Komisia podporuje vinársky sektor EÚ pri nových výzvach - Európska komisia
Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
  • Denné spravodajstvo
  • 1. apríla 2025
  • Zastúpenie na Slovensku
  • Odhadovaný čas čítania: 3 min

Komisia podporuje vinársky sektor EÚ pri nových výzvach

EÚ je svetovým lídrom vo výrobe a vývoze vína. Nové opatrenia zaručia, aby náš vinársky sektor zostal konkurencieschopný a odolný.

Visit of Cecilia Malmström, Member of the EC to France

Európska komisia navrhuje rad opatrení v snahe zaručiť, aby vinársky sektor zostal konkurencieschopný a odolný a aby aj v nadchádzajúcich desaťročiach zostal kľúčovou hospodárskou silou.

Sektor čelí viacerým výzvam, okrem iného meniacim sa trendom medzi spotrebiteľmi, zmene klímy či neistej situácii na trhu.

Komisia v návrhu zavádza cielené opatrenia, ktoré sektoru majú pomôcť riadiť potenciál výroby, prispôsobiť sa meniacim sa preferenciám spotrebiteľov i získať nové trhové príležitosti. Rovnako majú opatrenia pomôcť zachovať vitalitu mnohých vidieckych oblastí, ktoré od vinárskeho priemyslu závisia, ako aj sociálnu relevantnosť vinárskeho sektora EÚ.

Kľúčové zmeny politického rámca v oblasti vinárstva

  • Predchádzanie prebytkom: členské štáty budú mať právo vykonať kroky, ako napríklad vyklčovať (nechcené či nadmerné) vinohrady či iniciovať zelený zber (odstrániť nezrelé hrozno pred začiatkom zberu), aby vo výrobe predišli prebytkom, pomohli stabilizovať trh a ochránili výrobcov pred finančnými tlakmi.
  • Flexibilita výsadby: Výrobcom sa umožní dodatočná flexibilita pri udeľovaní povolení na opätovnú výsadbu viniča. Vytvoria sa im tak lepšie podmienky na prijímanie investičných rozhodnutí v aktuálnom premenlivom kontexte. Členské štáty takisto budú môcť povolenia na výsadbu viniča lepšie prispôsobiť národným a regionálnym potrebám.
  • Podpora pri adaptácii na zmenu klímy: sektor dostane výraznejšiu podporu na dosiahnutie väčšej odolnosti proti zmene klímy. Členské štáty môžu navýšiť maximálnu finančnú pomoc Únie až na 80 % oprávnených investičných nákladov určených na oblasť zmierňovania zmeny klímy a prispôsobenia sa na ňu.
  • Jednoznačné pravidlá marketingu: jednoznačnejšie pravidlá a jednotné označenia vinárskych výrobkov s nižším obsahom alkoholu na celom jednotnom trhu uľahčia uvádzanie inovatívnych výrobkov na trh.
  • Harmonizované etikety: v prospech hospodárskych subjektov sa zavedie väčšia harmonizácia etikiet. Znížia sa tak náklady a uľahčí cezhraničný obchod v EÚ. Zároveň sa spotrebiteľom zaručí jednoduchý prístup k informáciám.
  • Intenzívnejší vinársky turizmus: skupiny výrobcov riadiace výrobu vín s chránenými zemepisnými označeniami dostanú pomoc na rozvoj turizmu súvisiaceho s vínom. Snahou je podporiť hospodársky rozvoj vidieckych oblastí.
  • Dlhšie obdobia propagačných kampaní: v úsilí európske vína lepšie propagovať sa trvanie kampaní financovaných zo zdrojov EÚ na účely konsolidácie trhu v tretích krajinách predĺži z troch na päť rokov.

Súvislosti

Vinársky sektor EÚ je jedným z uholných kameňov európskej kultúrnej a hospodárskej štruktúry. Pripadá naň 60 % svetovej výroby vína a 60 % svetovej hodnoty vyvážaného vína. Zohráva nenahraditeľnú úlohu v hospodárstve vidieka a je úzko spojený s európskymi tradíciami, gastronómiou a cestovným ruchom. Politika EÚ v oblasti vinárstva je veľmi úspešná z hľadiska ochrany kvality a propagácie vín EÚ. Prebiehajúce demografické posuny, meniace sa modely spotreby, problémy spojené s klímou a neistota na trhu však sektor vystavujú tlakom.

V snahe tieto výzvy riešiť sa vytvorila skupina na vysokej úrovni pre politiku v oblasti vinohradníctva a vinárstva. Jej úlohou je zaoberať sa potrebami sektora a spolu so sektorom a členskými štátmi navrhovať riešenia. Komisár Christophe Hansen na zasadnutí Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Európskeho parlamentu 11. februára 2025 oznámil plánovaný návrh vo vínnom sektore, v ktorom sa odporúčania skupiny na vysokej úrovni premietajú do konkrétnych legislatívnych opatrení. Návrhom si Komisia tento záväzok plní.

Keď sa nový rámec prijme, umožní rýchlo podnikať opatrenia, zaručiť viac príležitostí pre výrobcov a zároveň zaistiť budúcnosť konkurencieschopného vinárskeho sektora v celej Únii.

Ďalšie informácie

Návrh, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1308/2013, nariadenie (EÚ) 2021/2115 a (EÚ) č. 251/2014 

Víno – Európska komisia

Európska komisia | Portál agropotravinárskych údajov | Poľnohospodárske trhy | Víno

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
1. apríla 2025
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku