Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok8. septembra 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Oslavujeme Európsky deň jazykov

Koniec septembra sa na „starom kontinente“ už tradične spája s oslavami Európskeho dňa jazykov, ktorý si pripomíname 26. septembra. V metropole východného Slovenska ho oslávia v predstihu – v utorok 12. septembra 2023. 

Európsky deň jazykov KE 2023

Do podujatia na počesť rozmanitosti európskych jazykov sa zapojí bezmála tristo žiakov a študentov základných a stredných škôl z Košického kraja a Prešovského kraja.

Po ročnej prestávke sa na Filozofickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach vracia prestížne podujatie Európsky deň jazykov. Jeho cieľom je povzbudiť obyvateľov členských krajín Rady Európy, aby sa učili jazyky, pretože jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu. Európsky deň jazykov sa oslavuje z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu od roku 2001. Organizátormi sú Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad a Zastúpenie Európskej komisie v Slovenskej republike. Hlavným spoluorganizátorom podujatia v Košiciach je Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach, ktorá na špičkovej úrovni zabezpečuje výučbu anglického, francúzskeho, latinského, nemeckého a slovenského jazyka pre domácich aj zahraničných študentov.

„Na tomto významnom celoeurópskom podujatí participujeme od roku 2015. Veľký záujem o účasť zo strany základných a stredných škôl v Košickom kraji a Prešovskom kraji manifestuje mimoriadny záujem mladých ľudí o znalosť cudzích jazykov,“ informuje dekanka Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. Mgr. Renáta Panocová, PhD.

Podujatie sa uskutoční v areáli fakulty na Moyzesovej 9 v historickom centre Košíc. Program bude rozdelený do dvoch budov a dvoch turnusov – oficiálne otvorenie spojené s predstavením študentského divadelného súboru ActofKAA z Bratislavy sa uskutoční v Aule Kostlivého o 9.00 hod. (druhý turnus o 11.00 hod.), ostatné aktivity, ako napríklad vedomostné kvízy či výstava kníh, sa budú realizovať v budove Platón.

Účasť na podujatí potvrdilo pätnásť základných a stredných škôl z Košíc, Prešova, Spišskej Novej Vsi, Popradu, Trebišova či z Moldavy nad Bodvou. Do aktivít Európskeho dňa jazykov v Košiciach sa zapojí bezmála tristo žiakov a študentov základných a stredných škôl z Košického kraja a Prešovského kraja.

„V rámci sprievodných aktivít sa účastníci môžu tešiť napríklad na kvíz Ako dobre poznáš svet Harryho Pottera? Možno neviete, že tento knižný bestseller bol preložený do všetkých oficiálnych jazykov Európskej únie. S tým súvisí aj ďalšia úloha – žiaci a študenti budú mať priradiť názvy prvého dielu knihy k jednotlivým európskym jazykom. Nuž a napríklad v aktivite Time's up! budú mať za úlohu za dve minúty vysvetliť, nakresliť alebo opísať čo najviac slov a postáv z Harryho Pottera. Tento kvíz bude k dispozícii v angličtine, nemčine aj slovenčine. Ako bonus žiakom predstavíme hru Vortoj, ktorá kombinuje jazykové kvízy s pohybom. Nie je totiž tajomstvom, že cvičenie a pohyb zlepšujú našu pamäť a schopnosť učiť sa,“ prezrádza Barbora Tricoire zo Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. septembra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku