Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok14. februára 2019Odhadovaný čas čítania: 2 min

Posledných 100 dní do eurovolieb!

ruka1.jpg
© EU
V sobotu 25.mája 2019 bude po prezidentských voľbách na Slovensku pokračovať volebná horúčka, tento raz v podobe eurovolieb. V dôsledku vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie budeme namiesto doterajších 13 slovenských europoslancov voliť dokonca o jedného viac, čiže 14 slovenských kandidátov.

Slováci si svojich europoslancov budú voliť už 4.krát od nášho vstupu do EÚ. Funkčné obdobie poslanca Európskeho parlamentu je 5 rokov.

Vedeli ste, že?

  • v 5 krajinách EÚ sú voľby povinné – v Belgicku, Bulharsku, na Cypre, v Grécku a v Luxembursku
  • počet poslancov nového europarlamentu, ktorý vzíde z tohtoročných májových volieb, sa v prípade Brexitu zníži zo 751 na 705
  • najviac zástupcov v europarlamente bude mať Nemecko (96), po ňom Francúzsko (79) a Taliansko (76), najmenej  - po 6 mandátov- bude mať Malta, Luxembursko a Cyprus 
  • občania 4 krajín, vrátane Slovenska, nemôžu voliť svojich zástupcov zo zahraničia, rovnako to majú aj Česi, Íri a Malťania

Aby vám termín volieb do Európskeho parlamentu neušiel, je tu pre vás  „Eurovolebná schránka“! Ako funguje? Ktokoľvek môže napísať na pripravenú pohľadnicu odkaz sebe, svojim blízkym alebo známemu a vhodiť ju do tejto schránky. Kancelária Európskeho parlamentu v máji tieto pohľadnice rozpošle ako pripomienku, že termín eurovolieb je už za dverami. Schránka bude k dispozícii aj na vyše 70 podujatiach po celom Slovensku, ktoré pripravuje Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s rôznymi partnermi. Schránka tak precestuje slovenské regióny a bude k dispozícii občanom z rôznych kútov Slovenska.  

Súťaž o cestu do sídla EP

V súvislosti s tohtoročnými európskymi voľbami rozbehol Európsky parlament aj iniciatívu pod názvom „Tentoraz idem voliť“, do ktorej sa zapojilo už približne 160.000 ľudí, vrátane takmer 7 tisícov Slovákov. Z tých, ktorí sa k iniciatíve už pripojili alebo tak urobia do 31. marca Kancelária EP, vyžrebuje výhercov, ktorí budú mať možnosť navštíviť sídlo europarlamentu. 30 Slovákov tak pocestuje v polovici apríla do Štrasburgu na posledné plenárne zasadnutie EP, pred tým ako doň zasadnú nový europoslanci vzídení z májových volieb.

Aby vám neušli zaujímavé a praktické informácie o EÚ či eurovoľbách k dispozícii sú 2 webové stránky „Čo pre mňa robí Európa" a „Európske voľby“. Novinkou je interaktívna aplikácia „Európa na dlani“, ktorá prináša informácie to tom, čo pre nás robí EÚ v rôznych oblastiach.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
14. februára 2019