Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok21. októbra 2021Odhadovaný čas čítania: 1 min

140. Dobré fondy EÚ: Nádherný kaštieľ zo 17. storočia v Šarišských Dravcoch obnovili za eurofondy

Tento diel Dobrých fondov EÚ vám priblíži obnovu historického kaštieľa v Šarišských Dravcoch, ktorá sa uskutočnila aj vďaka významnej finančnej pomoci EÚ. 

Dobré fondy EÚ - kaštieľ v Šarišských Dravcoch

Kaštieľ v obci Šarišské Dravce postretol podobný osud ako mnoho iných kultúrnych pamiatok v našej krajine. Slúžil ako objekt jednotného roľníckeho družstva alebo ako základná škola. Až rekonštrukcia po roku 2010 ho priviedla do pôvodného stavu, ktorý môžeme vidieť dodnes. Šľachtické sídlo na tomto mieste bolo založené v 17. storočí. Svedčí o tom aj zachovaný nápis na fasáde, ktorý naznačuje, že by to mohlo byť z obdobia na začiatku 17. storočia, okolo roku 1630. Unikátnosť tejto pamiatky spočíva v tom, že je zachovaný celý komplex budov, ktorý ku šľachtickému sídlu patril.

Vo vnútorných častiach sa môžu nájsť známky po všetkých stavebných slohoch a všetkých obdobiach, počas ktorých bol tento kaštieľ stavaný. Mimoriadnu hodnotu tohto areálu dokladá aj fakt, že bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Hlavná budova kaštieľa sa dnes využíva ako obecná knižnica, čitáreň, a samozrejme, aj ako priestor pre spoločenské aktivity. Zrekoštruovaný areál zase slúži občanom obce, napríklad aj ako denný stacionár pre seniorov. Celková suma, ktorou bola rekonštrukcia z európskych fondov podporená, bola takmer 1,4 milióna EUR.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku - Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
21. októbra 2021