Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok4. októbra 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 5 min

Diskusia Café Európa: Náš domov v Európskej únii

Aký domov sme si vytvorili na Slovensku a cítime sa v EÚ ako doma? Ako z nášho domova urobiť lepšie miesto pre život?

Café Európa: Náš domov v Európskej únii

 

Pre každého má slovo domov inú hodnotu a iný obsah

Krátko pred parlamentnými voľbami na Slovensku je situácia v rozdelenej spoločnosti napätá, každý sa chce cítiť na Slovensku ako doma, nie každý má tú výsadu. Sociológ Michal Vašečka hneď v úvode debaty zdôraznil, že význam domova, tak ako sme ho vnímali do 20. storočia, sa výrazne mení. V globalizovanej dobe môžeme mať domovov viac, môžeme ich získavať a strácať. Dnes je fixácia na jeden domov falošná, obzvlášť keď je naviazaná na národnú identitu. Radim Dvořák vníma európsku identitu ako nadstavbu nad ostatnými konceptmi domova. Pokiaľ hovoríme dnes o domove, už je to podľa neho Európska únia, pretože sa v nej pohybujeme v priestore s mnohými rovnakými pravidlami. Napriek tomu, že mnohí odtiaľto odchádzajú, Radim rád prijal za svoj domov Slovensko. Hovorí, že po mnohých skúsenostiach zo života po celom svete, je Slovensko možno jednou z najlepších krajín pre život. Diskutéri sa zhodli, že pri budovaní pocitu domova sú základom bezpečné vzťahy. Roman Samotný hovorí o bratislavskej queer komunite ako o jednom zo svojich najzákladnejších domovoch. Zuzana Kuľhová pracuje s ľuďmi bez domova, ktorým pomáha pocit domova vytvárať. Aj ten svoj buduje spolu s nimi, potvrdzuje tak silný element komunity.

Mladí ľudia odchádzajú zo Slovenska

Sociológ pripomína výsledky výskumov podľa ktorých viac ako polovica mladých ľudí na Slovensku tvrdí, že sa im tu nežije dobre, nevidia perspektívu a chcú odísť. Hoci väčšina z nich krajinu neopustí, už tento postoj je obrovským problémom. Na Slovensku sú podľa neho nespokojní skoro všetci, rozhľadenejší ľudia cítia, že sa zadrhávame. Potrebujeme spoznať, čo je pre nás dôležité a rozvíjať to. Roman upozorňuje, že na Slovensku máme mnoho inovácií a schopných ľudí, máme tak podľa neho šancu na posun, musíme jej však dať priestor. Slovensko už nie je pastierska bukolická krajina, nemali by sme sa báť opustiť tradície. Komunity rastú, prepletajú sa a inšpirujú. Mrzí ho, že jazyk a nálada sú otrávené, všetci sú z toho otrávení. Radim pripomína, že pri odlive mozgov stráca Slovensko najmä elity.

Svet sa mení, nedá sa tomu vyhnúť, musíme byť pripravení

Stojíme na prahu transformácie 21. storočia. Menia sa potreby trhu, zručnosti a transformácia musí prebehnúť počas niekoľkých rokov. Európska únia už desiatky rokov pracuje s ideou, že čím je životná úroveň v jednotlivých regiónoch vyrovnanejšia, tým to prináša lepší hospodársky efekt pre celok. Či už ide o Úniu, alebo štátne celky. Preto sa do rozvoja regiónov investuje toľko európskych peňazí. Je to spôsob ako zamedziť ekonomickej migrácii, hoci v Únii je absolútna sloboda migrácie. Zuzana Kuľhová hovorí o situácii na Ukrajine. Na frontovej línii sú ľudia unavení, v hlavnom meste je nálada veľmi zjednotená a prozápadná. U nás však naopak ponúkajú mnohé politické strany proruskú budúcnosť, broja proti západu. Podľa hostí je jednoznačné, že Rusko si vybralo našu krajinu hneď po Ukrajine, na ktorú zaútočiť dezinformáciami v hybridnej vojne a zdá sa, že sa im darí. Slovensko ťaží zo vstupu Európskej únie aj podľa ekonomických ukazovateľov. Ten kto tvrdí, že alternatívou je vystúpenie z Únie nehovorí o tom, čo by to znamenalo. Zuzana Kuľhová pripomína, že nie sme zvyknutí kriticky rozmýšľať, prijímame informácie a nevyhodnocujeme. Je potrebné zmeniť spôsob vzdelávania sa.

Ako ďalej?

Tono S prináša v textoch svojich skladieb jednoznačné názory, vyjadruje sa k spoločenským témam. Verí, že texty piesní môžu osloviť verejnosť a priviesť ju k rozmýšľaniu. Prial by si, aby sa ozývali ľudia s väčším dosahom. Potrebujeme si hľadať k sebe cestu a bojovať s predsudkami. Roman Samotný si myslí, že si nesmieme stavať zákopy, ale ísť medzi ľudí, ktorých vnímame ako nepriateľov a rozprávať sa zoči-voči, nie len v anonymite sociálnych sietí. Nenechať sa odradiť slovami, za ktorými je často strach. Michal Vašečka hovorí, že aj po voľbách sa budeme všetci snažiť o zmenu a zlepšenie spoločnosti. Otázka je, či sme schopní odpovedať si na otázky, čo s krajinou ďalej. Radim odporúča cestovať, spoznávať nové koncepty a fungovanie iných spoločností. Romanovi pomohlo k zmene to, že preskúmal sám seba a našiel oporu v sebe. Treba sa podľa neho naučiť žiť v neistote, ale nechať sa ňou skôr inšpirovať. Zuzana Kuľhová si spomenula na prvý deň v nocľahárni pre ľudí bez domova, vtedy popraskali jej predstavy a bubliny. Mali by sme byť zmenou jeden pre druhého a pomáhať ako sa dá ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. Aj malým činom vieme inšpirovať k veľkej zmene. Zmene sa treba oddať, nie sa jej brániť, prízvukuje Michal Vašečka. Je to ako jazda tobogánom, pri ktorej sa nevzpierate, ale tešíte sa z nej, na záver tak či tak vždy čľupnete do vody.

Článok vznikol z obsahu diskusie v Café Európa: Aký domov sme si vytvorili na Slovensku? Cítime sa v EÚ ako doma? Vytvárame na Slovensku bezpečný priestor pre zraniteľné a marginalizované skupiny? Slovo domov má množstvo definícii a významových interpretácií. Hosťami diskusie, ktorú viedol Martin Staňo boli humanitárna pracovníčka Zuzana Kuľhová, zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Radim Dvořák, aktivista a majiteľ a Teplárne Roman Samotný, sociológ Michal Vašečka a hudobník Tono S. Tento formát vznikol v spolupráci s multižánrovým festivalom Slanický ostrov Divadla a diskusia prebehla 9.9.2023 v Mestskej knižnici v Námestove.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. októbra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku