Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok3. októbra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Medzigeneračná diskusia o budúcnosti vzdelávania

Ak máme zmeniť budúcnosť, musíme začať inak uvažovať o vzdelávaní. Dve generácie Slovákov diskutovali o tom, ako vylepšiť a inovovať oblasť vzdelávania.

Medzigeneračná diskusia o budúcnosti vzdelávania

Vzdelanie sú základy, na ktorých staviame našu budúcnosť. Vzdelanie je tiež spoločným dobrom, základným právom a nevyhnutnosťou pre udržateľnú budúcnosť. V súčasnosti sú najžiadanejšími kľúčovými zručnosťami: tímová práca, komunikácia, plánovanie a riešenie problémov. Aké má preto byť vzdelávanie v 21. storočí?

Takmer tridsiatka ľudí zo Slovenska, zástupcovia dvoch generácií, mali jedinečnú príležitosť zapojiť sa do celoeurópskej medzigeneračnej diskusie o budúcnosti vzdelávania. Medzigeneračný dialóg sa venoval trom konkrétnym oblastiam, ústrednou témou bola budúcnosť vzdelávania so zameraním na občiansku participáciu.

Medzigeneračná diskusia o budúcnosti vzdelávania

Ako prvý rezonoval alarmujúci prieskum zameraný na osamelosť mladých ľudí, ktorá dosahuje až 36 %. Práve na tento fakt by malo efektívne reagovať aj vzdelávanie budúcnosti. „To, čo dnes zažívame je  explózia emočných chorôb v dôsledku pandémie koronavírusu. Pocit osamelosti mladých ľudí do veku 25 rokov sa po pandémii štvornásobil,“ hovorí Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Ďalšou diskutovanou oblasťou bola aktuálna kríza dôvery. Spoločnosť na Slovensku, ale aj inde v Európe nebola ešte nikdy tak polarizovaná a radikalizovaná. Dôvera v štát, inštitúcie, ale aj dôvera medzi ľuďmi na Slovensku je najnižšia v Európe. Stroje už dnes manažujú naše emócie a sme vystavení manipulácii zo strany sociálnych sietí. Nestačí, keď bude odolná len ekonomika, ale musíme mať aj odolných ľudí, schopných sa adaptovať nevyhnutným zmenám v spoločnosti,“ dopĺňa v tejto súvislosti Vladimír Šucha.  Obyvatelia Slovenska patria v rámci EÚ k najslabším v individuálnej odolnosti, teda schopnosti riešiť vlastné problémy.

Medzigeneračná diskusia o budúcnosti vzdelávania

Treťou témou medzigeneračného dialógu bola otázka občianskej participácie. Tá je kľúčom k občianskej spoločnosti, ktorá je jedným zo základných pilierov slobody a demokracie. Práve vzdelávanie by malo prispieť k tomu, aby sa podiel aktívnych občanov zvýšil. Zároveň musíme aktívne zlepšiť vzdelávanie chudobných a vylúčených komunít.

Vo viacerých európskych krajinách sa v týchto dňoch koná tzv. medzigeneračný dialóg, iniciovaný podpredsedníčkou Európskej komisie Dubravkou Šuica. V rámci stretnutia generácie mladých do 25 rokov a ľudí v kategórii 40+ boli vybraní traja reprezentanti, ktorí budú zastupovať Slovensko na celoúnijnej medzigeneračnej diskusii v Bruseli. Podujatie sa uskutočnilo 28. septembra 2022 v priestoroch Európskeho informačného centra v Bratislave.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
3. októbra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku