Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok30. septembra 2021Odhadovaný čas čítania: 1 min

137. Dobré fondy EÚ: Pivovar na historickej ceste v Hniezdnom postavili za európske peniaze

138_3.png
© EU
Ak budete mať cestu zo Starej Ľubovne cez Spiš, hneď prvá zastávka je v starobylom mestečku Hniezdne. Nemali by ste vynechať areál Nestville, kde bol postavený malý a veľmi zaujímavý pivovar. 

Nachádza sa v areáli expozície liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel. Na tomto mieste totiž bývali krčmy, kde sa stretávali nielen miestni obyvatelia a dôležití obchodníci, ale zastavovali sa tu pútnici už na Jantárovej ceste v stredoveku. Bolo to miestom, kde sa často uzatvárali dôležité obchodné dohody. Dnes tu stojí moderná reštaurácia. Varenia piva v Hniezdnom má veľmi dlhú tradíciu. 

Už od konca 13. storočia sú doložené správy o tom, že sa tu varilo pivo pre pôvodné nemecké obyvateľstvo. Od roku 1412 kedy bolo Hniezdne povýšené na kráľovské mesto, sa datuje právo výčapné. To znamená právo predaja uvareného piva. Miestny malý pivovar nadväzuje na túto viac storočnú tradíciu varenia piva a ponúka šesť druhov alkoholických a jeden druh nealkoholického piva. Okrem pivovaru je súčasťou tohto projektu aj reštauračné zariadenie alebo po starom ako sa tomu hovorilo v minulosti - Taberna. Na tento krásny a príjemný projekt prispela Európska únia sumou cez 900-tisíc eur.  

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
30. septembra 2021