Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad16. augusta 2018Odhadovaný čas čítania: 2 min

MÝTUS: Európska komisia nám môže zvýšiť platy

money-2696238_1920-680x360.jpg
© EU
Je všeobecne známe, že výška platov sa medzi členskými štátmi EÚ líši. No môže vôbec Európska komisia zariadiť, aby na Slovensku boli rovnako vysoké platy ako napríklad v Belgicku či Luxembursku?

Nemôže, takúto právomoc ani kompetenciu Európska komisia nemá, v tejto oblasti sú na ťahu členské štáty.

Pri výške platov v jednotlivých krajinách je vždy potrebné zohľadňovať objektívne ekonomické faktory, samotné členstvo v EÚ nám automaticky platy v priebehu niekoľkých rokov nedorovná na maximálnu úroveň najvyspelejších štátov.

Čo Európska únia robí, je dlhodobá podpora vyrovnávania regionálnych rozdielov medzi členskými štátmi. Na jednej strane vďaka nej tí najslabší postupne dobiehajú tých najsilnejších, zároveň však treba umožniť, aby sa aj ekonomicky najúspešnejšie štáty naďalej rozvíjali. Dôležitú úlohu pri vyrovnávaní rozdielov medzi jednotlivými členskými štátmi a ich regiónmi zohrávajú napríklad eurofondy a ďalšie európske zdroje, z ktorých môžu členské štáty Únie čerpať. Tieto financie by mali byť použité čo najefektívnejšie, ako napríklad v slabo rozvinutých regiónoch na rozvoj infraštruktúry, či podporu zamestnanosti a tvorbu pracovných miest. Cieľom  nie je dosiahnuť rovnaké mzdy naprieč EÚ, cieľom je zvýšiť životnú úroveň obyvateľstva, podporovať hospodársky rast a toto všetko v konečnom dôsledku vyústi aj do zvyšovania miezd.

21 z 27 členských štátov EÚ má zavedenú minimálnu mzdu (výnimkami sú iba Dánsko, Taliansko, Cyprus, Rakúsko, Fínsko a Švédsko). Mesačná minimálna mzda pod 500€ je prevažne vo východných štátoch EÚ a nad 1000€ v severozápadných štátoch Únie. Slovensko sa z týchto 22 krajín nachádza na 15. mieste. V januári 2018 malo najnižšiu hrubú minimálnu mzdu 261€ Bulharsko a najvyššiu Luxembursko na úrovni takmer 2000 €, čo je takmer 8-násobný rozdiel. Pri rôznych úrovniach platov je ale vždy potrebné zohľadňovať aj rozdiely v cenách v rôznych štátoch. Keby sme cenové rozdiely odstránili a tak porovnali platy, najvyššia minimálna mzda v EÚ by bola asi 3-násobne vyššia ako tá najnižšia.

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
16. augusta 2018