Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo3. júna 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Európske Slovensko s ochranárom Marekom Kuchtom

Únia pomáha chrániť európske lesy. S Marekom Kuchtom, koordinátorom iniciatívy My sme les, sme sa rozprávali o ochrane našej prírody, národných parkov, ale aj stratégii EÚ v oblasti biodiverzity. 

Európske Slovensko s ochranárom Marekom Kuchtom

Na boj proti zmene klímy potrebujeme zdravú prírodu. Práve lesy sú dôležitým spojencom v boji proti klimatickej kríze a zmene diverzity. Sú našimi zelenými pľúcami. Majú tiež zásadný význam pre vidiecke oblasti a biohospodárstvo. Naše národné parky sú to najcennejšie zo slovenskej prírody a z veľkej časti spadajú do sústavy európskych chránených území Natura 2000. O stave našich lesov a biotopov, aj o tom, ako EÚ pomáha chrániť prírodu na Slovensku a ako môžu k jej ochrane prispieť jednotlivci sa dozviete viac v podcaste Európske Slovensko s Marekom Kuchtom.  

Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom na svete. Európska únia preto prijíma opatrenia na zachovanie biodiverzity, lesov a prírodného dedičstva pre ďalšie generácie. Nová stratégia EÚ v oblasti biodiverzity má pomôcť obnoviť  ekosystémy, ktoré do roku 2030 pokryju aspoň 20 % pevniny EÚ a 20 % jej morských oblastí. Jej cieľom je prijať záväzné opatrenia na obnovu degradovaných suchozemských a morských biotopov, opeľovačov, poľnohospodárskych ekosystémov, mestských oblastí, riek a záplavových oblastí a samozrejme lesov. Európska únia vyčlenila viac ako 20 miliárd eur na ochranu prírody. Európania tak aj v budúcnosti budú môcť žiť v zdravom prostredí.   

Pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie spolupracuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku so spravodajským portálom Aktuality na podcaste Európske Slovensko. Venujeme sa v ňom výhodám členstva v EÚ pre krajinu a jej občanov. S našimi hosťami sme sa pozreli na témy týkajúce sa zdravých potravín, ochrany klímy, zdravotníctva, ako aj bezpečnosti, euroobčianstva a zlepšovania životnej úrovne Slovákov a Sloveniek.   

Rozhovor s Marekom Kuchtom si môžete prečítať na spravodajskom portáli Aktuality.sk tu. Podcast Európske Slovensko je tiež samostatne dostupný na streamovacích platformách alebo tiež na YouTube spravodajského portálu Aktuality.sk.  

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
3. júna 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku