Erasmus+
Erasmus+ je program EÚ na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe.
Vďaka programu Erasmus+ môžu ľudia všetkých vekových kategórií a pomerov rozvíjať a vymieňať si poznatky a skúsenosti v inštitúciách a organizáciách v rôznych krajinách. Zlepšuje zručnosti a interkultúrne povedomie a pomáha ľuďom stať sa angažovanými občanmi.
Program na roky 2021 – 2027 kladie silný dôraz na sociálne začlenenie, zelenú a digitálnu transformáciu a podporu účasti mladých ľudí na demokratickom živote. Jeho rozpočet je približne 26,2 miliardy EUR. V porovnaní s predchádzajúcim programom (2014 – 2020) ide o takmer dvojnásobok finančných prostriedkov.
Európsky zbor solidarity
Európsky zbor solidarity poskytuje finančné prostriedky a podporu mladým ľuďom vo veku od 18 do 30 rokov hľadajúcich príležitosť zúčastniť sa na projektoch, ktoré sú prínosom pre komunity v zahraničí alebo v ich vlastnej krajine.
Finančné prostriedky z Európskeho zboru solidarity sa poskytujú vo forme grantov pre organizácie, a to prostredníctvom výziev na predkladanie návrhov.
Mladí ľudia, ktorí sa chcú zapojiť do takýchto činností, sa musia zaregistrovať na portáli Európskeho zboru solidarity. Portál je miestom na prepojenie mladých ľudí a organizácií, ktoré získali grant a na realizáciu ich činností.
Kútik na vzdelávanie
V kútiku na vzdelávanie nájdete množstvo hier, súťaží i kníh s aktivitami, pre žiakov základných a stredných škôl, ako aj veľa učiteľského materiálu pre všetky vekové skupiny a informácie o príležitostiach na nadväzovanie kontaktov s inými školami a učiteľmi v celej EÚ.
Kútik pre učiteľov
Ak hľadáte učebné materiály o Európskej únii pre svojich žiakov a študentov, tak potom kútik pre učiteľov je pre vás to správne miesto. Nájdete tu materiály všetkých druhov pre rôzne vekové skupiny.
Ak chcete ukázať žiakom, čo prináša EÚ, ako vznikla, ako funguje, alebo chcete podrobnejšie prebrať rôzne politiky EÚ, nájdete tu množstvo inšpirácie.
Výučbové materiály týkajúce sa EÚ
Detský kútik
EÚ sa rôznymi spôsobmi usiluje zlepšiť náš každodenný život – chráni našu prírodu, zabezpečuje, aby sme mali zdravé potraviny či lacné telefonovanie, bojuje proti trestným činom a nielen to.
EÚ takisto bojuje za zlepšenie života detí a mladých ľudí. V detskom kútiku preto môžu deti spoznať svoje práva, vedieť, čo môžu očakávať od ľudí okolo seba a kedy vyhľadať pomoc.
História EÚ inak
Poďte sa s nami vzdelávať! Tentokrát si povieme viac o histórii Európskej únie. V spolupráci s obľúbenou influencerkou Sandrou Svitekovou z instagramového profilu Dejepis Inaksi v niekoľkých častiach priblížime dejiny európskej integrácie, a to od prvotných myšlienok spolupráce európskych národov až po to, čím je Európska únia dnes.
Táto vzdelávaco-popularizačná séria poslúži študentom, učiteľom, ale aj všetkým záujemcom, ktorí túžia pochopiť zmysel, význam a prínosy európskej integrácie, ako aj to, čo znamená byť občanom EÚ. Veď aj blížiace sa 20. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie je dôkazom, že Únia je už dve dekády naším spoločným domovom.
1.diel: Od vojny k mieru.Takto začal európsky príbeh
Čaká na vás pútavé rozprávanie! Sedemdielny seriál štartujeme prvou epizódou, ktorá sa zameriava na históriu vzniku myšlienky európskej integrácie až po obdobie po skončení 2. svetovej vojny a vznik Európskeho spoločenstva uhlia a ocele.
2. diel:Fiasko v obrane. Úspech v hospodárskej spolupráci. 50. roky
V druhej časti sa presunieme do 50. rokov minulého storočia. V Európe sa hovorí o obrannej spolupráci, ktorá však končí neúspechom a štáty volia cestu užšej spolupráce v hospodárskej oblasti.
3. diel: Prvé nezhody a krízové 60.roky
Tretí diel bude o vývoji v európskom integračnom procese v 60. rokoch 20. storočia. Toto búrlivé obdobie prináša záujem ďalších krajín o členstvo v európskych spoločenstvách, no je charakteristické aj odlišným prístupom Francúzska v oblasti integračného procesu. Zároveň je obdobím zrodu najstaršej európskej politiky - spoločnej poľnohospodárskej politiky, tiež sa zriaďuje colná únia.
4. diel: Prvé rozšírenie, voľby a energetická kríza. 70.roky
Vo štvrtej epizóde sa pozrieme na európsku integráciu v 70. rokoch 20. storočia. Dynamické zmeny v Európe aj vo svete, prvé voľby do Európskeho parlamentu, prvé rozširovanie o nové členské štáty. Aj to sú niektoré z kľúčových míľnikov, ktoré toto obdobie prinieslo.
5. diel: Reformy, južné rozšírenie a Schengen. 80. roky
V piatej časti sa zameriame na európsky integračný proces v 80. rokoch 20. storočia. Dialo sa toho skutočne veľa. Európske spoločenstvo prechádza prehlbovaním integrácie, vzniká Schengen, dochádza k ďalšiemu rozširovaniu o nové členské štáty. V závere tejto dekády nastal pád železnej opony a pre štáty bývalého východného bloku sa otvárajú nové možnosti ich budúceho európskeho členstva.
6. diel: Vznik EÚ, Maastricht, Euro a Slovensko. 90. roky
V šiestej epizóde európskej histórie sa presúvame do 90. rokov. Maastrichtskou zmluvou vzniká Európska únia a o členstvo v nej sa uchádza aj Slovensko.
7. diel: Európska únia a 21. storočie. Čím sme si prešli a čo nás ešte čaká?
V záverečnej epizóde sa Sandra o EÚ v 21. storočí rozprávala s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimírom Šuchom. Dozviete sa, ako presne prebiehal vstup Slovenska do EÚ, aké míľniky zažila Únia v poslednom desaťročí, a aj to, akým dôležitým otázkam sa dnes Únia venuje a aká budúcnosť čaká EÚ a európsky integračný proces.
Ďalšie odkazy: