Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad5. marca 2019Odhadovaný čas čítania: 1 min

MÝTUS: EÚ chce zakázať nože

pexels-photo-168804-680x360.jpeg
© EU
Vreckový nôž vie byť frajerinou nejedného mladého skauta alebo dospelého MacGyvera. Najmä, ak sa s ním vie vynájsť v rôznych situáciách, kde mu poslúži ako užitočný nástroj.

Zakazuje Slovákom EÚ nosiť u seba nôž? Odpoveďou je, že nie. Či budeme mať u seba nôž je na zhodnotení každej dospelej osoby alebo v prípade maloletého na rodičoch.

Prečo je o tomto vôbec reč? Začala sa totižto šíriť poplašná správa o tom, že nám EÚ chce zakázať nože. Tak len aby sme uviedli veci na pravú mieru, Európska únia nám nože vôbec nezakazuje. Najmä pre skautov, poľovníkov, trampov či vášnivých hubárov to je dobrá správa, keďže môžu svoj obľúbený vreckový nôž či inú praktickú vychytávku nosiť veselo ďalej. Jednoducho takýto zákaz neexistuje a môžete na túto poplašnú správu zabudnúť.

Ako sa táto nožová fáma zrodila? Zavádzajúce tvrdenie vzišlo zo zveličenia obyčajnej správy výboru Európskeho parlamentu pre boj proti terorizmu. Výbor vo svojej správe však len navrhol členským štátom, aby zvážili obmedzenie nosenia nožov na verejnosti a prípadne aj posúdili zakázanie používania obzvlášť nebezpečných typov nožov. Ktoré sú to tie obzvlášť nebezpečné? Patria tu napríklad tzv. zombie nože, čiže tie, ktoré sa hodia predovšetkým pri zombie apokalypse alebo aj motýlikové nože, ktoré patria do výbavy gangsterov zúčastňujúcich sa na pouličných bitkách v getách  tretieho sveta, prípadne ich využil už aj John Travolta vo filme Tvárou v tvár. V rámci celej EÚ však žiadny zákaz nožov nie je momentálne na programe dňa. A odporúčanie niečo „zvážiť“ ešte členské štáty k ničomu nezaväzuje.

V mnohých krajinách je nosenie noža obmedzené a penalizované, jedny z najprísnejších noriem v tejto oblasti platia v rámci Únie napríklad vo Francúzsku.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. marca 2019