Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad22. septembra 2017Odhadovaný čas čítania: 2 min

MÝTUS: Za vysoké ceny masla môže regulácia z Bruselu

bread-and-butter-1758669_1920-680x360.jpg
© EU
Je pravda, že cena masla sa síce za posledné mesiace rekordne zvýšila takmer na celom svete, no je to kvôli viacerým faktorom, okrem iného najmä kvôli tomu, že sa prudko zvýšil dopyt po masle na svetových trhoch, zatiaľ čo jeho ponuka tento dopyt nestíha pokryť.

Ceny masla si momentálne stanovujú obchody a dodávatelia, čiže výrobcovia.  Je teda na výrobných kapacitách a podnikateľských rozhodnutiach obchodných reťazcov, či a za koľko si Slováci budú môcť maslo kúpiť. Takže je možné, že budeme mať vyššie ceny masla dlhšie, no určite to nie je chybou regulácií Európskej únie, keďže také neexistujú.

Tak ako nie je obmedzená produkcia mlieka, nie je regulovaná ani výroba masla v Únii. Tzv. mliečne kvóty v Európskej únii neplatia už vyše dvoch rokov (v r. 2015). Zrušili sa práve pre problém nadprodukcie, stále väčšej spotrebe mlieka vo svete, a teda aj zvýšenom dopyte a možnosti vyvážať viac na zahraničné trhy. Po tom, čo sa cena mlieka pohybovala na trhoch nízko a suché počasie tiež neprialo rastu trávy na pastvinách, znížila sa aj produkcia mlieka. Trendy v konzumácii mlieka a masla sa však začali postupne meniť a dopyt na svetových trhoch stúpať.

Pre farmárov je však ťažké rýchlo reagovať na zvýšený dopyt po masle výrazne vyššou produkciou mlieka. V porovnaní s prvým polrokom minulého roka EÚ produkovala od januára do mája 2017 o 1,2 % menej mlieka. Čo sa týka masla, toho bolo v prvom polroku 2017 až o 5,5 % menej ako vlani. Dôvodov je však viacero: horúca jar, suchá v máji a júni, a tak aj nižší obsah tuku a viac vody v mlieku, ktoré kravy produkujú. Práve tuk je pre výrobu masla dôležitý. Kvôli nižšej produkcii však začali rásť ceny, na ktoré spočiatku ani spotrebitelia nereagovali väčším dopytom.

Podľa analýz Európskej komisie sa zvyšujúca sa cena mlieka zatiaľ najviac prejavila na cenách masla a nie na syroch, či iných mliečnych výrobkoch. V najbližších mesiacoch by sa produkcia mlieka mala zvyšovať, čím by sa mala zlepšiť aj situácia s maslom. V EÚ sa očakáva väčšia produkcia mlieka najmä v Írsku, Poľsku, Veľkej Británii* a Taliansku, naopak poklesne v Nemecku a Francúzsku najmä kvôli počasiu.

Nie je pravda, že ceny masla sú najvyššie práve na Slovensku. Z EÚ majú v súčasnosti podľa porovnania Komisie (z 10.9.2017) najdrahšie maslo Nemci (až 7,04 eur/kg) či Holanďania (až 6,97 eur/kg), priemer Únie je 6,52 eur/kg, pričom na Slovensku stálo maslo v tomto období 5,98 eur/kg (v Českej republike to bolo 5,78 eur/kg).

* Článok bol publikovaný v čase, keď ešte Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska bolo členským štátom EÚ (do 31.1.2020).

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
22. septembra 2017