Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo7. mája 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 6 min

Deň Európy 2024

Každoročne si 9. mája pripomíname vznik Európskej únie. Počas osláv Dňa Európy čaká na návštevníkov pestrý program. Uvidíme sa v Košiciach, Bratislave a Banskej Bystrici. 

Young people with the European flag

Deň Európy je oslavou európskej jednoty. 9. mája si Slováci a Slovenky, ale aj obyvatelia v členských štátoch, pripomenú symbolické narodeniny Európskej únie.  

„Myšlienka, ktorá stojí za Dňom Európy, je aktuálnejšia, než by sme si prednedávnom predstavovali a želali. Je totiž o politickej a hospodárskej spolupráci, ktorá robí vojnu prakticky nepredstaviteľnou. Vojnové konflikty na prahu našich dverí a v blízkom susedstve nám pripomínajú, že mier je mimoriadne cenný a krehký. Je totiž predpokladom pre akýkoľvek ďalší rozvoj. Vidím ešte ďalší odkaz, a síce že v Európe potrebujeme ešte viac hospodársky spolupracovať, ak chceme, aby sa ekonomický rast a pracovné miesta spojené s modernými technológiami tvorili naďalej tu, v EÚ, vrátane Slovenska. Celosvetová súťaž je nekompromisná a musíme urobiť všetko pre to, aby priemysel rástol a prosperoval tu, v EÚ a na Slovensku,” povedal Maroš Šefčovič, výkonný podpredseda Európskej komisie pre Európsku zelenú dohodu, medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad. 

 

 „9. mája oslávime Deň Európy ako sviatok mieru, jednoty a prosperity. Tento rok je pre Slovensko obzvlášť významný, pretože si zároveň pripomíname 20. výročie nášho vstupu do Európskej únie. Za dve desaťročia sa Slovensko stalo plnohodnotnou súčasťou európskej rodiny. Európa je naším domovom a bezpečným útočiskom, zároveň je aj spoločným domovom obrovského množstva rôznych kultúr a národností. Deň Európy nám preto pripomína, že sme súčasťou niečoho väčšieho, že tvoríme jednotnú komunitu s bohatou históriou a rozmanitosťou a zdieľame okrem našej národnej aj spoločnú európsku identitu. Deň Európy je zároveň príležitosťou zamyslieť sa nad budúcnosťou nášho kontinentu. Blížiace sa júnové eurovoľby sú kľúčové pre stanovenie smeru, ktorým sa chceme uberať v nasledujúcich rokoch. Je dôležité, aby sme sa aktívne zapojili do volebného procesu a zvolili si zástupcov a zástupkyne, ktorí budú hájiť naše záujmy a presadzovať hodnoty, na ktorých je Európska únia založená: slobodu, demokraciu, solidaritu a prosperitu,“ uviedol Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.   

Deň Európy na Slovensku 

Aj tento rok sú pre verejnosť na Slovensku pripravené viaceré oslavy európskych narodenín plné súťaží, hudby, umenia či diskusií. Začíname 7. mája v Košiciach, pokračujeme 9. mája v Bratislave. Oslavy zavŕšime 10. mája v Banskej Bystrici. 

Košice 

Začíname už 7. mája 2024 v košickom kine ÚsmevPripravili sme si pre vás rozmanitý program plný aktivít pre malých aj veľkých. Čakajú na vás diskusie, prezentácie, súťaže, talk show a DJ. Príďte do európskej dedinky, kde sa prostredníctvom prezentácií dozviete zaujímavé informácie o aktivitách Európskeho parlamentu a ďalších organizácií. Okrem toho sa budete môcť zapojiť do rôznych súťaží a kvízov o pekné a hodnotné ceny. S odborníkmi podiskutujeme o umelej inteligencii, priblížime si európske voľby, zabavíme pri dobrom európskom filme a večer spríjemní gitarový koncert. V rámci osláv Dňa Európy v Košiciach si tento rok Európska komisia pre vás pripravila aj európsky kontajner plný aktivít EdUtajner. EdUtajner ponúka hry a aktivity, ktoré vám interaktívnym a zábavným spôsobom priblížia Európu. Kompletný program nájdete na: https://deneuropy.eu/

Bratislava 

Pokračujeme 9. mája 2024 v bratislavskej Starej tržnici. Na návštevníkov čakajú infostánky členských krajín EÚ, Európskej komisie a Európskeho parlamentu, ale aj workshopy, hry, kvízy a súťaže. Príde aj LACI STRIKE & STREET DANCE ACADEMY. Počas celého podujatia sa dozviete viac o blížiacich sa európskych voľbách, Európskom orgáne práce (ELA), ale aj opatreniach EÚ na ochranu klímy. Povenujeme sa tiež otázkam finančnej a digitálnej gramotnosti a obľúbenému programu Erasmus+. Súčasťou programu je aj prehliadka jednotného trhu EÚ, ktorý oslavuje 30 rokov. Nenechajte si ujsť večerný koncert Zuzany Smatanovej o 19.00 h. Vstup je voľný do naplnenia kapacity priestoru. 

Banská Bystrica 

V súvislosti s pravidelnou oslavou Dňa Európy sa 10. mája 2024 bude konať podujatie s názvom Európska Banská Bystrica. Návštevníci sa môžu zastaviť v informačných stánkoch, v ktorých sa budú prezentovať EÚ organizácie a veľvyslanectvá prezentujúce jazyk a krajinu pre podporu myšlienky rôznorodosti EÚ. Podujatie bude sprevádzať bohatý kultúrny program s inými sprievodnými aktivitami. Viac informácií o programe nájdete tu

Oslavy spoločne pripravili Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, Európsky orgán práce, Európska investičná banka, Európsky fond regionálneho rozvoja a Stará tržnica. 

Ako vznikla spoločná Európa? 

Spoločná európska história sa začala písať po druhej svetovej vojne. Európske spoločenstvo uhlia a ocele bolo prvé integračné zoskupenie šestice západoeurópskych štátov. Vzniklo podpisom Parížskej zmluvy v roku 1951 medzi Francúzskom, Nemeckom, Talianskom, Holandskom, Belgickom a Luxemburskom. Jeho cieľom bolo prispievať k dlhodobému mieru, hospodárskemu rozvoju, zamestnanosti a zvýšeniu životnej úrovne pomocou spoločného trhu uhlia a ocele.  

Prvýkrát v histórii sa tak európske štáty dobrovoľne vzdali časti svojej suverenity a v záujme spoločného rozvoja ju odovzdali do rúk nadnárodnej inštitúcie. Podpisu Parížskej zmluvy predchádzala tzv. Schumanova deklarácia, ktorú v Paríži 9. mája 1950 predniesol francúzsky politik a vtedajší minister zahraničných vecí Robert Schuman. Jeho plán povojnovej spolupráce európskych štátov považujeme za dátum zrodu dnešnej Európskej únie a každoročne si ho pripomíname ako Deň Európy. 

Európska únia je dnes spoločenstvom 27 demokratických štátov. Je tiež priestorom zdieľania spoločných hodnôt, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou európskeho spôsobu života. Členským štátom prináša členstvo v Únii prosperitu, vzájomnú solidaritu, bezpečie či rešpektovanie a ochranu práv a slobôd občanov. Slovensko je súčasťou Európskej únie od 1. mája 2004. Tento rok si krajina pripomína 20. výročie vstupu do EÚ, ale aj 15 rokov od prijatia spoločnej európskej meny. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
7. mája 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku