Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad23. augusta 2018Odhadovaný čas čítania: 2 min

MÝTUS: Európu zaplavia geneticky modifikované plodiny

corn-gmo1-680x360.jpg
© EU
V poslednej dobe sa, aj v súvislosti s rokovaniami EÚ so Spojenými štátmi, v médiách objavujú informácie o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO). Môže sa zdať, že sa Európa ide zrútiť pod hrozbou mutantov sóje či kukurice.

Ale tak to nie je. V Európskej únii platia na svete najprísnejšie kritériá upravujúce GMO. Už 20 rokov je nastavený prísny proces schvaľovania takýchto plodín. Metodológia sa neustále vyvíja a aj sa pravidelne upravuje a sprísňuje. To všetko na základe vedeckých podkladov. Bez splnenia prísne nastavených schvaľovacích kritérií sa nič geneticky modifikované na európsky trh nedostane.

Geneticky modifikované organizmy sa schvaľujú pre použitie v potravinárstve, alebo ako krmovina. Existuje aj schvaľovanie za účelom pestovania, čo je omnoho zložitejší proces. Preto máme v Európskej únii takto schválenú len jednu odrodu kukurice. Samotný proces schvaľovania začína tým, že spoločnosť, žiadajúca o autorizáciu GMO musí predložiť množstvo podkladov, ktoré posúdi Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). Tento úrad následne vydá stanovisko, či je produkt na dané použitie v poriadku alebo nie. Pri posudzovaní sa využívajú výsledky laboratórnych testov, ale aj vedecké štúdie z celého sveta.

Schvaľovací proces by bez pripomienok prebehol aj za jeden rok. Často sa však stane, že sú vznesené pripomienky alebo sa objavia nové fakty, čo proces samozrejme predĺži. Po umiestnení autorizovaných GM potravín na trh sa ďalej skúmajú ich dopady na životné prostredie. Tento komplexný prístup zabezpečuje vysokú úroveň ochrany zdravia ľudí, zvierat i životného prostredia. Európska komisia nedávno rozhodla o autorizácii piatich GMO na používanie v oblasti krmív a potravín. Takto schválených odrôd GMO máme v EÚ okolo 30. Prísny právny rámec EÚ platí aj pri dovážaní GMO na európsky trh. Musí byť preukázané, že plodina nepredstavuje riziko pre zdravie ľudí, zvieratá a životné prostredie. Aj v prípade dováženej sóje sa uplatňujú prísne pravidlá pre udeľovanie povolení. To znamená, že importujeme len tie odrody GMO, ktoré sú povolené na trhu EÚ. Žiadna nová odroda sa nemôže dostať na trh bez povolenia a dodržania našich pravidiel.

A na čo vlastne GMO plodiny potrebujeme?

26 z 27 krajín EÚ používa GM plodiny ako zdroj bielkovín do krmovín. Sója aj kukurica sa dovážajú v obrovských množstvách. Na európskom trhu sa produkuje veľké množstvo mäsa a nie je možné dopestovať dostatok krmiva pre zvieratá. EÚ potrebuje na svojom území sóju ako zdroj bielkovín na kŕmenie zvierat vrátane kurčiat, ošípaných a hovädzieho dobytka, ako aj na produkciu mlieka. V súčasnosti jej EÚ dováža približne 30 miliónov ton za rok, pretože nedokáže vyprodukovať dostatočné množstvá. Netreba sa však obávať ohrozenia nášho zdravia. Pri procese trávenia takejto potravy sa genetická informácia rozbije, nemôže teda dôjsť k jej presunu na samotné zviera a tým pádom ani konzumáciou mäsa tohto zvieraťa na človeka.

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. augusta 2018