Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok1. júla 2021Odhadovaný čas čítania: 1 min

129. Dobré fondy EÚ: Smetisko vo Fačkove sa zmenilo na nepoznanie- za eurofondy vybudovali oddychovú zónu

128_1_s.jpg
© EU
Čo je lepšie v centre mesta, skládka odpadu či úhľadná oddychová zóna? S odpoveďou isto netreba váhať. Neváhali ani vo Fačkove a vďaka pomoci EÚ dnes jej obyvatelia i návštevníci môžu tráviť voľné chvíle na ďalšom príjemnom mieste.  

Vo Fačkove - pri hlavnej ceste medzi kostolom a zvyškom obce - bola dlhé roky skládka odpadu. Desiatky rokov ju využívali miestni obyvatelia a nielen oni. V strede obce sa tak rozrastalo nie na pohľad príjemné smetisko plné odpadu, stavebnej sute, železa, či iných nepotrebných vecí. Nepomohlo ani ohradenie miesta, svoju cestu na skládku si niekto našiel vždy. Priestor medzi kostolom svätého Mikuláša a farským úradom tak vyzeralo dlhé roky nedôstojne. Po rekonštrukcii zaplatenej z eurofondov sa z tohto miesta stalo príjemné oddychové miesto s lavičkami, ihriskom pre deti a informačnými tabuľami, kde sa môžete dozvediete viac o histórii mesta a významných objektoch, ktoré sa tam nachádzajú.  

Návštevníci sa vďaka tabuliam dozvedia o histórii a tradíciách obce a pamiatkach v okolí. Pekná oddychová zóna zároveň slúži aj ako začiatok náučného chodníka k skalnému masívu Kľak. Počas výstupu k prírodnej dominante Lúčanskej Malej Fatry sa môžete zastaviť na štyroch stanovištiach s informačnými tabuľami o prírode, Národnom parku a samotnom Kľaku. Cezhraničným partnerom projektu a obce Fačkov je české mesto Bojkovice ležiace v blízkosti česko-slovenskej hranice. Projekt tak bol podporený cezhraničným progamom Európskej únie - Interreg sumou viac ako 285-tisíc eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
1. júla 2021