Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad24. januára 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

MÝTUS: Sankcie poškodzujú viac Európu ako Rusko

Je pravdou, že Rusko sankcie vôbec nepociťuje? A prečo EÚ prijíma nezmyselné sankcie, ktoré nám len škodia? Pozrieme sa na ďalší euromýtus.

Sankcie

MÝTUS: sankcie poškodzujú viac Európu ako Rusko

FAKTY: Cieľom sankcií je v prvom rade oklieštiť možnosti Kremľa financovať vojnu a oslabovať vojenské kapacity Ruska. Sankcie boli navrhnuté tak, aby sa maximalizoval negatívny vplyv sankcií na ruské hospodárstvo. Preto je väčšina reštriktívnych opatrení zameraných na vývoz určitých tovarov z Ruska, ktorého ekonomika je značne závislá práve na vývoze surovín. Návrhom posledného, už deviateho balíka sankcií sa EÚ snaží stupňovať tlak na Rusko, ktoré vedie túto už niekoľko mesačnú vojenskú agresiu voči svojmu susedovi. Podľa nezávislej analýzy Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu a organizácie OECD, bol rok 2022 pre ruskú ekonomiku ťažkým rokom (výrazné zníženie exportu a importu z/do Ruska, odchod medzinárodných firiem, skoro 14 % inflácia spotrebiteľských cien a pod.) Rusko bolo teda do konca roka 2022 do značnej miery izolované od globálnej ekonomiky, pričom nových partnerov si Rusko našlo len v obmedzenej miere. Vojna spolu so sankciami narúšajú celkový ekonomický výhľad Ruska na najbližšie roky. V roku 2022 HDP Ruska kleslo o 4,5 %, pričom sa predpokladá, že bude naďalej klesať aj v roku 2023. Viac o vplyve sankcií na ruské hospodárstvo nájdete aj tu. Maximálny efekt jednotlivých balíčkov sankcií nie je okamžitý. Účinky sankcií však sú a budú citeľné postupne, ich efekt bude trvalý a natrvalo sa zníži ekonomický potenciál Ruska, čo povedie tiež k dlhodobému poklesu životnej úrovne ruského obyvateľstva. Viac info o poslednom, deviatom balíku sankcií proti Rusku za jeho agresiu voči Ukrajine sa dozviete aj tu. O prijatí, obnovení alebo zrušení reštriktívnych opatrení EÚ (sankcií) rozhoduje Rada EÚ jednomyseľne, čo to znamená, že všetky členské štáty EÚ musia za návrh zahlasovať. Analýzy dopadov sankcií na Rusko vypracovali koncom roka 2022 aj tieto tri nezávislé inštitúcie: Medzinárodné ekonomické fórumCarnegieho nadácia pre medzinárodný mierorganizácia CEPR.

MÝTUS: Západné sankcie voči Rusku sú nezákonné a škodia celému svetu. Destabilizujú svetové hospodárstvo a zvyšujú životné náklady bežných občanov na celom svete. Sankcie nemajú žiadny vplyv na ruské hospodárstvo a Rusko dokazuje, že sankcie nefungujú.

Prokremeľské dezinformácie o euroúnijných a západných sankciách sú príkladným protirečením si. Sankcie sú vraj nezákonnou, neprijateľnou formou nátlaku, ale zároveň nemajú na Rusko žiadny vplyv. Táto dezinformačná rétorika umenšuje vplyv sankcií pre domáce publikum v Rusku a vytvára falošný obraz, že Západ kolabuje. Na medzinárodnej úrovni chce Kremeľ vyvolať nepodložené obavy spojené s tým, či západné kroky proti Rusku nemajú negatívne globálne dôsledky.

Všetky sankcie EÚ sú plne v súlade so záväzkami podľa medzinárodného práva. Sankcie znižujú prostriedky Ruska na financovanie vojny a na obstarávanie kľúčových komponentov pre jeho vojensko-priemyselný komplex. Účinky sankcií sú viditeľné vo všetkých hlavných odvetviach ruského hospodárstva. V roku 2022 Rusku prudko vyskočil rozpočtový deficit, ktorý je teraz 14-násobne vyšší. Hospodárstvo sa v roku 2022 znížilo o 5 %. Sankcie fungujú.

Medzinárodné rozhodnutie zastropovať ceny ropy má za cieľ obmedziť cenové výkyvy spôsobené mimoriadnymi trhovými podmienkami. Drasticky zníži príjmy, ktoré Rusku plynú z ropy, odkedy zaútočilo na Ukrajinu. Zastropovanie ceny ropy pomôže tiež stabilizovať globálne ceny energií a zároveň zmierni nepriaznivé dôsledky na dodávky energií do tretích krajín.

Sankcie EÚ obsahujú dôležité výnimky. Dodávky potravín a hnojivá sú spod sankcií výslovne vylúčené. Hoci európsky vzdušný priestor nie je otvorený ruským lietadlám, členské štáty EÚ môžu povoliť ruským lietadlám prelet svojím vzdušným priestorom, ak je to potrebné na humanitárne účely.

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. januára 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku