Skip to main content
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku

Úspešné príbehy

Pozrite si vo videosérii Dobré fondy EÚ s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie v SR Ladislavom Mikom, kde všade boli na Slovensku dobre investované európske prostriedky. Každý štvrtok tu nájdete nové úspešné príbehy zo slovenských miest a obcí. 

Novinový článok |

130. Dobré fondy EÚ: Kaštieľ v Nových Sadoch zrekonštruovali za eurofondy

História sa vrátila do Nových Sadov. Kaštieľ rodiny Ghýczyovcov zo 16. storočia bol pôvodne stredovekým hrádkom. Do renesančného štýlu ho prestavali v 17. storočí. Prestavbami prešiel aj v 18. a 19. storočí, kedy dostal mohutnejší vzhľad. Nachádza sa v centre Nových Sadov a v 1. polovici 20. storoči

Novinový článok |

128. Dobré fondy EÚ: Brusel pomohol so sanáciou skládky pri Bošanoch.

Neďaleko obce Bošany nájdete na prvý pohľad peknú prírodu. A predsa ide o miesto, kde bývala v minulosti nebezpečná skládka priemyselného odpadu bez vybudovaného nepriepustného podložia. Toxický odpad sa začal šíriť aj do podzemných vôd. Fabriky zodpovedné za situáciu však v priebehu rokov zanikli,

Novinový článok |

121. Dobré fondy EÚ: Múzeum holokaustu v Seredi obnovili za eurofondy

Múzeum holokaustu v Seredi pripomína strašnú historickú tragédiu. V dobách slovenského štátu bolo zavraždených viac ako 70-tisíc slovenských židov. Vďaka vybudovaniu múzea vznikla na Slovensku inštitúcia, ktorá napĺňa dôležitý a dodnes aktuálny cieľ - boj proti antisemitizmu, xenofóbii a rasizmu. 

Novinový článok |

114. Dobré fondy EÚ: rotundu v Dechticiach zrekonštruovali za eurofondy

Krásny kostolík v Dechticiach je v skutočnosti rotunda, ktorá bola postavená v 12. storočí, výstavba sa datuje rokom 1172. Postavili ju z tehál vo vyvýšenej polohe na svahu a je pravdepodobné, že jej stavitelia sa inšpirovali talianskou architektúrou. 

Novinový článok |

106. Dobré fondy EÚ: Hronovce, Pohronský Ruskov a Čata dostali novú kanalizáciu

Hronovce, Pohronský Ruskov a Čata sú tri veľké obce pri Hrone. Dohromady v nich žije takmer 4000 obyvateľov, ktorí ešte donedávna nemali vyriešenú otázku odpadových vôd. Dnes už ale do Hronu odteká čistá voda z novej a modernej čistiarne vďaka vybudovaniu spojenej kanalizácie v celkovej dĺžke cez 45

Novinový článok |

99. Dobré fondy EÚ: Margecany

V Margecanoch sa zrealizoval veľký projekt, ktorý pomohol zrevitalizovať centrum a jeho blízke okolie. Opravili sa miestne komunikácie, chodníky, vybudovalo sa nové značenie. 

Novinový článok |

98. Dobré fondy EÚ: rekonštrukcia električkových tratí v Košiciach

S modernizáciou električkových tratí v Košiciach sa začalo ešte v roku 2014 v rámci projektu Integrovanej koľajovej dopravy. Neskôr nasledovala modernizácie električkových uzlov a v roku 2016 sa pokračovalo modernizáciou električkových tratí, kedy sa začala druhá etapa modernizácie. 

Novinový článok |

97. Dobré fondy EÚ: kaštieľ v Krásnej nad Hornádom

Pôvodne renesančný kaštieľ v Krásnej nad Hornádom zažil v priebehu svojej existencie niekoľko veľmi necitlivých prestavieb. Až rekonštrukcia, ktorá bola realizovaná v nedávnych rokoch s finančnou podporou Európskej únie, ho priviedla do súčasného stavu.

Novinový článok |

95. Dobré fondy EÚ: Rožňava

Rožňava má bohatú históriu, je to slávne stredoveké banícke mesto a obnovené námestie túto slávu pripomína. Európska únia prispela na túto obnovu čiastkou viac ako 900-tisíc eur. 

Novinový článok |

94. Dobré fondy EÚ: prvé gymnázium v Revúcej

V Revúcej, na úpätí Muránskej planiny, nájdeme najstaršiu slovenskú strednú školu. Pôvodný dom 1. slovenského gymnázia je rokoková kúria z druhej polovice 18. storočia. Nazývali ho aj „Latinákovým domom“. 

Novinový článok |

93. Dobré fondy EÚ: čistička odpadových vôd v Tornali

Mestečko Tornaľa rieši svoj problém s odpadovými vodami už desaťročia. Nedarilo sa ho dlho vyriešiť, čo spomaľovalo až priam zastavovalo rozvoj mesta. Nebolo možné stavať nové objekty, domy, nebolo možné rozvíjať priemyselnú zónu, a tak je projekt novej čističky odpadových vôd akýmsi základom pre bu

Novinový článok |

92. Dobré fondy EÚ: kaštieľ v Hodejove

V Hodejove, na juhu Slovenska, nečakane nájdeme pekný kaštieľ z 19. storočia, ktorý dostal meno podľa posledných majiteľov - Stojkovičov kaštieľ.

Novinový článok |

91. Dobré fondy EÚ: Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad hral v histórii Slovenska najmä v dobe tureckých vpádov mimoriadne významnú úlohu. Jeho rekonštrukcia a premena na moderné múzeum bola možná aj vďaka finančnej podpore európskych fondov. 

Novinový článok |

90. Dobré fondy EÚ: Zichyho palác v Divíne

Pod ruinami stredovekého hradu v obci Divín nájdete krásny Zichyho kaštieľ. Po vyhnaní Zichyovcov, po druhej svetovej vojne, zámok neustále chátral. Najskôr v ňom sídlila lesná správa, neskôr sa dostal do správy jednotného roľníckeho družstva.

Novinový článok |

89. Dobré fondy EÚ: Korzo Zálesie

Neďaleko Bratislavy, v malej dedinke Zálesie, postavili za eurofondy krásne Korzo na Malom Dunaji. Promenáda ponúka jedinečnú atmosféru ako lokálna zóna relaxu bez všadeprítomnej komercie. 

Novinový článok |

88. Dobré fondy EÚ: Lesná škôlka v Mlynici

Lesná škôlka v Mlynici je zariadením lesnej pedagogiky. Ide o jedinečný projekt, ktorý je zaradený v sieti škôl so štátnym pedagogickým programom Ministerstva školstva.

Novinový článok |

87. Dobré fondy EÚ: cyklotrasa Babia hora

V lone nádhernej oravskej prírody vznikli kilometre nových cyklotrás typu “singletrack”, ktoré tak prepojili už existujúcu sieť cyklotrás na slovenskej aj poľskej strane. S dĺžkou 9,1 km sa postupne napájajú na ďalších už vybudovaných 30 km trás. 

Novinový článok |

85. Dobré fondy EÚ: Východná

Amfiteáter a areál folklórnych slávností vo Východnej je najväčší na Slovensku. História tohto známeho festivalu siaha až do roku 1953. Po modernizácii aj s využitím európskych peňazí vytvára amfiteáter perfektné zázemie pre vystupujúce súbory a poskytuje dostatočný komfort pre návštevníkov a diváko

Novinový článok |

84. Dobré fondy EÚ: Tatranská galéria v Poprade

Elektráreň v Poprade postavili ešte v roku 1911 pre potreby dodávky elektriny tatranskej železnici na trase Poprad - Starý Smokovec - Tatranská Lomnica - Štrbské pleso. Charakteristickou siluetou je komín, veža na nároží a takzvaná dvojloďová kompozícia. 

Novinový článok |

83. Dobré fondy EÚ: Starý Smokovec

V Starom Smokovci môžeme nájsť jedny z najstarších objektov vo Vysokých Tatrách. Obnova a rekonštrukcia dvoch chránených víl trvala šesť mesiacov. 

Novinový článok |

82. Dobré fondy EÚ: Heľpa

Aj malé obce môžu byť veľmi úspešné v čerpaní európskych fondov. Horehronská Heľpa je toho dobrým príkladom. Jedným z úspešných projektov bolo zateplenie školskej budovy, stavebné úpravy, jej modernizácia a vybudovanie školskej kotolne, čím sa zvýšila efektivita vykurovania a zároveň sa znížilo zneč

Novinový článok |

81. Dobré fondy EÚ: unikátne múzeum vo Vavrišove

Je iba málo obcí na Slovensku, ktoré majú svoje vlastné múzeum. Jednou z nich je liptovská obec Vavrišovo, kde miestne obecné múzeum pripomína bitku, ktorá sa tu odohrala v roku 1709 medzi povstaleckými kurucmi a cisárskymi jednotkami - labancami v rámci stavovských povstaní Františka II. Rákociho. 

Novinový článok |

80. Dobré fondy EÚ: hotel Bystrá

V obci Bystrá sa nachádza trojhviezdičkový hotel, ktorý je situovaný na začiatku atraktívneho turistického strediska Národný park Nízke Tatry. Okrem ubytovania na úpätí Chopku ponúka aj možnosť vodného sveta a wellnessu v nádhernom prostredí nízkotatranskej prírody. 

Novinový článok |

79. Dobré fondy EÚ: Beňuš

Cesta do školy v obci Beňuš bola pre miestne deti niekedy skutočne nebezpečná. Pozdĺž vozovky na hlavnom ťahu totiž neexitoval bezpečný chodník pre peších. Nový chodník ku škole výrazne napomohol k bezpečností detí. 

Novinový článok |

78. Dobré fondy EÚ: Kráľovský Chlmec

Kráľovský Chlmec je známy vďaka sochám troch uhorských panovníkov, ktorí sa neskôr stali svätcami - svätého Ladislava, svätého Imricha a svätého Štefana. V súčasnosti ho ale môže zviditeľniť aj niečo iné -  intenzívne využívanie možností, ktoré Slovensku poskytujú eurofondy. 

Novinový článok |

76. Dobré fondy EÚ: zrekonštruované centrum v Partizánskej Ľupči

Kompletnou rekonštrukciou prešlo námestie v obci Partizánska Ľupča, ktorá patrí k najstarším obciam na Liptove. Zrekonštruované historické jadro sa dodnes považuje za centrálne miesto. Dominantami zrekonštruovaného námestia sú kultúrny dom a dva kostoly. 

Novinový článok |

75. Dobré fondy EÚ: Wifi pre Teba v Šumiaci

V Šumiaci na námestí nájdeme nielen nádherné, ručne vyrezávané výstavné okná, ale aj okná do sveta internetu. Rázovité obce na Horehroní si zachovali svoj charakter aj vďaka ich odľahlej polohe. Nachádzajú sa v končinách, kam veľa ľudí bežne nezavíta. Aj v podobných obciach však žijú obyvatelia, kto

Novinový článok |

74. Dobré fondy EÚ: Zberný dvor v Telgárte

Slovensko stále zaostáva za zvyškom Európskej únie v recyklácii a zbere odpadov. Ministerstvo životného prostredia SR preto vyčlenilo 37 miliónov eur na vybudovanie 52 zberných dvorov. Jeden z nich sa nachádza aj v Telgárte, priamo pod Kráľovou Hoľou. 

Novinový článok |

73. Dobré fondy EÚ: horský priechod Vernár

S cestou na horský priechod Vernár sa v minulosti spájalo mnoho problémov. Voda podmývala vozovku, na mnohých miestach ju poškodzovali zosuvy pôdy a zo svahov padali kamene. Z tohto dôvodu bolo potrebné cestu zmeniť, zrekonštruovať a zabezpečiť. 

Novinový článok |

72. Dobré fondy EÚ: cesty na Liptove

Na rekonštrukciu ciest, ktoré prepájajú menšie dedinky na Liptove, v minulosti väčšinou nezostali peniaze.  Vďaka eurofondom však bolo možné tieto menšie obce pripojiť na hlavné cestné ťahy. Za 2,3 milióna eur boli vybudované pripájacie cesty pri Pavčinej Lehote, Kvačanoch ale aj pri Smrečanoch. 

Novinový článok |

71. Dobré fondy EÚ: obec Bobrov

Dlhé roky museli obyvatelia oravského Bobrova ako aj návštevníci z poľskej strany prechádzať cez nebezpečnú a neprehľadnú križovatku v strede obce. Vďaka cezhraničnému projektu však Bobrovčania môžu používať bezpečnejšiu cestnú infraštruktúru.  

Novinový článok |

70. Dobré fondy EÚ: centrum sociálnych služieb v Likavke

Žilinský samosprávny kraj prišiel na pomerne unikátnu možnosť využitia európskych peňazí. V Likavke bol vďaka investícii vo výške 2,4 milióna eur z regionálneho operačného programu rekonštruovaný domov sociálnych služieb a stal sa tak jedným z najmodernejších na Slovensku. 

Novinový článok |

69. Dobré fondy EÚ: nemocnica v Trebišove

V minulotýždňovom diely Dobrých fondov sme vám predstavili projekty podporené z európskych investícií, vďaka ktorým dnes na Slovensku zvládame lepšie boj proti šíreniu ochorenia COVID-19. Dnes vám chceme predstaviť nemocnicu v Trebišove, ktorá bude zmodernizovaná a doplní sa tu potrebné prístrojové

Novinový článok |

68. Dobré fondy EÚ: eurofondy pomáhajú aj dnes v boji proti koronavírusu

V poslednej dobe sa veľmi často diskutuje o tom, či a ako prispieva EÚ k riešeniu súčasnej krízy s koronavírusom. Preto sme sa rozhodli priniesť vám špeciálny diel o tom, ako Európska únia už v minulosti prispela k tomu, aby sme dnes na Slovensku boj proti šíreniu ochorenia COVID-19 zvládali lepšie.

Novinový článok |

67. Dobré fondy EU: Mosty medzi oravskými obcami Oravice a Vitanová

Dravé horské potoky aj riečka Oravica často poškodzovali cesty a mosty medzi obcami Oravice a Vitanová. Vďaka európskym investíciám boli postavené tri nové mosty, ktoré v tejto oblasti dobre odolávajú aj horším poveternostným podmienkam: Vitanová – Oravice, Zuberec – Liptovský Mikuláš a Vitanová – S

Novinový článok |

66. Dobré fondy EÚ: Oravský hrad

Oravský hrad je známou dominantou Oravy. Okrem nádherných zákutí však ukrýval priestory, ktoré boli dlhodobo nevyužívané a chátrali. Vďaka príspevku z eurofondov sa ich podarilo zrekonštruovať a vybudovať unikátnu expozíciu rašelinísk. 

Novinový článok |

65. Dobré fondy EÚ: domov sociálnych služieb v obci Novoť

Európska únia pomohla k lepšiemu života klientov domova sociálnych služieb Studienka. Toto zariadenie sa nachádza v malebnom prostredí Hornej Oravy, konkrétne v obci Novoť - jednej z najmladších zamagurských obcí na severe Slovenska.

Novinový článok |

62. Dobré fondy EÚ: Plynovodné prepojenie Poľsko – Slovensko, Veľké Kapušany

Možno si ešte spomínate na plynovú krízu z roku 2009? Rusko vtedy zastavilo dodávky zemného plynu cez Ukrajinu aj na územie Slovenska. Aby sa podobná situácia nemohla opakovať, vznikol projekt nového plynovodného prepojenia, ktoré spolufinancuje Európska únia sumou viac ako 55 miliónov eur. 

Novinový článok |

60. Dobré fondy EÚ: základná škola s materskou škôlkou v Pavlovciach nad Uhom

Východ Slovenska patrí k oblastiam s najväčším počtom detí zo sociálne vylúčených rodín. Práve pre tieto deti je predškolská výchova dôležitá, aby mali lepšiu šancu sa v živote uplatniť. V Pavlovciach nad Uhom bola kapacita tunajšej základnej školy spojenej s materskou škôlkou jedným z problémov ded

Novinový článok |

59. Dobré fondy EÚ: obnova ciest v okrese Michalovce a Sobrance

Morské oko je nádherným miestom vo Vihorlatských vrchoch, ktoré vyhľadáva množstvo turistov. Vedeli ste, že čistá voda Morského oka je domovom mnohých rakov a rýb? Na to, aby sme sa k nemu mohli bezpečne dostať, bola potrebná rekonštrukcia ciest v okrese Michalovce a Sobrance.

Novinový článok |

58. Dobré fondy EÚ: Zemplínska Šírava

Zemplínsku Šíravu poznáme hlavne ako cieľ letnej rekreácie niektorých dovolenkárov. Vedeli ste, že jej hlavným účelom je protipovodňová ochrana? Vďaka novému výpustnému objektu, ktorý bol zrekonštruovaný aj s použitím európskych financií, dokáže táto priehrada v prípade povodní zachytiť až 100 milió

Novinový článok |

56. Dobré fondy EÚ: Rýchlostná cesta pri Ožďanoch

Stará hlavná cesta medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou prechádzala v Ožďanoch cez niekoľko veľmi nebezpečných zákrut. Cesta bola neslávne známa tým, že sa na nej často stávali dopravné nehody a mnoho áut sa v úseku zdržalo. Nová cesta je úplne bez zákrut, pozvoľna klesá a umožňuje dosiahnuť parametre

Novinový článok |

54. Dobré fondy EÚ: Cesta medzi Pohronskou Polhorou a Tisovcom

Cesta medzi Pohronskou Polhorou a Tisovcom prechádza mimoriadne náročným terénom. Postaviť cestu na tomto mieste bez toho, aby došlo k poškodeniu prírody a pritom myslieť na bezpečnosť cestnej premávky, nebolo jednoduché.

Novinový článok |

53. Dobré fondy EÚ: Synagóga v Brezne

Pred druhou svetovou vojnou žila na Horehroní pomerne významná židovská komunita. Zachovala sa tu jediná sakrálna stavba a tou je breznianska synagóga. 

Novinový článok |

48. Dobré fondy EÚ: Hybridné MHD autobusy v Žiline

Obyvatelia a návštevníci mesta Žilina sa môžu aj vďaka podpore EÚ voziť v nových autobusoch MHD. Súčasťou modernizácie Dopravného podniku mesta Žilina je 16 nových autobusov s hybridným pohonom.

Novinový článok |

45. Dobré fondy EÚ - Starý most v Bratislave

Po bratislavskom Starom moste jazdili električky už pred viac ako sto rokmi. Počas obdobia vojny bol zničený a následne ho opravila sovietska armáda. Až do roku 2010 slúžil iba pre chodcov a bicyklistov, no jeho nosnosť nestačila na električkovú prepravu.

Novinový článok |

43. Dobré fondy EÚ - Cyklomost slobody

Most slobody, alebo ako mu všetci hovoria Most Chucka Norrisa, spája slovenské cyklotrasy s Rakúskom. Nachádza sa na okraji Devínskej Novej Vsi a je určený výhradne pre cyklistov a chodcov. Z mosta možno obdivovať rieku Moravu, užiť si výhľad na Bratislavu či na rakúsky Schloss Hof.

Novinový článok |

42. Dobré fondy EÚ - cyklotrasa v Petržalke

Cyklotrasy v Petržalke si už nejaký čas žiadajú prepojenie. Po dokončení novej cyklistickej komunikácie bude cyklotrasa z Rusovskej cesty napojená na cyklotrasu na Dolnozemskej ceste, a umožní tak príjemnejší výlet na bicykloch.

Novinový článok |

41. Dobré fondy EÚ - Bratislavský obchvat

 Vďaka novému bratislavskému obchvatu získame prepojenie diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ktoré umožní úplnú obchádzku Bratislavy na ceste do Budapešti či Viedne.

Novinový článok |

40. Dobré fondy EÚ - malokarpatské múzeum v Pezinku

Známou atrakciou vinárskeho mesta Pezinok je malokarpatské vinárske múzeum. Medzi jeho najväčšie lákadlá patria nielen stovky fliaš rôznych vín, ale aj najväčšia zbierka vinárskych lisov v strednej Európe, ktorá zahŕňa i lis pochádzajúci z roku 1608.

Novinový článok |

39. Dobré fondy EÚ - Čachtický hrad

Čachtický hrad, kde žila kedysi aj Alžbeta Bátoryová, je v súčasnosti impozantnou slovenskou zrúcaninou, ktorá je opradená jednou z najznámejších legiend zo Stredoveku. Poznáte túto legendu? 

Novinový článok |

37. Dobré fondy - železničná trať Beluša - Trenčianska Teplá

Ďalším z vydarených projektov, ktoré sa podarilo uskutočniť aj za podpory Európskej únie, je rekonštrukcia hlavnej železničnej trate európskeho koridoru číslo 5, na ktorej sa môžu rýchliky pohybovať rýchlosťou až 160 km/h. 

Novinový článok |

36. Dobré fondy EÚ - hrad Beckov

Miesto, kde sa v dnešnej dobe nachádza hrad Beckov, bolo už od dávnych čias sídlom rôznych kultúr. Vystriedala sa tu laténska kultúra, neskôr v 9. storočí sa tu nachádzalo veľkomoravské hradisko a  v 13. storočí tu bol vybudovaný hrad Beckov. 

Novinový článok |

35. Dobré fondy EÚ - stredoveká dedina Paseka pod hradom Strečno

Stredoveká dedinka Paseka, ktorá vyrástla v podhradí Strečna, pozostáva z niekoľkých malých domčekov dobových remeselníkov. Nájsť tu možno dom bylinkárky-liečiteľky, jednoduchú stredovekú pekáreň a útulňu pre pútnikov. Súčasťou tohto autentického areálu je i funkčná zvonica, studňa a informačné cent

Novinový článok |

34. Dobré fondy EÚ – kysucko-oravská lesná železnica

Kysucko-oravská železnica, ktorá sa nachádza sa na severe Slovenska, mala kedysi dĺžku až 110 km. Z pôvodnej železnice ostali zachované len posledné 3 km, vďaka ktorým je železnica považovaná za národnú technickú pamiatku.

Novinový článok |

31. Dobré fondy EÚ - rozhľadňa Bobovec a orloj v Starej Bystrici

Rozhľadňa Bobovec, ktorá sa nachádzajúca nad Starou Bystricou v nadmorskej výške 725 m.n.m., je očarujúcim miestom s úchvatným výhľadom. Zo samotnej rozhľadne je možné pozorovať obe časti Malej Fatry ako aj najvyššiu horu v okolí - Veľkú Raču.

Novinový článok |

30. Dobré fondy EÚ – rekonštrukcia mosta v Čadci

Dopravná situácia v údolí rieky Kysuca nebola nikdy jednoduchá. Tento cestný úsek je dôležitým európskym dopravným ťahom, keďže tade vedie hlavné cestné spojenie s Českou republikou.

Novinový článok |

29. Dobré fondy EÚ – Bojnický zámok

Navštívili ste už niekedy jednu z najznámejších pamiatok na celom Slovensku – Bojnický zámok? Aj vďaka prostriedkom z Európskej únie bolo možné zrekonštruovať jednu z veží tohto historického klenotu.

Novinový článok |

27. Dobré fondy EÚ – ZOO v Bojniciach

Viete, ktorá ZOO je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku? No predsa tá v Bojniciach. Ročne ju navštívi okolo 400 000 ľudí. 

Novinový článok |

25. Dobré fondy EÚ – kaštieľ v Čičmanoch

Už ste mali niekedy možnosť navštíviť Čičmany? V tejto dedinke sa nachádzajú jedinečné drevenice s charakteristickými bielymi ornamentmi. Vedeli ste, že tieto typické čičmianske motívy boli dokonca použité aj ako symbol slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie v roku 2016?

Novinový článok |

23. Dobré fondy EÚ - Kaštieľ v Oponiciach

Boli ste už niekedy na návšteve známeho kaštieľa v Oponiciach? Vedeli ste, že v tomto kaštieli žila napr. albánska kráľovná Geraldine a navštívili ho v minulosti bratia amerického prezidenta Theodora Roosevelta alebo známa americká tanečníčka a herečka Josephine Baker?

Novinový článok |

20. Dobré fondy EÚ – rekonštrukcia námestia v Leviciach

Navštívili ste už niekedy mesto Levice? My sme sa tam vybrali v rámci našich ciest po Slovensku. Zrekonštruované Námestie hrdinov v Leviciach sa stalo príjemnou centrálnou zónou pre obyvateľov ale aj návštevníkov tohto mesta.

Novinový článok |

19. Dobré fondy EÚ - Karpatské nebo

Viete, kde sa nachádza najlepšie miesto na pozorovanie hviezd? Je to park tmavej oblohy v národnom parku Poloniny na severovýchode Slovenska. Toto miesto sa pýši najtmavšou oblohou v strednej Európe.

Novinový článok |

18. Dobré fondy EÚ – konská turistika v Oľke

Boli ste už niekedy na konskej turistike v dedinke Oľka neďaleko Medzilaboriec? V rámci našich ciest naprieč Slovenskom za zaujímavými projektmi financovanými z peňazí Európskej únie sa tam vybral vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Novinový článok |

15. Dobré fondy EÚ – cesta medzi Prešovom, Bardejovom a Gorlicami

Pamätáte si ešte, v akom dezolátnom stave boli niektoré slovenské cesty? Vďaka finančnej podpore z európskych prostriedkov sa podarilo už mnohé cesty na Slovensku zrekonštruovať. Dobrým príkladom je aj cesta medzi Prešovom, Bardejovom a Gorlicami.

Novinový článok |

12. Dobré fondy EÚ - železničná stanica v Prešove

Zmodernizovaná železničná stanica v Prešove slúži cestujúcim už niekoľko rokov. Tento dôležitý dopravný uzol sa podarilo zmodernizovať aj vďaka európskym prostriedkom v hodnote 15 miliónov eur.

Novinový článok |

10. Dobré fondy EÚ - Tunel pri Prešove

V našej sérii Dobré fondy EÚ sme vám zatiaľ predstavili projekty podporené z európskych peňazí, ktoré už boli dokončené. Dnes vám pre zmenu predstavíme projekt, ktorý je ešte len vo výstavbe. 

Novinový článok |

9. Dobré fondy EÚ - Pevnosť v Komárne

Vedeli ste, že budova kasární Komárňanskej pevnosti patrí k národným kultúrnym pamiatkam SR? Pevnosť v Komárne je dokonca najväčšou stavbou svojho druhu v strednej Európe, dĺžka obvodu jej hradieb je viac ako 15 km.

Novinový článok |

8. Dobré fondy EÚ - Most v Štúrove

Boli ste už niekedy na štúrovskom Moste Márie Valérie? Tento most bol pomenovaný po dcére rakúskeho cisára a českého a uhorského kráľa Františka Jozefa I. ešte v roku 1895. Osud štúrovského mosta bol ťažko skúšaný históriou, najprv bol zničený v roku 1919 a neskôr aj v roku 1944.

Novinový článok |

7. Dobré fondy EÚ - Rekonštrukcia radnice v Lučenci

Mali ste už niekedy možnosť navštíviť mesto Lučenec? Ak tam niekedy pôjdete, odporúčame vám navštíviť historickú radnicu, kde sa nachádza mestské múzeum, mestské informačné centrum ale i nádherná obradná sieň. 

Novinový článok |

5. Dobré fondy EÚ - Kúpele Dudince

Vedeli ste, že na Slovensku sa nachádza viac ako 1200 prameňov minerálnych alebo termálnych vôd? Jedno z miest, ktoré sa môže pýšiť týmto prírodným bohatstvom, je aj kúpeľné mestečko Dudince.

Novinový článok |

3. Dobré fondy EÚ - Podpolianske strojárne

Vedeli ste, že aj vďaka podpore Európskej únie bola zrekonštruovaná časť Podpolianskych strojární - podniku s viac ako polstoročnou tradíciou?

Novinový článok |

2. Dobré fondy EÚ - Námestie SNP v Detve

Aj vďaka dobre investovaným európskym prostriedkom vzniklo úpravou Námestia SNP v Detve príjemné miesto, ktoré slúži na oddych i pre zábavu najmenších. 

Novinový článok |

1. Dobré fondy EÚ - Zámok vo Vígľaši

Vďaka Európskej únii sa podarilo renovovať na Slovensku veľa kultúrnych a historických pamiatok, napr. aj zámok vo Vígľaši. Pozrite si prvé video zo série Dobré fondy EÚ s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko  a dozviete sa viac o dobre investovaných európskych prostriedko