Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo23. júla 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Cestovanie vlakom slávi návrat

Cestovanie vlakom v Európe je vďaka nedávnym iniciatívam EÚ pohodlnejšie a udržateľnejšie.

Train travel

Nedávno nadobudli účinnosť nové nariadenia pre transeurópsku dopravnú sieť (TEN-T), ktoré majú zlepšiť železničnú prepojenosť a zabezpečiť, aby bolo cestovanie vlakom šetrnejšie k životnému prostrediu. Vďaka tomu sa zvýši kvalitaefektívnosť železničných služieb v celej Európe.

Akčný plán EÚ na podporu diaľkových a cezhraničných služieb osobnej železničnej dopravy je kľúčovým prvkom tohto úsilia. Jeho cieľom je zdvojnásobiť vysokorýchlostnú železničnú dopravu do roku 2030do roku 2050 ju až strojnásobiť. Tento plán, ktorý sa začal realizovať v roku 2021, sa zameriava na odstránenie prekážok, zlepšenie interoperability, modernizáciu infraštruktúry osobnej železničnej dopravy a zlepšenie kvality služieb v krajinách EÚ.

V záujme ďalšej podpory cezhraničného cestovania Európska komisia oznámila, že podporí 10 pilotných projektov na posilnenie cezhraničnej železničnej dopravy. Výsledkom budú lepšie prepojenia v medzinárodnej železničnej doprave, t. j. rýchlejšia, jednoduchšia a lacnejšia železničná doprava v celej EÚ.

Mladí cestovatelia sa môžu zapojiť do iniciatívy DiscoverEU, v rámci ktorej môžu 18-roční účastníci vyhrať bezplatné cestovné poukazy na spoznávanie Európy vlakom. Cieľom tejto iniciatívy je podporovať kultúrne výmeny a vyzdvihnúť environmentálne výhody železničnej dopravy. Ďalšia výzva na podávanie prihlášok by sa mala uverejniť na jeseň 2024.

Jednou z najdôležitejších tém v rámci dopravnej politiky EÚ sú aj práva cestujúcich. Cestujúci v Európe sú dobre chránení v prípade, že počas cesty narazia na problémy. Cestujúci si môžu v EÚ uplatniť svoje práva v prípade meškania či zrušenia spojov, ako aj v prípade problémov s prístupnosťou.

EÚ je odhodlaná docieliť, aby sa cestovanie vlakom stalo najobľúbenejšou formou cestovania a na ten účel zlepšuje právne predpisy, vypracúva ambiciózne plány a podporuje osobitné programy. Cieľom tohto úsilia je dosiahnuť, aby bola železničná doprava v celej Európe udržateľnejšia, efektívnejšia a dobre prepojená.

Ďalšie informácie

Akčný plán EÚ na podporu diaľkových a cezhraničných služieb osobnej železničnej dopravy

Železničné prepojenie Európy: 10 pilotných projektov na posilnenie cezhraničnej železničnej dopravy

Stratégia mobility

DiscoverEU

Skôr, než sa vydáte na cesty, informujte sa o svojich právach cestujúcich v EÚ

Práva cestujúcich v železničnej doprave

Cestovanie v Európe v roku 2024

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. júla 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku