavba prešla viacerými stavebnými úpravami, svoje dnešnú podobu nadobudla v roku 1741. 

Rotunda má bohatú históriu, dokonca “prežila” aj priamy zásah granátom na konci druhej svetovej vojny, pričom ju v roku 1945 hneď opravili. Pri bližšom pohľade je vidieť krásnym spôsobom rekonštruovaná fasáda po celom obvode rotundy, ktorá zvýrazňuje pôvodné románske prvky. 

Obnovou prešiel aj barokový oltár ešte v deväťdesiatych rokoch. Počas archeologického výskumu v roku 2010 odkryli viaceré úrovne tehlových dlažieb, pôvodná bola približne pol metra pod terajšou. Komplexná obnova sa uskutočnila v roku 2015. Zrekonštruovala sa dlažba, fasáda veže, ale aj nástenné maľby. Na rekonštrukciu historickej rotundy v Dechticiach prispela Európska únia sumou viac ako 350 000 eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
18. marca 2021