Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad7. marca 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

MÝTUS: Ukrajina páchala genocídu na Donbase, má tajné biolaboratóriá a Rusko vedie svätú vojnu

Rusko sa pripravovalo na vojnu proti Ukrajine šírením mýtov o tejto krajine. Už dávno pred komplexnou inváziou, ktorá sa začala 24. februára 2022, pripravoval pôdu pre ruskú vojenskú agresiu neustály tok dezinformácií.

vojna

MÝTUS: Ukrajina už roky pácha genocídu na Donbase a Rusko muselo zasiahnuť na ochranu ľudí. Ukrajina tiež vykonáva operácie pod falošnou vlajkou a inscenuje zverstvá s cieľom obviniť Rusko z páchania vojnových zločinov.

Obviňovať Ukrajinu z páchania vojnových zločinov a genocídy je zrejme jedno z najpodlejších prokremeľských dezinformačných klamstiev. Genocída je úmyselné a systematické hubenie skupiny ľudí z dôvodu ich etnickej príslušnosti, národnosti, náboženstva alebo rasy. Na Ukrajine žiadny takýto plán neexistoval a nikdy sa nevyskytli žiadne dôkazy na podporu tvrdení Ruska.

K najjasnejším príkladom toho, ako sa Rusko snaží preniesť svoje vlastné zločiny na Ukrajinu, patria zverstvá spáchané ruskými vojakmi v Buči. Obvinenie, že Ukrajina uskutočnila operácie pod falošnou vlajkou s cieľom hodiť vinu na Rusko, je rovnako nehanebné, ako je nepravdivé. Opak je pravdou, ruské vojnové zločiny už boli vyšetrenéBuči, Irpini, Mariupole a na mnohých ďalších miestach.

Dobre zdokumentované sú aj zámerné ruské útoky na civilné obyvateľstvo a infraštruktúru vrátane škôl, nemocníc a obytných štvrtí, napr. v Černihive, Mariupole, Charkove a inde. Podľa Úradu OSN pre ľudské práva by sa mohli považovať za vojnové zločiny.

MÝTUS: Rusko vedie svätú vojnu proti bezbožným satanistom na Ukrajine s cieľom chrániť kresťanstvo a tradičné hodnoty.

Hoci toto obvinenie sa môže zdať ako veľmi uletené, Rusko sa pri zdôvodňovaní vojny proti Ukrajine často odvoláva na svätý boj proti samotnému Satanovi. V prvých týždňoch a mesiacoch vojny Kremeľ tvrdil, že Ukrajina uzavrela zvrátený pakt so silami Hádesa, čo malo vysvetľovať slabý postup Ruska na bojisku.

Dezinformátori v službách Kremľa, najmä Vladimír Soloviov, často šíria túto dezinformačnú rétoriku v spojení s nepodloženými obvineniami proti Ukrajine za údajné pokusy o zničenie pravoslávnej cirkvi. Táto manipulačná taktika sa rozmohla v roku 2019, keď pravoslávna cirkev Ukrajiny získala štatút autonómnej cirkvi, a opäť v novembri 2022, keď ukrajinská vláda oznámila, že vypracuje zákon zakazujúci cirkvi spojené s Ruskom.

Démonizácia Ukrajiny a jej západných podporovateľov ako bezbožných pohanov ide ruka v ruke s prokremeľskými dezinformáciami, že Západ chce zničiť „tradičné hodnoty“. Spoločne vykresľujú Rusko ako ochrancu týchto hodnôt. Tento dezinformačný naratív o ochrane ohrozených hodnôt je presiaknutý homofóbiou, ktorá často kolíše na hrane čisto nenávistného prejavu.

MÝTUS: USA financovali, vypracovali a spustili programy vývoja tajných biologických zbraní v laboratóriách na Ukrajine, kde testujú biologické zbrane na miestnom obyvateľstve a vyzbrojujú Ukrajinu biologickými zbraňami na útok na Rusko.

Vymyslené príbehy o „tajných amerických biolaboratóriách“ sú klasickým prípadom konšpiračnej teórie, ktorá napĺňa potrebu taktiky spočívajúcej v šírení strachu a ktorú Kremeľ často používa na odvrátenie pozornosti a vyvolanie pochybností. Prokremeľské dezinformačné kruhy, ktoré pôvodne slúžili na zabránenie partnerstvu medzi USA a Ukrajinou zameranému na obmedzenie biologických hrozieb, oprášili túto starú dezinformačnú kampaň, aby odôvodnili nevyprovokovanú inváziu Ruska na Ukrajinu.

Prokremeľské dezinformácie sa snažia stierať hranicu medzi biologickými zbraňami a biologickým výskumom, zasievať strach a zároveň diskreditovať Ukrajinu. Hodnoverné zdroje vrátane vysokého predstaviteľa OSN pre otázky odzbrojenia Izumiho Nakamitsua opakovane vyvrátili tvrdenia o tom, že na Ukrajine sú biologické laboratóriá financované z USA a používané na vojenské účely.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
7. marca 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku