Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24. septembra 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

92. Dobré fondy EÚ: kaštieľ v Hodejove

93_4.png
© EU
V Hodejove, na juhu Slovenska, nečakane nájdeme pekný kaštieľ z 19. storočia, ktorý dostal meno podľa posledných majiteľov - Stojkovičov kaštieľ.

Stojkovičovci boli majiteľmi miestneho veľkostatku, ktorý skrachoval na začiatku 20. storočia kvôli veľkému krupobitiu a odvtedy bol kaštieľ opustený. Jeho nasledujúce využitie bolo rôzne - cez klub mládeže, notársky úrad, materskú školu, detskú poradňu, školskú jedáleň až po miestny národný výbor. Neskôr však budova začala opäť chátrať. Navyše, ku koncu 20. storočia sa v ňom odohrala mimoriadna udalosť. Napriek tomu, že už v tom čase bol kultúrnou pamiatkou, bol masívne vykradnutý. Zmizli tri kamióny vybavenia, 15kg zlata, 20kg striebra, ktoré sa doteraz nenašli.

Ďalej dochádzalo k deštrukcii celého objektu a až s prispením peňazí z Európskej únie sa podarilo kaštieľ rekonštruovať. Dnes je v ňom expozícia regiónu a okolitých obcí, ktoré v ňom inštalovali zaujímavé predmety.

Európska únia prispela na rekonštrukciu kaštieľa v Hodejove sumou 1,2 milióna eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. septembra 2020