Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok8. apríla 2021Odhadovaný čas čítania: 1 min

117. Dobré fondy EÚ: Električkovú trať do bratislavskej Dúbravky a Karlovej Vsi zrekonštruovali za desiatky miliónov z eurofondov

106_4.png
© EU
Ku efektívnej, rýchlej a príjemnej mestskej hromadnej doprave v hlavnom meste Slovenska prispela rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi a Dúbravky, ktorá stála viac ako 66 miliónov eur. Vyše 56 miliónov eur z tejto sumy uhradila Európska únia z eurofondov. 

V úseku boli kompletne vymenené koľaje a trakčné vedenie. Súčasťou projektu sú bezbariérové zastávky, elektronické tabule a dva nové prestupné uzly na Molecovej a Damborského. Cestovanie električkou z Dúbravky do tunela sa skrátilo o 3 minúty. Súčasťou modernizácie sú nové nástupiská zastávok MHD vybavené osvetlenými prístreškami pre cestujúcich.

Na nových zastávkach sa nachádzajú aj nové informačné systémy s automatmi na možnosť kúpy cestovných lístkov. Veľkou zmenou je aj farebnosť dlažby na nástupiskách. Betón sa vyrábal s pridaním bieleho cementu pri jeho miešaní. Počas šera je tak lepšie viditeľný, čo zvyšuje bezpečnosť na zastávkach. Kvalitnejšie sú aj lavičky vyrobené zo segmentov masívneho dreva, ich súčasťou sú integrované USB porty pre nabíjanie mobilných telefónov. Pribudli tiež smetné koše na plasty a zmiešaný odpad. 

Zmena sa dotkla aj povrchu trate. Namiesto štandardného betónového sa na viacerých miestach použil “zelený trávnik”. Modernizácia bola financovaná z Kohézneho fondu EÚ prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra vo výške vyše 56 miliónov eur, čo predstavuje 85 % z celkových oprávnených výdavkov.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. apríla 2021