Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo23. februára 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

2. výročie vojny na Ukrajine

24. februára 2024 si pripomíname tragické výročie rozsiahlej útočnej vojny Ruska proti Ukrajine, ktorá je porušením medzinárodného práva a Charty OSN. Dva roky násilia, brutality, teroru a ničenia. 

Symbolic -  European and Ukrainian flags

Európska únia bude vždy podporovať nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Už protiprávna anexia Krymu a Sevastopola pred desiatimi rokmi predstavovala začiatok agresie Ruska voči Ukrajine. 

Výhradnú zodpovednosť za túto vojnu a jej globálne dôsledky, ako aj za spáchané závažné zločiny, nesie Rusko a jeho vedúci predstavitelia. Naďalej sme odhodlaní brať ich na zodpovednosť. 

Ukrajina čelí každý deň neustálym brutálnym útokom svojho agresora. My zostávame viac ako kedykoľvek predtým jednotní a verní nášmu sľubu podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Sme za víťazstvo ukrajinského ľudu, aby v Európe zavládol mier a bezpečnosť a medzinárodný poriadok založený na pravidlách. 

„Európska únia bude pokračovať vo svojej silnej a neochvejnej politickej, vojenskej, finančnej, hospodárskej, diplomatickej a humanitárnej podpore s cieľom pomôcť Ukrajine brániť sa, ochrániť svoje obyvateľstvo, mestá a kritickú infraštruktúru, obnoviť územnú celistvosť, zabezpečiť návrat tisícov deportovaných detí a ukončiť vojnu,“ vyjadrila sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. 

Dňa 22. februára 2024 sa v Európskom informačnom centre v Bratislave uskutočnilo podujatie s názvom Dva roky vojny na Ukrajine: Zamerajme sa na deti. Cieľom podujatia bolo pripomenúť si dva roky od vypuknutia vojny na Ukrajine a zdôrazniť dôležitosť zachovávania mieru. Diskusia sa zamerala na ohrozenie detí takýmto konfliktom a na hľadanie riešení na ich ochranu z pohľadu medzinárodného práva. 

Súčasťou podujatia bolo aj premietanie dokumentárneho filmu, ktorý zachytáva príbehy ukrajinských detí a ich ťažkostí. Po premietaní nasledovala diskusia, ktorej sa okrem Myroslava Kastrana (Veľvyslanectvo Ukrajiny) a Cheryl Cruz (Veľvyslanectvo Kanady) zúčastnila aj Michaela Bauer (UNICEF), Ganna Shvachka (SME SPOLU) a Juraj Rizman (Post Bellum Slovensko). 

Následne sa v podvečerných hodinách v bratislavskom kostole Klarisiek uskutočnilo podujatie s názvom 2 roky vojny na Ukrajine, ktoré zorganizovala platforma Ambrela. Podujatie reflektovalo na dva roky humanitárnej pomoci slovenských organizácií u nášho východného suseda. 

V úvodnom príhovore sa účastníkom prihovoril aj vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha: „Želám si mier pre Ukrajinu, ale taký mier, ktorý si želajú Ukrajinci a nie taký, aký si želá niekto iný v komforte svojho domova. Ukrajinci sa sami musia rozhodnúť, čo je pre nich najlepšie“. 

Sériu podujatí s podporu Zastúpenia Európskej komisie na Slovenku, ktoré sa konajú pri príležitosti dvoch rokov ruskej agresie proti Ukrajine, zavŕši v nedeľu 25. februára 2024 Koncert pre Ukrajinu. Uskutoční sa na Primaciálnom námestí a v klube Fuga v Bratislave. 

Súvislosti 

Dva roky od začiatku totálnej invázie Ukrajiny Ruskom je Európa jednotná a odhodlaná naďalej brániť svoje hodnoty a základné zásady. EÚ stojí pevne na strane Ukrajiny a jej ľudu a bude naďalej dôrazne podporovať ukrajinské hospodárstvo, spoločnosť, ozbrojené sily a budúcu obnovu tak dlho, ako bude treba a dokým nezíska Ukrajina prevahu. 

Európska únia sa rozhodla začať prístupové rokovania s Ukrajinou a pomôže jej na ceste k členstvu v EÚ. Budúcnosť Ukrajiny je v Európskej únii. Európska únia bude Ukrajine naďalej poskytovať pravidelnú a predvídateľnú finančnú podporu. Balík finančnej pomoci vo výške 50 miliárd EUR na roky 2024 – 2027 pomôže Ukrajine uspokojiť jej bezprostredné potreby, obnoviť jej hospodárstvo a spoločnosť, modernizovať jej inštitúcie a upevniť demokraciu a právny štát.  

EÚ doteraz prijala 13 balíkov sankcií voči Rusku, aby ruskú vojnovú mašinériu pripravila o zdroje jej príjmov a kľúčový tovar a technológie. Sankcie mali výrazný vplyv na zahraničné príjmy Ruska. Sankciami EÚ sa takisto popretŕhali dodávateľské reťazce Ruska a obmedzil sa jeho prístup k západným technológiám v dôležitých priemyselných odvetviach.  

Podrobnosti:

Solidarita EÚ s Ukrajinou - Európska komisia (europa.eu) 

Stojíme pri Ukrajine, pri každom kroku jej cesty - Európska komisia (europa.eu) 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. februára 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku