Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok18. decembra 2019Odhadovaný čas čítania: 1 min

Účinné riešenie migrácie si vyžaduje globálnu spoluprácu

migracia.png
© EU
Európsky kontinent počas celej jeho histórie formovala a aj naďalej formuje migrácia. Niektorí ľudia sa presúvajú, lebo hľadajú bezpečie, nové príležitosti či možnosť objaviť samých seba. Iní sú nútení unikať pred konfliktom, prenasledovaním alebo ničením životného prostredia. Všetci migranti majú nárok na rovnakú ochranu svojej dôstojnosti a ľudských práv.

„Dnes, pri príležitosti Medzinárodného dňa migrantov, potvrdzujeme naše pevné odhodlanie dodržiavať náš záväzok chrániť dôstojnosť, ľudské práva a základné slobody všetkých migrantov, ako aj zabezpečiť, aby migrácia prebiehala bezpečným, usporiadaným a dobre riadeným spôsobom. 

Európska únia presadzuje komplexný a udržateľný prístup k migrácii. Chránime a podporujeme tých, ktorí to potrebujú. Ponúkame bezpečné, riadené a legálne cesty. Podporujeme úspešnú integráciu. A bojujeme proti páchateľom trestnej činnosti, obchodníkom s ľuďmi a prevádzačom, ktorí využívajú ľudské zúfalstvo. 

Účinné riešenie migrácie si vyžaduje globálnu spoluprácu. Aby sme mohli ťažiť z príležitosti, ktoré migrácia prináša, musíme spolupracovať vo všetkých jej aspektoch. Musíme naďalej budovať komplexné partnerstvá s krajinami pôvodu, tranzitu a cieľovými krajinami. Rovnako budeme naďalej úzko spolupracovať s občianskou spoločnosťou, ako aj s regionálnymi a medzinárodnými organizáciami. 

Otvorenosť a solidarita patria k základným hodnotám Európskej únie. Európa zostáva hlavnou destináciou pre talentovaných ľudí z celého sveta. Európa vždy bola a zostane prepojeným kontinentom, ktorý podporuje medzinárodnú mobilitu, tak aby sa jej spoločnosti rozvíjali k lepšiemu.“

Vyhlásenie Európskej komisie pri príležitosti Medzinárodného dňa migrantov, ktorý si každoročne pripomíname na celom svete 18. decembra.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
18. decembra 2019