Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku

Úspešné príbehy

Pozrite si vo videosérii Dobré fondy EÚ úspešné príbehy zo slovenských miest a obcí s bývalým vedúcim Zastúpenia Európskej komisie v SR Ladislavom Mikom, kde všade boli na Slovensku dobre investované európske prostriedky.   

Dobré fondy EÚ - Road movie

Corporate and office relations
 • Denné spravodajstvo

Úradnícky čin roka 2023

Do 3. marca môže verejnosť posielať tipy na výnimočné úradnícke iniciatívy, z ktorých odborná porota vyberie ocenených.

SOTEU 2023
 • Novinový článok

Správa o stave Únie 2023

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v prejave o stave Únie načrtne hlavné priority na nasledujúci rok, pričom nadviaže na úspechy a výsledky Európskej únie v uplynulých rokoch.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie
 • Denné spravodajstvo

Prejav predsedníčky von der Leyenovej o stave Únie 2022

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojej správe o stave Únie 14. septembra 2022 načrtla hlavné iniciatívy, ktoré Komisia plánuje uskutočniť v nadchádzajúcom roku.

Café Európa: Čaká nás obdobie vysokých cien?
 • Novinový článok

Diskusia Café Európa: Čaká nás obdobie vysokých cien?

Vyššie ceny energií a komodít sa budú prenášať aj do cien ďalších výrobkov a služieb. S vysokou infláciou budeme musieť podľa ekonómov žiť dlhšie. Ktorých tovarov sa zdražovanie dotkne najviac?

Kam smeruje Európska únia?
 • Novinový článok

Diskusia Café Európa: Kam smeruje Európska únia?

Ako zvládla únia jeden z najťažších rokov v histórii a akú víziu na ďalšie obdobie predniesla predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyenová v prejave o stave Únie 2021?

p051751-778629_s.png
 • Novinový článok

Čo sa podarilo Európskej komisii za uplynulý rok

Európska únia sústreďovala svoju pozornosť v krízovom režime najmä na zastavenie šírenia nového koronavírusu, obstarávanie očkovacích látok a na vyvedenie Európy z hospodárskej krízy pomocou nástroja NextGenerationEU.

signal-2021-09-10-143518_s.jpg
 • Novinový článok

Európsky vlak dorazil do Bratislavy

Európsky rok železníc 2021 vyhlásila Európska komisia s cieľom podporiť a spropagovať osobnú a nákladnú železničnú dopravu v Európe. Pri tejto príležitosti vyrazil zo železničnej stanice Lisabon 2. septembra 2021 špeciálny vlak ‘Connecting Europe Express’. Po ôsmich dňoch dorazil do Bratislavy na Hl

131_4.png
 • Novinový článok

130. Dobré fondy EÚ: Kaštieľ v Nových Sadoch zrekonštruovali za eurofondy

História sa vrátila do Nových Sadov. Kaštieľ rodiny Ghýczyovcov zo 16. storočia bol pôvodne stredovekým hrádkom. Do renesančného štýlu ho prestavali v 17. storočí. Prestavbami prešiel aj v 18. a 19. storočí, kedy dostal mohutnejší vzhľad. Nachádza sa v centre Nových Sadov a v 1. polovici 20. storoči

130_5.png
 • Novinový článok

128. Dobré fondy EÚ: Brusel pomohol so sanáciou skládky pri Bošanoch.

Neďaleko obce Bošany nájdete na prvý pohľad peknú prírodu. A predsa ide o miesto, kde bývala v minulosti nebezpečná skládka priemyselného odpadu bez vybudovaného nepriepustného podložia. Toxický odpad sa začal šíriť aj do podzemných vôd. Fabriky zodpovedné za situáciu však v priebehu rokov zanikli,

p041456-887567_0.jpg
 • Novinový článok

Musíme odstrániť rozdiely v očkovaní

Do konca mája 2021 dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti COVID-19 len 2,1 % Afričanov. Musíme odstrániť rozdiely v očkovaní medzi vyspelými ekonomikami a rozvojovými krajinami, aby sme sa vyhli tomu, čo riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Ghebreyesus nazval očkovacím apartheidom. Je

121_4.png
 • Novinový článok

121. Dobré fondy EÚ: Múzeum holokaustu v Seredi obnovili za eurofondy

Múzeum holokaustu v Seredi pripomína strašnú historickú tragédiu. V dobách slovenského štátu bolo zavraždených viac ako 70-tisíc slovenských židov. Vďaka vybudovaniu múzea vznikla na Slovensku inštitúcia, ktorá napĺňa dôležitý a dodnes aktuálny cieľ - boj proti antisemitizmu, xenofóbii a rasizmu. 

117_6.png
 • Novinový článok

114. Dobré fondy EÚ: rotundu v Dechticiach zrekonštruovali za eurofondy

Krásny kostolík v Dechticiach je v skutočnosti rotunda, ktorá bola postavená v 12. storočí, výstavba sa datuje rokom 1172. Postavili ju z tehál vo vyvýšenej polohe na svahu a je pravdepodobné, že jej stavitelia sa inšpirovali talianskou architektúrou. 

109_1.png
 • Novinový článok

106. Dobré fondy EÚ: Hronovce, Pohronský Ruskov a Čata dostali novú kanalizáciu

Hronovce, Pohronský Ruskov a Čata sú tri veľké obce pri Hrone. Dohromady v nich žije takmer 4000 obyvateľov, ktorí ešte donedávna nemali vyriešenú otázku odpadových vôd. Dnes už ale do Hronu odteká čistá voda z novej a modernej čistiarne vďaka vybudovaniu spojenej kanalizácie v celkovej dĺžke cez 45

100_3.png
 • Novinový článok

99. Dobré fondy EÚ: Margecany

V Margecanoch sa zrealizoval veľký projekt, ktorý pomohol zrevitalizovať centrum a jeho blízke okolie. Opravili sa miestne komunikácie, chodníky, vybudovalo sa nové značenie. 

99_1.png
 • Novinový článok

98. Dobré fondy EÚ: rekonštrukcia električkových tratí v Košiciach

S modernizáciou električkových tratí v Košiciach sa začalo ešte v roku 2014 v rámci projektu Integrovanej koľajovej dopravy. Neskôr nasledovala modernizácie električkových uzlov a v roku 2016 sa pokračovalo modernizáciou električkových tratí, kedy sa začala druhá etapa modernizácie. 

98_6.png
 • Novinový článok

97. Dobré fondy EÚ: kaštieľ v Krásnej nad Hornádom

Pôvodne renesančný kaštieľ v Krásnej nad Hornádom zažil v priebehu svojej existencie niekoľko veľmi necitlivých prestavieb. Až rekonštrukcia, ktorá bola realizovaná v nedávnych rokoch s finančnou podporou Európskej únie, ho priviedla do súčasného stavu.

df_95_s.jpg
 • Novinový článok

95. Dobré fondy EÚ: Rožňava

Rožňava má bohatú históriu, je to slávne stredoveké banícke mesto a obnovené námestie túto slávu pripomína. Európska únia prispela na túto obnovu čiastkou viac ako 900-tisíc eur. 

95_2_0.png
 • Novinový článok

94. Dobré fondy EÚ: prvé gymnázium v Revúcej

V Revúcej, na úpätí Muránskej planiny, nájdeme najstaršiu slovenskú strednú školu. Pôvodný dom 1. slovenského gymnázia je rokoková kúria z druhej polovice 18. storočia. Nazývali ho aj „Latinákovým domom“. 

94_1.png
 • Novinový článok

93. Dobré fondy EÚ: čistička odpadových vôd v Tornali

Mestečko Tornaľa rieši svoj problém s odpadovými vodami už desaťročia. Nedarilo sa ho dlho vyriešiť, čo spomaľovalo až priam zastavovalo rozvoj mesta. Nebolo možné stavať nové objekty, domy, nebolo možné rozvíjať priemyselnú zónu, a tak je projekt novej čističky odpadových vôd akýmsi základom pre bu

93_4.png
 • Novinový článok

92. Dobré fondy EÚ: kaštieľ v Hodejove

V Hodejove, na juhu Slovenska, nečakane nájdeme pekný kaštieľ z 19. storočia, ktorý dostal meno podľa posledných majiteľov - Stojkovičov kaštieľ.

92_1.png
 • Novinový článok

91. Dobré fondy EÚ: Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad hral v histórii Slovenska najmä v dobe tureckých vpádov mimoriadne významnú úlohu. Jeho rekonštrukcia a premena na moderné múzeum bola možná aj vďaka finančnej podpore európskych fondov. 

91_6.png
 • Novinový článok

90. Dobré fondy EÚ: Zichyho palác v Divíne

Pod ruinami stredovekého hradu v obci Divín nájdete krásny Zichyho kaštieľ. Po vyhnaní Zichyovcov, po druhej svetovej vojne, zámok neustále chátral. Najskôr v ňom sídlila lesná správa, neskôr sa dostal do správy jednotného roľníckeho družstva.

1_0.jpg
 • Novinový článok

89. Dobré fondy EÚ: Korzo Zálesie

Neďaleko Bratislavy, v malej dedinke Zálesie, postavili za eurofondy krásne Korzo na Malom Dunaji. Promenáda ponúka jedinečnú atmosféru ako lokálna zóna relaxu bez všadeprítomnej komercie. 

77_1.jpg
 • Novinový článok

88. Dobré fondy EÚ: Lesná škôlka v Mlynici

Lesná škôlka v Mlynici je zariadením lesnej pedagogiky. Ide o jedinečný projekt, ktorý je zaradený v sieti škôl so štátnym pedagogickým programom Ministerstva školstva.

71_1.jpg
 • Novinový článok

87. Dobré fondy EÚ: cyklotrasa Babia hora

V lone nádhernej oravskej prírody vznikli kilometre nových cyklotrás typu “singletrack”, ktoré tak prepojili už existujúcu sieť cyklotrás na slovenskej aj poľskej strane. S dĺžkou 9,1 km sa postupne napájajú na ďalších už vybudovaných 30 km trás. 

83_12.jpg
 • Novinový článok

85. Dobré fondy EÚ: Východná

Amfiteáter a areál folklórnych slávností vo Východnej je najväčší na Slovensku. História tohto známeho festivalu siaha až do roku 1953. Po modernizácii aj s využitím európskych peňazí vytvára amfiteáter perfektné zázemie pre vystupujúce súbory a poskytuje dostatočný komfort pre návštevníkov a diváko

78_1.jpg
 • Novinový článok

84. Dobré fondy EÚ: Tatranská galéria v Poprade

Elektráreň v Poprade postavili ešte v roku 1911 pre potreby dodávky elektriny tatranskej železnici na trase Poprad - Starý Smokovec - Tatranská Lomnica - Štrbské pleso. Charakteristickou siluetou je komín, veža na nároží a takzvaná dvojloďová kompozícia. 

76_1_0.jpg
 • Novinový článok

83. Dobré fondy EÚ: Starý Smokovec

V Starom Smokovci môžeme nájsť jedny z najstarších objektov vo Vysokých Tatrách. Obnova a rekonštrukcia dvoch chránených víl trvala šesť mesiacov. 

87_1.jpg
 • Novinový článok

82. Dobré fondy EÚ: Heľpa

Aj malé obce môžu byť veľmi úspešné v čerpaní európskych fondov. Horehronská Heľpa je toho dobrým príkladom. Jedným z úspešných projektov bolo zateplenie školskej budovy, stavebné úpravy, jej modernizácia a vybudovanie školskej kotolne, čím sa zvýšila efektivita vykurovania a zároveň sa znížilo zneč