Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad10. septembra 2015Odhadovaný čas čítania: 2 min

MÝTUS: EÚ chce zakázať výkonné vysávače

shutterstock_202172830-680x360.jpg
© EU
Chce EÚ, aby naše vysávače vysávali slabšie? Ako zamýšľa ovplyvniť efektivitu domácich prác občanov? Koľko pravdy je na mýtmi opradenom vzťahu EÚ a vysávačov?

Koncom roka 2013 sa šírili rôzne poplašné správy o zákaze výkonných vysávačov. Cieľom európskych pravidiel je ušetriť spotrebiteľom peniaze a znížiť spotrebu energie. Ak vezmeme do úvahy všetky spotrebiče – pračky, sušičky, kotle, Európa ako celok ušetrí obrovské množstvo energie.

Nové pravidla o vysávačoch ušetria 19 TWh ročne do roku 2020, čo zodpovedá kapacite 4 jadrových elektrární! Pre porovnanie táto ročná úspora by dokázala udržať londýnske metro v prevádzke až 20 rokov.

Je dôležité zdôrazniť, že nejde o žiaden autoritatívne nariadený výmysel – je to výsledok kompromisu a rokovaní s výrobcami, spotrebiteľskými organizáciami i environmentálnymi mimovládkami. Členské štáty v Rade a Európsky parlament tuto legislatívu odobrili.

Od 1. septembra 2014 je maximálny príkon vysávačov na úrovni 1600 W, od septembra 2017 sa zníži na 900 W (v súčasnosti je priemerný príkon na úrovni 1800 W).

Budú ľudia s menej výkonnými vysávačmi dlhšie vysávať? Tento faktor sa pri energetickej účinnosti bral do úvahy. Právne predpisy berú do úvahy energetickú efektívnosť, saciu silu, reemisiu prachu cez výstupný otvor spať do vzduchu (zvlášť dôležité kritérium pre astmatikov), úroveň hluku a trvácnosť motora. Príkon a sací výkon sú kľúčovými faktormi pre zaradenie do jednotlivých skupín energetickej efektívnosti – je zrejmé, že vysávač s lepším sacím výkonom zozbiera viac prachu a postačí ho využívať kratšiu dobu. Musíme sa zbaviť nesprávnej predstavy, že vysoký príkon = lepší výkon spotrebiča. To, čo rozhoduje je sacia sila a nie príkon vyjadrený vo Wattoch.

Vezmime si príklad automatických pračiek. Tie majú nastavenú povinnosť označovania energetickej náročnosti (triedy A-G) a maximálnu úroveň príkonu od roku 1995. Ak si spotrebiteľ vtedy kúpil pracku triedy A, do dnešného dňa by ušetril 1000 euro na elektrickej energii. Výrobcov pračiek to nezruinovalo, naopak prinútilo ich to inovovať. Výrobcovia sa dokázali prispôsobiť – zvýšili výkonnosť spotrebičov aj pri menšej spotrebe energie. Kým v roku 1995 boli v triede A len 2 výrobky, dnes už 90% pračiek nájdete v najúspornejšej triede A.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. septembra 2015