Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok23. decembra 2021Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

150. Dobré fondy EÚ: Uhorky pri obci Zemné pestujú vďaka eurofondom

Ďalší diel seriálu Dobré fondy EÚ predstaví, ako pomohli eurofondy vybudovať uhorkovú spoločnosť pri Zemnom. 

DF Zemné

Pri obci Zemné, neďaleko Nových Zámkov, môžete nájsť štyri hektáre fóliovníkov, kde sa pestujú uhorky. Rodinná firma, ktorá začínala od nuly, vybudovala od roku 2005 spoločnosť, ktorá bola navyše veľmi úspešná v čerpaní eurofondov. V súčasnosti vyprodukuje za rok približne 3,6 milióna kusov uhoriek.

Z dotácií boli podporené nielen samotné fóliovníky, ale aj rozvod živín, vyhrievanie s využitím modernej a udržateľnej geotermálnej energie, zavlažovací systém, rosiaci systém na znižovanie teploty, energetické bariéry a ďalšie technologické vybavenie potrebné pre celoročné pestovanie uhoriek v lokalite.

Na to, aby sa dali uhorky efektívne zbierať, sa využívajú automatické vozíky s elektrickým pohonom so zdvižnou plošinou, aby pracovníci pri zbere uhoriek mohli pohodlne oberať uhorky. Rozvod vody a živín prechádza do substrátu, čím sú kokosové piliny, ktoré sa nasýtia živinami podľa potreby jednotlivých rastliniek tak, aby mali optimálnu zásobu a mohli optimálne rodiť. Štandardná veľkosť uhoriek, ako ich požadujú potravinové reťazce je 300 - 500 gramov. Výroba je maximálne ekologická. Všetky fólie sú recyklovateľné a obnovujú sa z toho istého materiálu a aj postreky, ktoré sa nutne musia proti škodcom používať sú biologické, nie na chemickej báze. Proti škodcom, ktorí sa do haly dostanú, slúžia žlté lepiace pásy, ktoré ich zachytávajú.

Jednou z podporených častí je aj závlahový systém, ktorý čiastočne využíva aj dažďovú vodu, ktorá sa pozbiera z celej plochy fóliovníkov a okrem toho sa táto voda destiluje a využíva na chladenie v parných letných dňoch ako vodná hmla, ktorá znižuje vnútornú teplotu.

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite tu

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. decembra 2021
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku