Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku

Euromýty

V posledných rokoch v médiách i z úst politikov počuť rôzne poplašné fámy a mýty o EÚ. Táto stránka prináša prehľad tých mýtov o EÚ, ktoré sa vyskytujú najčastejšie. Niektoré sú možno zábavné, pri iných sa možno budete čudovať, čomu ľudia uveria.

Európska komisia bojuje proti dezinformáciám

NOVÉ: Európska komisia spúšťa pred voľbami do Európskeho parlamentu kampaň na zvýšenie informovanosti o rizikách dezinformácií a zahraničnej manipulácie.

Komisia takisto uverejňuje nový súbor nástrojov s praktickými usmerneniami pre učiteľov a pedagógov vrátane praktických ukážok, ktoré im majú pomôcť vysvetliť študentom a mladým ľuďom dezinformácie a manipulácie s informáciami. 

Nová webová stránka poskytne jednotné prístupové miesto ku všetkým relevantným informáciám a zdrojom o strategickej komunikácii a boji proti dezinformáciám. 

Boj proti dezinformáciám je spoločným úsilím, do ktorého sú zapojené všetky európske inštitúcie. EÚ úzko spolupracuje s online platformami a nabáda ich, aby propagovali hodnoverné zdroje, potláčali obsah, ktorý je preukázateľne falošný alebo zavádzajúci, a aby odstraňovali nezákonný obsah alebo obsah, ktorý by mohol viesť k fyzickej ujme.

Európska únia je spolu so svojimi členskými štátmi odhodlaná bojovať proti všetkým, ktorí profitujú zo súčasnej koronakrízy a ohrozujú tak životy občanov alebo šíria propagandu či nenávisť. Komisia preto vytvorila špecializovanú stránku na boj proti dezinformáciám týkajúcich sa koronavírusu.

V nadväznosti na akčný plán proti dezinformáciám z roku 2018 si toto úsilie vyžaduje koordinovanejšie opatrenia v súlade s našimi demokratickými hodnotami. V spoločnom oznámení Európska komisia a vysoký predstaviteľ navrhujú konkrétne opatrenia v záujme silnejšej a odolnejšej EÚ. Tieto opatrenia budú podkladom pre budúcu prácu EÚ v boji proti dezinformáciám, najmä pre európsky akčný plán pre demokraciu a akt o digitálnych službách.

Stránka venovaná vyvracaniu nepravdivých informácií o Ukrajine na EUvsDisinfo

Ako nepodľahnúť dezinformáciám? Prinášame päť tipov od odborníkov

Tu je 5 zaručených tipov od odborníkov z EDMO k tomu, ako nesadnúť na lep dezinformáciám a informačným manipulátorom a ako si overovať pravdivosť obsahu, ktorý sa k nám každodenne dostáva na internete:

 1. Dýchajte. Prv ako informáciu prepošlete ďalej, pozastavte sa a zapojte kritické myslenie. Počkajte, kým opadne prvá vlna emócií, ktoré vo vás informácia vyvolala.
 2. Zistite, či informáciu uviedli aj iné zdroje. Neponáhľajte sa a pred preposlaním konkrétnej informácie ďalej najprv aspoň krátko preverte, či o nej píšu i niekde inde. Použite aspoň jeden dôveryhodný zdroj spravodajstva a overte si, či danú informáciu potvrdili aj ďalšie nezávislé zdroje. Ak informácia pochádza z málo známeho zdroja na sociálnych médiách, nemusí byť dôveryhodná.
 3. Využite pokročilé vyhľadávanie. Mnohé internetové vyhľadávače poskytujú nástroj, vďaka ktorému možno vyhľadať pôvod obrázkov. Môžete si tak vyhľadať konkrétnu fotografiu alebo snímku obrazovky. Niekedy sa totiž zo šírenej správy môže zdať, že ide o niečo aktuálne, ale po krátkom vyhľadaní sprievodného obrázka či fotografie zistíte, že obrázok patrí k úplne inej udalosti, ktorá sa odohrala ešte v minulosti a obrázok bol zneužitý v úplne inom kontexte, čo môže i niečo napovedať o kvalite sprievodnej správy.
 4. Navštívte stránku na overovanie faktov a zistite, či sa danou informáciou zaoberala. Niektoré mediálne organizácie investujú do overovania informácií značné úsilie a poskytujú všetky svoje zdroje, takže ich skúmanie si môžete sami overiť. Medzi osvedčené služby overovania faktov patria okrem iného aj DW Fact Check, FRANCE24 Les ObervateursAFP FactcheckEUvsDisinfo, euromýty a mnohé ďalšie. 
 5. Riaďte sa základným pravidlomak je niečo príliš dobré alebo príliš zlé na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to pravda nie je.

Ponuka pre učiteľov a študentov

EU Myths

Introduction of the euro in Croatia
 • Informačný prehľad

Na sociálnych sieťach sa opäť šíria nepravdivé tvrdenia, že 20-ročné členstvo Slovenska v  EÚ krajine nič neprinieslo, či o tom, že za nízke platy na Slovensku môže Brusel. Radi by sme uviedli niektoré tvrdenia na pravú mieru a poskytli verejnosti niekoľko faktov.

 • Odhadovaný čas čítania: 3 min
Europe Day 2021 celebration in Brussels
 • Informačný prehľad

Na sociálnych sieťach sa opäť šíria nepravdivé tvrdenia, že EÚ vydiera členské štáty zastavením eurofondov a neprimerane zasahuje do ich vnútorných záležitostí. Radi by sme tieto tvrdenia objasnili a poskytli verejnosti niekoľko faktov.

 • Odhadovaný čas čítania: 3 min
MASAKER
 • Informačný prehľad

Začiatkom apríla 2022 sa objavili správy, že ruské vojenské sily zabili v ukrajinskom meste Buča desiatky civilistov. Ruská propaganda okamžite reagovala spŕškou lží a postupne vyrástla celá nová generácia klamstiev.

 • Odhadovaný čas čítania: 6 min
pšenica
 • Informačný prehľad

Prokremeľské dezinformácie sledujeme a vyvraciame počas celej vojny. Tentokrát sme sa pozreli na to, kto je skutočne zodpovedný za globálnu potravinovú bezpečnosť.

 • Odhadovaný čas čítania: 2 min
utečenci
 • Informačný prehľad

Rusko pred rokom rozpútalo nevyprovokovanú útočnú vojnu proti svojmu susedovi – Ukrajine. Dávno pred inváziou šíril Kremeľ mnohé dezinformácie. Tu ich vysvetľujeme.

 • Odhadovaný čas čítania: 1 min
Organic shop
 • Informačný prehľad

Budú jesť Európania hmyz bez toho, aby o tom vedeli? Ako je to možné v regióne, ktorý sa pýši najprísnejšími štandardmi pre produkciu a predaj potravín? V aktuálnom euromýte sa pozrieme na fakty o potravinách, ktoré dezinformátori účelovo zamlčiavajú.

 • Odhadovaný čas čítania: 4 min
Sankcie
 • Informačný prehľad

Je pravdou, že Rusko sankcie vôbec nepociťuje? A prečo EÚ prijíma nezmyselné sankcie, ktoré nám len škodia? Pozrieme sa na ďalší euromýtus.

 • Odhadovaný čas čítania: 3 min
7 mýtov o rusko-ukrajinskom konflikte © EU vs Disinformation
 • Informačný prehľad

Každý deň počujeme nové a nové lži o Ukrajine a súčasnom napätí na rusko-ukrajinskej hranici. V tomto prehľade sa pozrieme na 7 najrozšírenejších a najnebezpečnejších mýtov – a často úplných lží – súvisiacich s rusko-ukrajinským konfliktom.

 • Odhadovaný čas čítania: 12 min
MÝTUS: Europoslanci odhlasovali diktát Bruselu a médiá mlčia.
 • Informačný prehľad

Európsky parlament na svojom októbrovom zasadnutí v Bruseli vraj odhlasoval, že európske zákony sú nadradené národným zákonom jednotlivých členských štátov Európskej únie. Štát, ktorý nebude bruselské nariadenia poslúchať, vraj bude potrestaný a všetky jeho rozhodnutia budú neplatné.

 • Odhadovaný čas čítania: 4 min
pexels-samson-andreea-3933582_s.jpg
 • Informačný prehľad

Dostrieľané? Dorybárčené? Minimálne v okolí všetkých vodných plôch vrátane krátkodobých kaluží? Ale kdeže! Zoznámte sa s novým oloveným euromýtom. Olovo kontaminuje a poškodzuje zvieratá, znečisťuje životné prostredie a ohrozuje zdravie ľudí. Je čas ho nahradiť bezpečnejšími alternatívami, ktoré sú

 • Odhadovaný čas čítania: 7 min
tattoo-artist-556036_1920_s_0.jpg
 • Informačný prehľad

EÚ chce vraj zatrhnúť farebné tetovanie. Reč pritom nie je o žuvačkových tetovačkách, ale o tých trvácnych pre dospelých. Netreba však podliehať panike, ide o ďalšiu nesprávnu interpretáciu a nový euromýtus. EÚ nechce zakázať ani znemožniť farebné tetovanie. Áno, boli prijaté nové celoeurópske pravi

 • Odhadovaný čas čítania: 6 min
p029129003901-544694_s.jpg
 • Informačný prehľad

Na Slovensku sa nám z času na čas rozšíri taká klebeta, že nám tu EÚ plánuje nanútiť zástupy migrantov. Hovorí sa o povinných kvótach a nútenom prerozdeľovaní medzi všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska. No netreba podľahnúť zbytočnej panike, lebo ani najnovší návrh Európskej komisie v oblasti m

 • Odhadovaný čas čítania: 7 min
p045507-470577_s.png
 • Informačný prehľad

Ani súčasná pandémia spôsobená šírením nového koronavírusu sa neobišla bez toho, aby inšpirovala vznik viacerých konšpiračných teórií. Tie sú stále populárne a veria im aj mnohí Slováci, ktorí majú spomedzi obyvateľov krajín V4 najvyššiu tendenciu v konšpiračné teórie uveriť.

 • Odhadovaný čas čítania: 4 min
5g_and_covid19_0.jpg
 • Informačný prehľad

Nie, medzi koronavírusom a technológiou 5G nie je žiadna súvislosť. Navyše neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by preukázal vplyv elektronických signálov na ľudský imunitný systém ani DNA. Takéto konšpirácie sa opakovane objavujú a sprevádzali už zavedenie Wi-Fi routerov, 3G aj 4G siete.

 • Odhadovaný čas čítania: 4 min
car-dawn-drive-2622123-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

I napriek tomu, že tento mýtus patrí k jedným z najviac rozšírených, stále sa nájde mnoho Európanov, ktorí mu veria.

 • Odhadovaný čas čítania: 1 min
pexels-photo-413195-680x360.jpeg
 • Informačný prehľad

V poslednej dobe sa objavili na internete informácie, že EÚ chce zakázať umelé trávniky. Ako to skutočne je? Mali by sa športovci začať obávať? Čo bude so všetkými ihriskami s umelým trávnikom? Skončili nadobro?

 • Odhadovaný čas čítania: 1 min
pexels-photo-168804-680x360.jpeg
 • Informačný prehľad

Vreckový nôž vie byť frajerinou nejedného mladého skauta alebo dospelého MacGyvera. Najmä, ak sa s ním vie vynájsť v rôznych situáciách, kde mu poslúži ako užitočný nástroj.

 • Odhadovaný čas čítania: 1 min
cas4-642x360.png
 • Informačný prehľad

Začínate vidieť žlté hviezdičky už aj na svojich hodinkách? Alebo vám v poslednej dobe akoby tikali v rytme európskej hymny? Mnohí si totiž myslia, že EÚ už nevie čo od dobroty a zmyslela si teda skoncovať v Európe so striedaním letného a zimného času. A čo úbohí európski občania, milovníci sezónny

 • Odhadovaný čas čítania: 3 min
corn-gmo1-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

V poslednej dobe sa, aj v súvislosti s rokovaniami EÚ so Spojenými štátmi, v médiách objavujú informácie o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO). Môže sa zdať, že sa Európa ide zrútiť pod hrozbou mutantov sóje či kukurice.

 • Odhadovaný čas čítania: 2 min
money-2696238_1920-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

Je všeobecne známe, že výška platov sa medzi členskými štátmi EÚ líši. No môže vôbec Európska komisia zariadiť, aby na Slovensku boli rovnako vysoké platy ako napríklad v Belgicku či Luxembursku?

 • Odhadovaný čas čítania: 2 min
juncker-memes-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

Opäť sa šíria zvesti o blížiacej sa hrozbe plynúcej z regulácie Európskej únie. Kto by sa mal podľa chýrov báť tentokrát? Vraj sú na rane čoraz obľúbenejšie mémy, rôzne parodické dielka, ba dokonca aj sloboda internetu ako taká.

 • Odhadovaný čas čítania: 3 min
bread-and-butter-1758669_1920-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

Je pravda, že cena masla sa síce za posledné mesiace rekordne zvýšila takmer na celom svete, no je to kvôli viacerým faktorom, okrem iného najmä kvôli tomu, že sa prudko zvýšil dopyt po masle na svetových trhoch, zatiaľ čo jeho ponuka tento dopyt nestíha pokryť.

 • Odhadovaný čas čítania: 2 min
french-fries-923687_1920-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

Poplašné správy šíria informáciu o tom, že hranolky v EÚ už nebudú mať svoje miesto. Podobné vraj platí aj pre tmavý chlieb a kávu. Budú si musieť Európania upraviť jedálniček a prestať piť kávu?

 • Odhadovaný čas čítania: 1 min
p033039002101-92399-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

V niektorých médiách sa prednedávnom strhla debata o tom, ako „nám Brusel povolí len dve igelitky týždenne“. Veľavravné titulky nasmerovali diskusiu na starý známy „bruselský diktát“. Ako to je v skutočnosti?

 • Odhadovaný čas čítania: 2 min
ilustračná fotka uhoriek
 • Informačný prehľad

Uhorkový euromýtus je už akýmsi kráľom medzi rozšírenými výmyslami o EÚ. Keď ju chce niekto skritizovať, neraz vďačne siahne po mýte, že EÚ je tak prebyrokratizovaná, že reguluje už aj chúdence uhorky. Je to teda príklad čírej úradníckej roztopašnosti alebo je uhorka zakopaná niekde inde? Platí vôbe

 • Odhadovaný čas čítania: 3 min
candlelight-candles-54512.jpg
 • Informačný prehľad

Po údajnom zákaze balónov, vysávačov či zabíjačiek, treba uviesť na pravú mieru ďalší euromýtus: Brusel stanovil parametre sviečok.

 • Odhadovaný čas čítania: 2 min
shutterstock_152121869-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

Naozaj nás čaká regulácia toaliet, ktorej sa bude musieť prispôsobiť celá EÚ?

 • Odhadovaný čas čítania: 1 min
shutterstock_51481933-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

Tie reklamné slogany poznáte – „Zuby snehovo biele už za pár minút“, či „Doživotná garancia žiarivého úsmevu“.

 • Odhadovaný čas čítania: 1 min
shutterstock_55712455-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

Kostolné organy sú neodmysliteľnou súčasťou kostolov. Šíri sa však fáma, že by mohli byť zakázané. Viete v akej súvislosti sa o tom hovorí? Mohli by byť skutočne zakázané?

 • Odhadovaný čas čítania: 1 min
shutterstock_202172830-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

Chce EÚ, aby naše vysávače vysávali slabšie? Ako zamýšľa ovplyvniť efektivitu domácich prác občanov? Koľko pravdy je na mýtmi opradenom vzťahu EÚ a vysávačov?

 • Odhadovaný čas čítania: 2 min
shutterstock_175249016-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

Balóny sú často obľubenou hračkou detí. Mali by sme im ich zakázať? V čom sú pre ne nebezpečné?

 • Odhadovaný čas čítania: 1 min
shutterstock_243307285-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

Dostali sa krivé banány na okraj spoločnosti? Prečo ich už nechceme? Uvalila na ne Únia doživotný zákaz predaja?

 • Odhadovaný čas čítania: 1 min