Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok17. júla 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Café Európa na festivale Pohoda: Príbehy zo Slovenska

Rôzne obete nespravodlivosti na Slovensku sa stretli počas festivalu Pohoda na EUrópa stage. V čom sa ich príbehy líšia a čo ich spája? 

Café Európa na festivale Pohoda: Príbehy zo Slovenska

Nespravodlivosť v slovenskej spoločnosti 

Nespravodlivosť, ktorej v minulosti čelili diskutujúci hostia je do veľkej miery spätá s verejnou politikou a nastavením našej spoločnosti. Ján Kuciak, otec zavraždeného novinára, hovorí, že je to najmä mentalita politikov, ktorí vedia využiť mnohé situácie vo svoj prospech, čo prispieva k rozmachu nespravodlivosti v slovenskej spoločnosti. Problém tiež vidí v tom, že slušní ľudia sú väčšinou ticho, pričom je tu určitá časť spoločnosti, ktorá ide za skupinou, ktorá je najvýraznejšia. Prejavuje sa tu aj vlastnosť mnohých Slovákov, ktorí sa ku svojim chybám málokedy prihlásia. Nikto za nič nemôže a hľadajú sa vinníci z vonku. Daniel Tupý starší poukazuje na minulosť, ktorá je dôkazom toho, že politici často neboli za svoje trestné činy stíhaní a môžu si robiť, čo chcú. Za problém považuje najmä politické nominácie do štátnych orgánov. 

Nevieme sa poučiť z histórie 

Mnohí si myslia, že keď nastane nejaká tragická udalosť, tak sa bude spoločnosť snažiť spraviť všetko preto, aby sa už nezopakovala. Daniela Tupý starší však v diskusii opisuje svoju skúsenosť, ktorá tento prístup nepodporuje. Po tom, čo bol jeho syn zavraždený skupinou neonacistov, chcel spraviť niečo, čo by pripomenulo aj mladým ľuďom tragické časy, kedy po Bratislave chodilo množstvo prívržencov tejto ideológie. Z tohto dôvodu vznikol pamätník pre všetky obete extrémizmu, dúfajúc, že aj týmto činom podnietia ľudí k tomu, aby už viac nepripustili podobné tragédie. Pre Tupého je preto najväčším sklamaním to, že dnes neonacisti sedia priamo v slovenskom parlamente. Tvrdí, že pri mnohých ľuďoch vnímame, že ich nič netrápi a každý si žije vlastný život. Pokiaľ je niekto nespokojný, tak začne obviňovať západný svet. Priznáva, že táto rétorika je do veľkej miery ovplyvnená aj propagandou z Ruska, no vníma aj to, že napriek smutnej totalitnej minulosti vytvára Slovensko pozoruhodný priestor na šírenie tohto naratívu. Spoločnosť akoby nemala vedomie a zabúda na minulosť a na to, čo sa dialo. 

Zadosťučinenie pre obete? 

Je náročné nájsť dostatočnú mieru zadosťučinenia, keďže bolesť, ktorú prítomní hostia utrpeli, je obrovská. Ján Kuciak by privítal, aby naše súdne a policajné zložky konali transparentne a spravodlivo a predovšetkým, aby už ľudia nemuseli na spravodlivosť čakať dlhé roky. Zlatica Kušnírová poukázala najmä na spravodlivosť a dôležitosť potrestania vinníkov. Aj Daniel Tupý starší vidí nádej v spravodlivosti, aj keď sám poukázal na to, že chlapci, ktorí boli zbití v čase, kedy prišiel o život jeho syn, sa už spravodlivosti kvôli premlčacej dobe nedočkajú.  

Ako zastaviť nespravodlivosť? 

Pri otázke, čo by mohlo pomôcť tomu, aby sme sa do budúcna vyhli týmto tragédiám reaguje Ján Kuciak nevyhnutnosťou občianskej angažovanosti. Podľa neho je kľúčové, aby sa naša spoločnosť naučila, že tu nie sme sami, a že sú tu ľudia, ktorí potrebujú našu pomoc. Pán Hudák poukazuje na dôležitosť osvety médií. Osobne mu pomohlo napísanie knižky, ktorou sa spoločnosť dozvedela o tom, čo sa stalo. V súvislosti s príbehom Milana Hudáka, ktorého spolu so skupinou ďalších Rómov zbili policajti v osade pri Moldave nad Bodvou, je o to dôležitejšia komunikácia. Ako sám povedal, tak celá situácia neskôr vyústila k tomu, že si našiel nových priateľov a vytvoril si pozitívny  postoj k „Nerómom“. Zlatica Kušnírová zase vyzýva k tomu, aby sa dobrí ľudia angažovali a nedávali tak priestor zlu v spoločnosti. Daniel Tupý starší pokladá za dôležité, aby sa vytvoril široký mediálny tlak, ktorý by spôsobil, aby sa aj mladí ľudia zamysleli nad súčasným dianím.  

Odkaz pre Slovákov 

Počas diskusie bolo cítiť, že hostia kladú na blížiace sa predčasné parlamentné voľby veľký dôraz. Prostredníctvom svojich osobných príbehov vyzvali ľudí, aby svedomito prehodnotili svoj hlas a nenechali sa ovplyvniť predvolebným tlakom politikov. Vyjadrenia hostí tiež poukázali na ich presvedčenie o dôležitosti členstva Slovenska v Európskej únii. Napriek tomu, že nikto z týchto hostí nebol v minulosti verejne známy, ocitli sa v tejto diskusií kvôli tomu, že boli obeťami veľkej nespravodlivosti. Znamená to, že táto nespravodlivosť sa môže prihodiť komukoľvek z nás, pričom, podľa slov Jána Kuciaka, je ňou zastihnutý častokrát obyčajný človek. Jeho osobný odkaz v závere diskusie nás vyzýva k tomu, aby sme boli všetci lepšími, pričom každý by sme mali začať sám od seba.  

Článok vznikol z obsahu diskusie „Café Európa na Pohode: Príbehy zo Slovenska“, ktorú 7. júla 2023 zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na festivale Pohoda. Diskutujúcimi boli Zlatica Kušnírová, Ján Kuciak, Daniel Tupý starší a Milan Hudák. Moderoval Samo Marec.  

Autorka článku je Simoneta Šimková. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
17. júla 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku