Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad7. marca 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

MÝTUS: Ukrajinské územia sú historicky ruské

Rusko pred rokom rozpútalo nevyprovokovanú útočnú vojnu proti svojmu susedovi – Ukrajine. Dávno pred inváziou šíril Kremeľ mnohé dezinformácie. Tu ich vysvetľujeme.

utečenci

MÝTUS: Ukrajina je umelo vytvorený, nie zvrchovaný štát. Ukrajinské územia sú historicky ruské. Obyvatelia týchto území slobodne vyjadrili svoju politickú vôľu vrátiť sa do Ruska a vlasteneckou povinnosťou Ruska je oslobodiť ich a chrániť.

Ukrajina je zvrchovaný štát s vlastnou identitou a dávnou históriou. Popieranie štátnosti a zvrchovanosti Ukrajiny je ďalším dezinformačným naratívom, ktorý prokremeľskí prisluhovači už roky omieľajú. Keď sa Rusko snažilo odôvodniť nezákonné zabratie území zorganizovaním fiktívnych referend na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny, nikoho neprekvapilo, že dezinformačné prokremeľské kruhy sa opäť aktivovali, aby spochybňovali zvrchovanosť Ukrajiny.

Prokremeľskí prisluhovači často využívajú historický revizionizmus ako taktiku manipulácie, ktorá má nakloniť verejný diskurz k podpore súčasných politík Kremľa, ku ktorým patria aj pokusy o protiprávnu anexiu dočasne okupovaných území na Ukrajine. Dobre zdokumentovaná je aj Putinova posadnutosť prepisovaním dejín.

Na fiktívnych referendách nebolo nič slobodné ani demokratické. Voliči boli donútení k hlasovaniu, keď od dverí k dverám chodili ozbrojení vojaci a zbierali hlasy, čo je v priamom rozpore s ukrajinskou ústavou. Celý tento proces bol v rozpore s medzinárodným právom a bol odsúdený rezolúciami OSN o anexii. Rozhodnutie o anexii názorne ukazuje imperialistickú povahu ruskej vojny.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
7. marca 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku