Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok16. decembra 2021Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

148. Dobré fondy EÚ: Projekt wifi4eu nájdeme aj neďaleko vodného mlyna v Dunajskom Klátove

Ďalší diel zo série Dobré fondy dokumentuje spojenie histórie a moderných technológií. 

DF Dunajský Klátov

Uprostred poľnohospodárskej krajiny na južnom Slovensku sa nachádza krásne miesto v lesnom prostredí s čistou vodou. Pri Klátovskom ramene malého Dunaja nájdeme vodný mlyn v Dunajskom Klátove. Naposledy sa v ňom pracovalo v štyridsiatych rokoch minulého storočia a súčasnú stavebnú podobu dostal v roku 1920 počas prestavby. V 50-tych rokoch sa totiž postavil nový most a voda bola odvedená od vodného kolesa. Podunajská nížina a Žitný ostrov boli v minulosti krajinou mokradí a riečnych ramien. Pri mlyne v Dunajskom Klátove môžeme tento pocit opäť okúsiť a zažiť.

Mlyn je typický spodový, čo znamená, že mlynské koleso je poháňané vodou, ktorá tečie z mlynského náhonu na spodnú časť mlynského kolesa. Veľká časť rekonštrukcie vodného mlyna aj priľahlej infraštruktúry a vyhliadkovej plošiny boli financované z fondov Nórskeho kráľovstva v spolupráci s Lichtenštajnskom a Islandom.

Aj tu však nájdeme projekt, ktorý bol financovaný z prostriedkov Európskej únie. Celý areál je pod dozorom kamier a pre návštevníkov je k dispozícii wifi sieť a pripojenie. Ide o jeden z mnohých projektov iniciatívy wifi4eu (Wifi pre teba), pričom Európska komisia poskytuje dotáciu na vybudovanie verejnej wifi siete. Tento projekt pri vodnom mlyne v Dunajskom Klátove bol podporeným sumou 15-tisíc eur. 

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite tu

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
16. decembra 2021
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku