O projekte
Café Európa je ideálnym priestorom na diskusiu o témach, ktoré sa týkajú jednotlivca, ale majú Európsky rozmer. Formát vznikol pod hlavičkou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v roku 2010.
Debaty Café Európa sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do diskusie, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor...
Formát diskusie:
Diskusia prebieha v dynamickej atmosfére za účasti moderátora a dvoch až troch hostí, ktorí sú vyberaní tak, aby reprezentovali vo vzájomnom vzťahu odlišné názorové postoje na diskutovanú tému. Moderátor zohráva aktívnu úlohu v tom zmysle, že neumožní hosťom "vybočovať" z témy a z nastolených otázok tak, aby sa diskusia vyvíjala v logickom tematickom slede.
Priebeh diskusie:
1. Moderátor má úvodné slovo, v ktorom predstaví tému, zdôvodní, prečo je reč práve o tejto téme, predstaví hostí a vysvetlí, prečo práve títo hostia sú účastníkmi diskusie.
2. Hostia majú úvodné slovo, každý v rozsahu 5-10 minút vysvetlí svoj postoj k téme.
3. Hostia po svojich úvodných vystúpeniach krátkymi pripomienkami reagujú na svojho predrečníka.
4. Voľná diskusia, počas ktorej môžu návštevníci klásť hosťom otázky, bude prebiehať prostredníctvom interaktívneho systému Sli.do.
Café Európa Blog
Vulgarizácia verejného diskurzu, útoky na novinárov a novinárky, útoky na političky a politikov i na aktivistov či bežných občanov – aký dopad majú tieto javy na slovenskú spoločnosť?
EÚ a naši medzinárodní partneri jednotne odsudzujeme agresiu Putina voči Ukrajine.
Prečo je udržateľná móda dôležitá? Aký má móda dopad na klímu a na naše zdravie? Čo robí EÚ a čo môže robiť každý z nás, aby prispel k lepšiemu životnému prostrediu?
Aké sú euromýty spojené s jedlom? Aká je rola EÚ pri ochrane spotrebiteľov a bezpečnosti potravín? Čo je to "Slowfood" a "Farm to Fork"?
Cieľom komunikačnej kampane Európskej komisie pred voľbami do Európskeho parlamentu je zvýšiť povedomie občanov o rizikách dezinformácií a zahraničnej manipulácii. Ako proti nim bojovať a voliť v eurovoľbách s rozumom? O tom diskutovali odborníci v Café Európa.
Akú cestu prešlo Slovensko od vstupu do EÚ podľa tých, ktorí stáli pri jeho vstupe? Pamätáte si, ako to všetko začalo? Ako to vidí dnešná mladá generácia? Aké sú výzvy a aké máme očakávania?
Aké problémy prinútili protestovať európskych farmárov? Sú to ekologické požiadavky Európskej zelenej dohody, byrokracia, nízke výkupné ceny, či transfer ukrajinského obila cez európske územie? Vyrieši EÚ túto situácii a zmení niektoré procesy?
Komisia venuje pozornosť stravovaniu detí na školách, a to prostredníctvom viacerých projektov i legislatívnymi úpravami. Aké je stravovanie v školských jedálňach na Slovensku? Majú deti zdravé stravovacie návyky a čo vlastne jedia v školách?
Nahradí umelá inteligencia ľudí pracujúcich s jazykom?
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila vo svojom poslednom prejave plány na rozširovanie EÚ o Ukrajinu, západný Balkán a Moldavsko. Ako sa s tým vysporiada Slovensko a na aké procesy by sme sa mali pripraviť?