Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok14. októbra 2021Odhadovaný čas čítania: 1 min

139. Dobré fondy EÚ: Dom správcu pod hradom v Starej Ľubovni obnovili za eurofondy

Hrad na severovýchodnom Slovensku, v Starej Ľubovni, pochádza z konca 13. storočia. V jeho podhradí je viacero dôležitých budov, napríklad aj dom správcu. Práve jeho obnovu zaplatil Brusel.

139. DF EU

Ide o barokový objekt, ktorý je sídlom pracovníkov staroľubovanianskeho múzea. Využívajú ho kurátori, reštaurátori, sprievodcovia z hradu, ale súčasne dom obsahuje aj multifunkčnú miestnosť, ktorá môže slúžiť pre návštevníkov areálu napríklad ako kinosála alebo miestnosť pre diskusie. Slúži aj ako regionálne informačné turistické centrum. Nové priestory vznikli aj v podkroví pod strechou.

Barokové podhradie sa postupne stáva ďalším lákadlom okrem staroľobovnianskeho hradu, keďže počet návštevníkov každý rok prekonáva nový rekord. V Finančný príspevok cez regionálny operačný program pre obnovu a rekonštrukciu areálu z európskych fondov bol vyše 687 tisíc eur. Návšteva tohto hradu však láka aj na návštevu iných hradov v prešovskom kraji. Aj medzi nimi nájdeme príklady, kde boli využité peniaze z európskych fondov. Napríklad na hrade Plaveč, kde v rámci európskeho sociálneho fondu prebieha národný projekt Obnova hradov so zapojením nezamestnaných.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku - Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
14. októbra 2021