Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24. januára 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Slovensko získalo 69 miliónov eur na severný obchvat Prešova

Finančné prostriedy z EÚ budú použité na výstavbu druhej etapy obchvatu.

Busses, commercial vehicles, vans and lorries driving on a motorway

V silnej konkurencii ďalšej stovky projektov bola pre Slovensko predschválená druhá najvyššia suma, hneď po nemeckom železničnom projekte. Ide o zdroje v rámci nástroja na prepájanie Európy (CEF), výzva na projekty s vojensko-civilným využitím.

„Máme dobré správy pre Prešov a aj pre celé Slovensko. Viac ako 69 miliónov, ktoré sme získali, si nepredstavujme len ako virtuálne číslo, ktoré nám teraz zostane v kasičke. Sú to ušetrené peniaze do štátneho rozpočtu, ktoré môžeme preinvestovať napríklad na obchvat niektorého okresného mesta alebo 20 opravených mostov. Ďakujem zástupcom EÚ za to, že nám tieto peniaze schválili a mojim kolegom, ktorí na tom naozaj tvrdo pracovali,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž.

Minister si dnes projekt druhej etapy prešovského obchvatu, ktorý je vo výstavbe od leta minulého roka, aj osobne pozrel. Počas stretnutia s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským sa spojili cez videohovor aj s Heraldom Ruijtersom z Generálneho riaditeľstva pre mobilitu a dopravu v Európskej komisii, ktorý dnes v Bratislave rokoval s ministerstvom dopravy o ďalších projektoch.

Nové diaľničné prepojenie prinesie prosperitu regiónu, jeho obyvateľom aj podnikateľom. Preto má Európska komisia mnoho dôvodov na 69 miliónový príspevok. Veríme, že vďaka tomuto príspevku bude región napredovať,“ doplnil Ruijters.

Predmetom žiadosti o grant, ktorú v septembri 2023 podala Národná diaľničná spoločnosť, boli tri balíky výdavkov. Väčšina zdrojov je na už spomínanú stavbu obchvatu Prešova, časť peňazí je na vypracovanie projektovej dokumentácie na úseky R4 od Prešova po štátnu hranicu s Poľskom.

Rýchlostná cesta R4 je súčasťou TEN-T siete a dôležitej medzinárodnej trasy Via Carpatia. Chýbajúce úseky na Slovensku je potrebné vybudovať čím skôr aj vzhľadom na blížiace sa termíny ukončenia prác v susedných krajinách. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. januára 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku