
Komisia víta, že Rada schválila 16. balík sankcií voči Rusku. Keďže nezákonná agresia Ruska pokračuje štvrtým rokom, tento balík má vystupňovať tlak na agresora a je súčasťou neochvejného odhodlania EÚ dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier pre Ukrajinu.
Tento 16. balík systematicky mieri na dôležité sektory ruského hospodárstva, ku ktorým patrí energetika, obchod, doprava, infraštruktúra a finančné služby. Dopĺňajú sa v ňom aj ďalšie opatrenia zamerané proti obchádzaniu sankcií. V snahe zmierniť riziko vyhnutia sa sankciám sa teraz určité ustanovenia 16. balíka premietajú aj do sankčného režimu voči Bielorusku. EÚ okrem toho aktualizovala a posilnila svoje sankčné režimy týkajúce sa Krymu a Sevastopola a častí Doneckej, Chersonskej, Luhanskej a Záporožskej oblasti, ktoré nie sú pod kontrolou vlády.
"Rusko už tri roky neprestajne bombarduje Ukrajinu a pokúša sa ukradnúť zem, ktorá mu nepatrí. Tento nový okruh sankcií sa nezameriava len na ruskú tieňovú flotilu, ale aj na tých, ktorí podporujú prevádzku nebezpečných ropných tankerov, na ovládače videohier používané na riadenie dronov, banky využívané na obchádzanie našich sankcií a propagandistické kanály používané na chrlenie lží. Niet pochýb o tom, kto je agresor, kto by mal pykať za túto vojnu a niesť za ňu zodpovednosť. Každý balík sankcií pripravuje Kremeľ o finančné prostriedky na vedenie vojny. Keďže prebiehajú rozhovory o ukončení ruskej agresie, musíme Ukrajinu postaviť do čo najsilnejšej pozície. Sankcie sú na to vhodnou pákou," vyjadrila sa Kaja Kallasová, vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Komisie
Kaja Kallasová, vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Komisie
Kľúčové prvky 16. balíka sankcií:
OPATRENIA PROTI OBCHÁDZANIU
- Balík sa zameriava na 74 ďalších plavidiel, čím sa celkový počet plavidiel uvedených v zozname zvyšuje na 153. Tieto plavidlá sú súčasťou tieňovej flotily alebo sa podieľajú na príjmoch Ruska z energetiky.
- Na základe týchto opatrení sa dopĺňa nové kritérium zaradenia do zoznamu zamerané na tých, ktorí podporujú prevádzku nebezpečných ropných tankerov.
- Balíkom sa ukladajú cielené vývozné obmedzenia na 53 nových spoločností, ktoré podporujú ruský vojensko-priemyselný komplex alebo sa podieľajú na obchádzaní sankcií. Týka sa to 34 spoločností v iných krajinách ako Rusko.
ROZŠÍRENIE SANKČNÝCH ZOZNAMOV
- Balík rozširuje zoznam o ďalších 83 záznamov pozostávajúcich zo 48 osôb a 35 subjektov. Sú medzi nimi jednotlivci a subjekty, ktoré podporujú ruský vojenský komplex, pôsobia v oblasti obchádzania sankcií, ruských búrz kryptoaktív a v námornom odvetví.
- V šestnástom balíku pribudlo aj ďalšie nové kritérium zaradenia do zoznamu, a to v prípade osôb a subjektov, ktoré sú súčasťou ruského vojenského a priemyselného komplexu, podporujú ho alebo z neho majú prospech.
OBCHODNÉ OPATRENIA
Zákaz priameho dovozu ruského hliníka:
- Tento balík obsahuje zákaz dovozu primárneho hliníka z Ruska do EÚ na dôvažok k už zavedenému zákazu dovozu spracovaného tovaru z hliníka z Ruska.
- V snahe o plynulý prechod pre podniky sa zavádza mechanizmus kvót, ktorý umožňuje čerpať počas 12-mesačného obdobia 275 000 ton, čo predstavuje 80 % dovozu do EÚ za rok 2024.
Aby sa Rusku zamedzil prístup ku kľúčovým technológiám, ktoré používa na bojisku, obmedzenia vývozu položiek s dvojakým použitím sa rozšírili na ďalšie položky:
- chemické prekurzory s dvojakým použitím na výrobu chlórpikrínu a iných látok na potláčanie nepokojov, ktoré Rusko používa ako chemické zbrane v rozpore s Dohovorom o chemických zbraniach,
- softvér súvisiaci so strojmi na počítačové číslicové riadenie (CNC) používanými na výrobu zbraní a ovládače videohier, ktoré ruská armáda používa na riadenie bezpilotných vzdušných prostriedkov (dronov) na bojisku,
- chrómové rudy a zlúčeniny z dôvodu ich vojenského využitia.
Objasnili sa a ešte sprísnili nepočetné výnimky a oslobodenia vzťahujúce sa na vývoz určitých položiek s dvojakým použitím a vyspelých technológií, napr. na lekárske účely, s cieľom podporiť ich účinné uplatňovanie colnými a licenčnými agentúrami.
Okrem toho sa zaviedli dodatočné obmedzenia vývozu priemyselného tovaru, ktoré sa cielene zameriavajú na nerastné suroviny, chemické látky, oceľ, sklenené materiály a zábavnú pyrotechniku s osobitným vojenským významom.
OPATRENIA V OBLASTI ENERGETIKY
- EÚ sa rozhodla úplne zakázať dočasné uskladnenie ruskej ropy alebo ropných výrobkov v prístavoch EÚ alebo ich umiestnenie do colného režimu slobodné pásmo, čo bolo doteraz povolené, ak bola ropa v súlade s cenovým stropom a smerovala do tretej krajiny.
- Balíkom sa rozširuje zákaz poskytovať tovar, technológie a služby na dokončenie ruských projektov týkajúcich sa skvapalneného zemného plynu (LNG) tak, aby sa vzťahoval aj na ropné projekty v Rusku, ako je napríklad Vostok.
- Balíkom sa rozširuje existujúci zákaz softvéru s cieľom obmedziť vývoz, dodávky alebo poskytovanie softvéru na prieskum ropy a zemného plynu do Ruska.
OPATRENIA V DOPRAVE
- Balíkom sa rozširuje zákaz týkajúci sa letectva tak, aby bolo možné zaradiť do zoznamu dopravcov z tretích krajín, ktorí vykonávajú vnútroštátne lety v rámci Ruska alebo dodávajú tovar z oblasti letectva ruským leteckým spoločnostiam alebo pre potreby vnútroštátnych letov v Rusku. Ak budú tieto letecké spoločnosti zaradené do zoznamu, nebudú môcť lietať do EÚ.
- Zákaz týkajúci sa cestnej dopravy: V balíku sa dopĺňa zmena, ktorá bráni zvýšeniu podielu ruského vlastníctva v podnikoch cestnej dopravy EÚ nad 25 %, čím sa odstránia potenciálne medzery umožňujúce obchádzanie existujúcich sankcií.
OPATRENIA TÝKAJÚCE SA INFRAŠTRUKTÚRY
- Úplný zákaz transakcií s konkrétnymi ruskými infraštruktúrami: vzťahuje sa na dve moskovské letiská (letisko Vnukovo a Žukovskij), štyri regionálne letiská a prístavy Astrachán na Volge a Machačkala v Kaspickom mori. Zahrnuté boli aj námorné prístavy Usť-Luga a Primorsk pri Baltskom mori a Novorossijsk pri Čiernom mori.
- Zákaz služieb v oblasti stavebníctva poskytovaných prevádzkovateľmi z EÚ v Rusku.
OPATRENIA VO FINANČNOM SEKTORE
Rusko odklonilo veľkú časť svojich finančných tokov cez menšie banky. Šestnásty balík pritvrdil opatrenia zamerané na finančný sektor. Konkrétne:
- Do zoznamu subjektov, na ktoré sa vzťahuje zákaz poskytovať špecializované služby zasielania finančných správ, sa dopĺňa 13 finančných inštitúcií.
- Zákaz transakcií sa vzťahuje na ďalšie tri banky z dôvodu, že používajú systém zasielania finančných správ Centrálnej banky Ruska (SPFS), aby obchádzali sankcie EÚ.
- Rozšíril sa zákaz transakcií, čo EÚ umožní zaradiť do zoznamu finančné inštitúcie a poskytovateľov služieb kryptoaktív, ktorí sa podieľajú na obchádzaní cenového stropu na ropu a uľahčujú transakcie s plavidlami tieňovej flotily uvedenými na zozname.
OPATRENIA PROTI DEZINFORMÁCIÁM
- Pozastavenie vysielacích činností ďalších ôsmich médií v EÚ alebo zameraných na EÚ pre úlohu, ktorú zohrávajú pri podpore a odôvodňovaní útočnej vojny Ruska proti Ukrajine.
Súvislosti
Ťažiskom reakcie EÚ na neodôvodnenú vojenskú agresiu Ruska voči Ukrajine sú aj naďalej sankcie, ktoré zhoršujú vojenskú a technologickú spôsobilosť Ruska, pripravujú Kremeľ o príjmy, ktorými financuje vojnu, a spôsobujú ruskému hospodárstvu čoraz vyššie náklady. V tomto ohľade sankcie prispievajú k naplneniu hlavného cieľa EÚ, ktorým je pokračovať v úsilí o spravodlivý a trvalý mier. Ich účinky sa časom stupňujú, keďže narúšajú priemyselnú a technologickú základňu Ruska. Jednotné uplatňovanie sankcií EÚ členskými štátmi Únie garantuje Európska komisia ako strážkyňa zmlúv, ktorá zároveň monitoruje ich presadzovanie.
Rusko sa aktívne snaží sankcie obchádzať. To je jasný dôkaz, že naše opatrenia majú vplyv. Zároveň nás to nabáda k tomu, aby sme znásobili úsilie proti obchádzaniu opatrení a požiadali určité tretie krajiny o ešte užšiu spoluprácu. Vyslanec pre sankcie EÚ David O'Sullivan v snahe bojovať proti obchádzaniu naďalej oslovuje tretie krajiny. V spolupráci s podobne zmýšľajúcimi partnermi sme sa dohodli aj na spoločnom prioritnom zozname sankcionovaného tovaru, pri ktorom by podniky mali osobitne dbať na náležitú starostlivosť a ktoré tretie krajiny nesmú spätne vyvážať do Ruska. V rámci EÚ sa vypracoval aj zoznam sankcionovaného tovaru, ktorý je kritický z hospodárskeho hľadiska a v súvislosti s ktorým by mali byť podniky a tretie krajiny obzvlášť ostražité.
Ďalšie informácie
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 24. februára 2025
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku