MÝTUS: Za slintačku a krívačku vraj môže Brusel - Európska komisia Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
  • Informačný prehľad
  • 2. apríla 2025
  • Zastúpenie na Slovensku
  • Odhadovaný čas čítania: 2 min

MÝTUS: Za slintačku a krívačku vraj môže Brusel

Na sociálnych sieťach kolujú rôzne tvrdenia o pôvode a šírení slintačky a krívačky. Je to pomsta EÚ za blokovanie pomoci Ukrajine? Chce Brusel zničiť slovenských farmárov a potravinovú sebestačnosť krajiny? Poďme sa pozrieť na fakty. 

FAKTY: Podľa doterajších skúmaní sa slovenské ohnisko ochorenia slintačky a krívačky pravdepodobne začalo šíriť z Maďarska aj pod vplyvom silných juhovýchodných vetrov. Tento vírus zároveň nemá žiadnu spojitosť s prípadom z Nemecka z januára 2025, keďže išlo o iný kmeň. 

Slovensko prijalo prísne opatrenia v súlade s pravidlami EÚ. Prijaté kroky potvrdilo aj Generálne riaditeľstvo pre zdravie a bezpečnosť potravín (DG SANTE). Európska komisia taktiež prijala konkrétne opatrenia, ktoré určujú, ktoré oblasti musí Slovensko zahrnúť do reštrikčného pásma v okolí chovov s ohniskami nákazy. Taktiež sa vymedzuje, ako dlho bude toto reštrikčné pásmo trvať. 

Ako EÚ pomáha pri slintačke a krívačke? 

Slovensko v riešení situácie neostalo osamotené. Na pomoc bol vyslaný tím veterinárnych expertov EÚ (EUVET), ktorý spolupracuje so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR. Tento tím nedávno asistoval aj v Maďarsku. 

Viaceré krajiny – vrátane Česka, Rakúska a Maďarska – poskytli pomoc prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany EÚ. 

EÚ taktiež spolufinancuje veterinárne opatrenia na kontrolu slintačky a krívačky prostredníctvom Programu pre jednotný trh, ktorý riadi DG SANTE. Týka sa to najmä spolufinancovania výdavkov členských štátov na odškodnenie poľnohospodárov za utratenie zvierat pri vypuknutí nákazy a v prípade potreby aj za preventívne usmrcovanie v rizikových poľnohospodárskych podnikoch. Miera spolufinancovania je 20 % (zvýšená na 30 % v prípade členských štátov s HDP nižším ako 90 %).  Zasiahnuté členské štáty tak môžu požiadať o finančné kompenzácie.

Európska komisia navyše spravuje Banku Únie s antigénmi, ktorá obsahuje viac ako 9 miliónov dávok vakcín účinných proti tomuto vírusu. Koordinovaný prístup zaručuje, že Slovensko bude mať prístup k potrebným zdrojom a podpore. 

Vďaka členstvu v EÚ nezostanú štáty v boji proti podobným krízam osamotené. Členské štáty vrátane Slovenska sa môžu spoľahnúť na odbornú, materiálnu aj finančnú pomoc, ktorú EÚ koordinuje s cieľom ochrániť zdravie občanov a zvierat, zabezpečiť potravinovú bezpečnosť a stabilitu európskeho poľnohospodárstva. 

Ďalšie informácie ku slintačke a krívačke 

Správa Európskej komisie 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
2. apríla 2025
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku