Slovenské súdnictvo je efektívnejšie, no niektoré problémy pretrvávajú - Európska komisia Prejsť na hlavný obsah
Oficiálne webové stránky Európskej únieOficiálne webové sídlo EÚ
Zastúpenie na Slovensku
  • Novinový článok
  • 10. apríla 2017
  • Odhadovaný čas čítania: 4 min

Slovenské súdnictvo je efektívnejšie, no niektoré problémy pretrvávajú

justice_web.jpg
© EU
Európska komisia dnes zverejnila porovnávací prehľad EÚ v oblasti súdnictva za rok 2017, v ktorom hodnotí kvalitu a nezávislosť justičných systémov v členských štátoch EÚ. Jeho cieľom je pomôcť vnútroštátnym orgánom zlepšiť efektívnosť ich justičných systémov.  

Na rozdiel od predchádzajúcich vydaní sa porovnávací prehľad za rok 2017 zameriava na nové aspekty fungovania justičných systémov a skúma napríklad, či majú spotrebitelia jednoduchý prístup k spravodlivosti a ako postupujú pri podávaní sťažností proti spoločnostiam. Po prvýkrát je zároveň v prehľade zahrnutá aj dĺžka súdnych konaní týkajúcich sa trestných činov prania špinavých peňazí.

Vĕra Jourová, komisárka EÚ pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť, v tejto súvislosti uviedla: „Obraciam sa na členské štáty s výzvou, aby zabezpečili, že pri každej reforme súdnictva sa budú rešpektovať zásady právneho štátu a nezávislosť súdnictva. Práve to je kľúčom k tomu, aby občania a podniky mohli v plnej miere využívať svoje práva. Nezávislý a dobre fungujúci justičný systém je základným pilierom každej demokracie.“

 

Hlavné zistenia za tento rok v rámci EÚ:

  • občianske a obchodné súdne konania trvajú kratšie: trvanie konaní sa skrátilo aj v niekoľkých členských štátoch, ktorých justičné systémy sa boria s problémami. 
  • členské štáty sú zodpovedné za presadzovanie právnych predpisov EÚ na ochranu spotrebiteľa.  Z porovnávacieho prehľadu vyplýva, že dĺžka správnych konaní a súdnych preskúmaní v tejto oblasti sa v jednotlivých krajinách značne líši. Takisto ukazuje, že mnohé spotrebiteľské problémy riešia priamo orgány na ochranu spotrebiteľa a netreba sa s nimi obracať na súdy.
  • na základe Štvrtej smernice o boji proti praniu špinavých peňazí členské štáty po prvýkrát poskytli údaje o tejto oblasti. Z nich vyplýva, že dĺžka konaní vo veci trestných činov prania špinavých peňazí sa pohybuje od necelého pol roka až po takmer tri roky.
  • z porovnávacieho prehľadu vyplýva, že v niektorých členských štátoch nedostávajú občania, ktorých príjem je pod hranicou chudoby, pri určitých typoch sporov žiadnu právnu pomoc.
  • v niektorých krajinách sa informačné a komunikačné technológie (IKT) stále používajú len v obmedzenej miere
  • verejnosť vníma nezávislosť súdnictva priaznivejšie alebo rovnako: v porovnaní s rokom 2016 bol tento výsledok zaznamenaný vo viac ako dvoch tretinách členských štátov. Rovnaký trend už od roku 2010 pretrváva v oblasti vnímania podnikmi. Medzi dôvodmi toho, prečo je nezávislosť súdov a sudcov vnímaná ako nedostatočná, bolo najčastejšie uvedené zasahovanie alebo tlak zo strany vlády a politikov. 
  • normy kvality: Väčšina členských štátov zaviedla normy, v ktorých sa stanovujú lehoty alebo časový rámec, aby predišli zdĺhavým súdnym konaniam. 

 

Zistenia, ku ktorým sa dospelo v rámci porovnávacieho prehľadu za rok 2017, sa zohľadňujú pri prebiehajúcom posudzovaní jednotlivých krajín v rámci procesu európskeho semestra 2017. Správy pre jednotlivé členské štáty boli uverejnené 22. februára 2017.

Ako je na tom Slovensko?

V Správe o Slovensku z 22. februára 2017 k súdnictvu sa píše:  „Údaje zo súdov potvrdzujú, že efektívnosť súdov sa naďalej zlepšuje. Miera riešenia sporov v súdnych občianskoprávnych a obchodných veciach, t. j. pomer počtu vyriešených prípadov k počtu nových prípadov, sa výrazne zlepšila, čiastočne v dôsledku zníženia počtu nových a prebiehajúcich prípadov. Priemerný čas potrebný na vyriešenie prípadu je však jedným z najdlhších v EÚ a stále sa predlžuje. Zmeny postupu exekúcie majú za cieľ zlepšiť efektívnosť a špecializáciu tak, že sa tieto konania sústredia na jednom súde. V systéme súdnictva sa nie vždy dodržiavajú najlepšie postupy. Financovanie reforiem v oblasti súdnictva je okrem toho aj naďalej vo veľkej miere závislé od štrukturálnych fondov EÚ, čo vyvoláva obavy o dlhodobú udržateľnosť. Pracovníci v súdnictve takisto hlásia pretrvávajúci nedostatok kvalifikovaného podporného administratívneho personálu.“

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. apríla 2017