Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok9. decembra 2021Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

147. Dobré fondy EÚ: Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou zrekonštruovali za eurofondy

Historický kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou zrekonštruovali za státisíce eur. Zistite viac o tomto úspešnom projekte i o tom, ako prispela Európska únia.   

DF Hanušovce nad Topľou

V obci Hanušovce nad Topľou nájdeme dva zámky. Na ich rozlíšenie sa používajú mená niekdajších majiteľov. Väčší patril rodu Dessewffyovcov, slúži ako miestne múzeum a galéria, súčasne aj ako kultúrne stredisko pre obec. Dole pod kopcom je menší zámok rodiny Soósovcov, ktorý bol rekonštruovaný s prispením Európskej únie.

Pod návrším, na ktorom stojí Dessewffyovský alebo veľký kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou leží najstarší renesančný zámok na východnom Slovensku. Pochádza zo 16. storočia, pričom jeho vtedajší majitelia, rodina Soósovcov, sídlila v Hanušovciach už od 14. storočia. Kaštieľ držala vo vlastníctve do 17. storočia, neskôr prešla do držby rodiny Dessewffyovcov, ktorá mala vystavaný na návrší veľký zámok. Rekonštrukcia malého kaštieľa bola podporená z európskych fondov cez program regionálneho rozvoja čiastkou cez 840-tisíc eur. Dal ho postaviť ešte Ján Šós zo zemepanského rodu v polovici 14. storočia. Dôstojné priestory získala touto rekonštrukciou aj základná umelecká škola. Súčasťou areálu horného, alebo väčšieho zámku, je aj archeopark. Ukazuje ako žili ľudia na našom území v dávnej minulosti.

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite tu

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
9. decembra 2021
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku