Európa je svetadiel s mnohými jazykmi patriacimi do rôznych jazykových rodín – patria sem úradné jazyky EÚ, ale aj regionálne a menšinové jazyky. Európska únia má 27 členských štátov a 24 úradných jazykov. Keď sa krajina stane členským štátom Únie, určí si, ktorý jazyk chce vyhlásiť za úradný jazyk EÚ.
Obyvatelia EÚ majú prístup ku všetkým dokumentom EÚ v úradnom jazyku ich štátu. Takisto majú právo napísať Komisii v jednom z úradných jazykov a dostať odpoveď v tom istom jazyku.
Kancelária pre viacjazyčnosť
dgt-bratislavaec [dot] europa [dot] eu (Kancelária pre viacjazyčnosť) je vysunutým pracoviskom Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre preklad. Jej hlavným cieľom je podpora viacjazyčnosti – či už ide o jazykové vzdelávanie, lingvistické aktivity na všetkých stupňoch škôl alebo kultúrno-vzdelávacie podujatia v širšom kontexte. Kancelária ponúka občanom informácie o aktuálnom dianí v oblasti viacjazyčnosti. Medzi kľúčové úlohy kancelárie patrí podpora Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku pri komunikácii s občanmi – predovšetkým formou prekladu a lokalizácie tlačových vyhlásení Európskej komisie.
Dajte nám vedieť o vašich aktivitách z oblastí patriacich do širokého portfólia viacjazyčnosti. Píšte nám na emailovú adresu: dgt-bratislavaec [dot] europa [dot] eu (dgt-bratislava[at]ec[dot]europa[dot]eu).
EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 2023
Európsky deň jazykov sa oslavuje od roku 2001, keď ho vyhlásila Rada Európy. Súčasťou osláv sú rôzne diskusie, vzdelávacie aktivity pre pedagógov aj žiakov a súťaže pre školy a žiakov. Cieľom súťaží aj sprievodných podujatí je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania.
Európsky deň jazykov každoročne využívame ako príležitosť na zvýšenie povedomia o jazykovom vzdelávaní a jazykovej rozmanitosti.
Mnohé jazykové a kultúrne inštitúty, združenia, univerzity a školy sa zúčastňujú na rôznych podujatiach a aktivitách organizovaných v celej EÚ či už je to priamo v deň Európskeho dňa jazykov, 26. septembra, alebo v iný blízky dátum.
Tohtoročným centrálnym podujatím bude online konferencia, ktorá sa uskutoční 26. septembra medzi 12.00 a 14.00. Konferencia sa zameria na nástroje EÚ, ktoré môžu pomôcť učiteľom jazykov, a to najmä program Erasmus+ a platformu európskeho školského vzdelávania.
Týmto podujatím tiež oslávime Európsky rok zručností, pretože viacjazyčnosť je jednou z ôsmich kľúčových kompetencií potrebných na osobnostný rozvoj, zdravý a udržateľný životný štýl, zamestnateľnosť, aktívne občianstvo a sociálne začlenenie.
Spojíme sa naživo s niektorými podujatiami Európskeho dňa jazykov, ktoré sa konajú v členských štátoch Európskej únie a mladí ľudia, učitelia a ďalší účastníci nám povedia, ako vnímajú učenie sa jazykov a ako vplýva na ich život.
Pridajte sa k nám kliknutím na tento odkaz.
Na Slovensku sa tento rok na počesť Európskeho dňa jazykov organizujú dve podujatia:
- EDJ Košice 12.9. septembra v Košiciach na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika.
- EDJ Bratislava 26-27. septembra v Bratislave a online.
Tešíme sa na Vás!
Štúdium jazykov ako cesta do európskych inštitúcií
Zoznámte sa s Dankou Jurášovou, ktorá vám vysvetlí, aké to je pracovať pre najväčší prekladateľský servis na svete – Generálne riaditeľstvo pre preklad Európskej komisie.
Aká budúcnosť čaká výučbu jazykov
S moderátorkou Kristínou Hamarovou na tému cudzích jazykov a ich výučby na Slovensku diskutovali Zuzana Izáková, projektová manažérka Národnej agentúry programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu, Emília Andrejová, koordinátorka Európskeho dňa jazykov Európskej komisie na Slovensku a Katarína Bockaničová, Oddelenie pre jazykové a literárne vzdelávanie, Štátny pedagogický ústav.
Pozrite si záznam z tejto diskusie na našom Facebooku tu.