Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24. júla 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 6 min

Café Európa na festivale Pohoda 2023: Diskusia s prezidentkou SR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že Slovensko má nádej na zmenu. Nadchádzajúce parlamentné voľby budú príležitosťou ju uskutočniť.  

Café Európa na festivale Pohoda 2023: Diskusia s prezidentkou SR

Sériu diskusií Café Európa na festivale Pohoda 2023 uzavrela diskusia novinára Štefana Hríba s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Hovorili spolu o tom, ako reflektuje na svoju pozíciu po štyroch rokoch vo funkcii, o politickej situácii na Slovensku a septembrových parlamentných voľbách, ale aj o tom, ako dôležité je pri výkone vysokých funkcií nezabúdať na ľudskosť a empatiu. 

Od vypuknutia vojny Ruska na Ukrajine sa ruskí stúpenci vymedzujú voči poskytovaniu vojenskej a materiálnej pomoci Ukrajine, pretože podľa nich nejde o podporu mierového úsilia. Otázka podpory Ukrajiny je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej „pre každého cítiaceho a empatického človeka predovšetkým témou solidarity, súcitu, rešpektu k právu a medzinárodnému právu”. Zdôraznila tiež, že tamojšia situácia by Slovákom nemala byť ľahostajná, pretože napadnutie suverénnej krajiny je neľudským zásahom do integrity štátu a jeho národa. Bez rešpektu k medzinárodným normám to môže znamenať návrat hrubej sily, ktorej raz môže čeliť aj Slovensko. 

Diskutovalo sa aj o nedávnom rozhodnutí prezidentky opätovne nekandidovať. Svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že cítila ako správne odhadnúť svoje sily. „Moju politiku aj kampaň som založila na úprimnosti, úprimnosti k Vám ľuďom, na autenticite. A keď máte pocit, že tlak, ktorému čelíte, Vás posúva niekam, kde už to nie ste Vy, že postupne sa zo mňa môže stať karikatúra samej seba, všetky reči o úprimnosti by boli iba hrou voči Vám, tak som to nepovažovala za fér,” povedala prezidentka. Súčasťou jej rozhodnutia bol aj ohľad na vlastné deti a blízkych. „Vďačím tým, ktorí tú dôveru, ktorú ku mne cítili, preklenuli aj na dôvody môjho rozhodnutia,” podotkla na margo svojho vyhlásenia. 

Štefan Hríb v otázke reagoval aj na vyjadrenia politických oponentov o tom, že stratila nálepku bojovníčky, pretože sa rozhodla odísť. Počas diskusie prezidentka všetkých ubezpečila, že sa nevzdáva a nikam na najbližší rok ani neodchádza: „Vzdanie sa alebo prehra by to bola pre mňa vtedy, kedy by som sa pod tým obrovským tlakom za posledné štyri roky podvolila čo i len jedenkrát,“ vysvetľuje Zuzana Čaputová. Podľa vlastných slov venovala celý svoj profesijný život obrane demokracie, spravodlivosti, dobrému nastaveniu systémov či pomoci ľuďom, ktorí ťahali za kratší koniec. 

Prezidentka sa tiež zamyslela nad svojimi štyrmi rokmi vo funkcii z hľadiska kritiky a vyhrážok, ktorým spolu so svojimi blízkymi čelila. Otvorene priznala, že neustále osočovanie a snaha čeliť nepravdivým označeniam je veľmi vyčerpávajúce. Na otázku, čo to robí s človekom, byť vystavený toľkej nenávisti, odpovedala, že časom zistila, že nenávisť nie je namierená voči nej, ale voči predstave o nej, ktorú niekto účelovo vytvoril. „Ak tu niektoré politické strany, niektorí politickí lídri využívajú klamstvo ako pracovnú metódu, ak je klamstvo legitimizované ako názor a s tým, aby vzbudzovali strach, obavu z nejakého nebezpečenstva, aby mobilizovali ľudí a mohli ich ľahšie manipulovať, ide o niečo, čo rozleptáva túto krajinu a je to nebezpečné pre Slovensko,” dodala. 

S ohľadom na zvyšujúcu sa fragmentáciu slovenskej spoločnosti, od táborov ľudí deliacich sa na konzervatívne a liberálne sily až po nárast populizmu a extrémistických nálad, je nevyhnutné, aby sa ľudia neustále snažili nachádzať porozumenie. „Ja si myslím, že keď sa vieme zhodnúť na hodnotách, ja to opakujem pomerne často, tak v názoroch môžeme mať rôzne pohľady. Ak sa vieme zhodnúť na tom, že láska k blížnemu je to najdôležitejšie a najviac, tak od tohto bodu začnime. Ale hlavne nestraťme zo zreteľa to, že kým my sa medzi sebou budeme dohadovať, nebodaj nerozprávať, tak na druhej strane sa bude zvyšovať sila a podpora pre extrémne sily, ktoré sú pre nás spoločným nepriateľom, nie my medzi sebou navzájom,“ doplnila v tejto súvislosti Zuzana Čaputová.  

Prezidentka ľudí vyzvala, aby sa v septembri zúčastnili parlamentných volieb. „Demokracia je proces. Nesmieme sa vzdať. To by bola tá najväčšia chyba. Ja stále verím tomu, že verejná moc a politika sa má vykonávať slušným, kultivovaným, kompetentným spôsobom. Že jej súčasťou má byť vľúdnosť, empatia, i keď na Slovensku časť ľudí akoby preferovala hrubosť, útoky, nenávisť a iné emócie. Ale aj takéto obdobie je len dočasné,” povzbudila Slovákov.  

Navzdory pretrvávajúcej frustrácii z vládnutia posledných troch rokov, akcentovala potrebu pristupovať k voľbám s nádejou na zmenu, pretože ešte stále existujú rozumné politické sily. „Slušnou politiku sa dajú vyhrať voľby, vykonávať mandát a zostať stále najdôveryhodnejším politikom v tejto krajine. Slušná politika sa stratí len vtedy, keď jej prestaneme veriť a ja jej verím ďalej. Myslím si, že to je správna perspektíva pre Slovensko, nech to má akúkoľvek podobu ťažkostí. Z tohoto by sme nikdy poľaviť nemali,” uistila prezidentka a zároveň vyzvala Slovákov a Slovenky k solidarite. „My máme v západnej kultúre a civilizácii návyk byť žalobcami a sudcami. Stále nám niečo nestačí, máme tendenciu rýchlo si tvoriť názor. Skúsme viac pozorovať ako posudzovať. Je to hrozne dôležité. Nečakajme od politikov dokonalosť; nikto z nás nie je dokonalý. Skúsme nájsť najväčšiu mieru stotožnenia, ale hlavne, buďme v tom spolu. Neodovzdajme im to do rúk. Nečakajme, že oni to za nás zachránia. Demokracia je našou spoločnou úlohou.“ 

Reflektujúc na ostatné štyri roky vykonávania úradu prezidentky SR, Zuzana Čaputová vyjadrila vďaku za všetky zručnosti, ktoré nabrala a úžasných ľudí, ktorých počas svojej cesty stretla. „Výkon verejnej moci a kvalita výkonu verejnej moci je veľmi úzko spätá so zrelosťou človeka, ktorý ju vykonáva. A zrelosť je proces,” zhodnotila. Zároveň dodala, že jej záleží na tom „aby sprievodným znakom výkonu tak dôležitej a zodpovednej úlohy ako je byť hlavou štátu bolo nielen naberanie vedomostí, ale aj neustály proces práce na sebe.” 

Záznam z diskusie s prezidentkou SR na festivale Pohoda 2023 si môžete pozrieť tu.

Článok vznikol z obsahu diskusie „Café Európa na Pohode: Diskusia s prezidentkou SR“, ktorú 8. júla 2023 zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na festivale Pohoda. S prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou sa rozprával Štefan Hríb. 

Autorka článku je Victoria Širocká. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. júla 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku