Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok11. októbra 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Vizionári: Ľudia sa cítia osamelo a stúpa počet detí s depresiou

Po pandémii koronavírusu je tu pandémia depresie. 

Vizionári: Svetový deň duševného zdravia

Ochorení duševného zdravia je z roka na rok viac a postihujú najmä mladých ľudí. Podľa najnovšieho Eurobarometra  má psychické problémy takmer polovica obyvateľov Európskej únie. Ľudia sa cítia osamelo a stúpa počet detí so samovražednými sklonmi. O tejto mimoriadne vážnej téme sa s odborníkmi pri príležitosti Dňa duševného zdravia rozprávala Zlatica Švajdová Puškárova vo Vizionároch.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definovala duševné zdravie ako stav pohody, v ktorom jednotlivec môže uskutočniť svoje schopnosti, vie zdolávať stresové situácie bežného života, vie produktívne pracovať a vie prispievať do života spoločnosti. Takýto stav ale neprežíva polovica obyvateľov Európskej únie. Skôr naopak.

„Každý ôsmy človek má duševnú poruchu, celosvetovo. Týka sa to najmä mladých. 23 percent žiakov sa necíti užitočne, 28 percent žiakov sa nedokáže vysporiadať so svojimi problémami, nepociťujú záujem zo strany školy či dospelých,“ uviedol v úvode debaty Andrej Vršanský, riaditeľ Ligy za duševné zdravie.

„Denne sa stretávame so stovkami mladých ľudí, ktorí sa cítia osamelo. Majú pocit, že pred nimi nie je žiadna istota, budúcnosť a musia robiť rozhodnutia, o ktorých nevedia, či sú správne,“ doplnil Peter Madro z IPčka.

Za pravdu mu dávajú aj najnovšie štatistiky z Eurobarometra. „46 percent obyvateľov Európskej únie tvrdí, že v posledných 12 mesiacoch mali psychiatrický problém, pocit depresie alebo úzkosti. Šokujúce je, že v skupine mladých ľudí vo veku 16 – 24 rokov je to až 60 percent,“ uviedol Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Odborníci sa v debate zhodli, že situácia je alarmujúca a ide o celospločenský problém, nie len problém zdravotníctva ako takého. Katarína Strýčková, ktorá má na starosti oblasť spoločenskej zodpovednosti poisťovne Uniqa, uviedla, že duševné problémy sú dokonca druhou najčastejšou príčinou invalidizácie obyvateľov. Je to teda aj problém ekonomický a sociálny.

Depresia si nevyberá

Depresia sa nevyhne ani známym a úspešným ľuďom. Medzi nimi je aj speváčka a šesťnásobná držiteľka ocenenia Zlatý slávik, Zuzana Smatanová. Umelkyňa hovorí, že sama sebe v ťažkých časoch sľúbila, že keď sa vylieči, bude robiť osvetu.

„U mňa to začalo perfekcionizmom, tlakom na seba, ja som musela všetko zvládnuť sama. Nabalilo sa to tak, že sa to začalo prejavovať až fyzickými príznakmi až prišiel kolaps,“ povedala v diskusii. Zuzana hovorí, že v ťažkých časoch jej najviac pomáhali blízki ľudia, ktorým sa mohla zveriť a psychiater u ktorého zaklopala so slovami: „Neviem si pomôcť, pomôžte mi.“

Problém na Slovensku ale je, že máme nedostatok psychiatrov a psychológov. V nemocniciach dokonca hospitalizujeme najmä akútne stavy. „80-90 percent detí je hospitalizovaných akútne. V minulosti to bývalo 30 ku 70 percent., pomer sa zmenil. Štatistiky NCZI hovoria, že za rok 2022 sa dosiahli nové rekordy pokusov o samovraždu adolescentov a detí do 14 rokov,“ priblížila detská psychiatrička Zuzana Matzová.

Ako z toho von?

Peter Madro z IPčka hovorí, že to chce kompletný podporný systém starostlivosti, komunitné služby. Radí najprv vyhľadať ľudí, pri ktorých sa cítime bezpečne a nemusíme sa pred nimi na nič hrať. Ak to nepomôže, alebo takých ľudí vo svojom okolí nemáme, treba sa obrátiť na odborníka alebo podporné organizácie, či linky.

Okolie pomohlo aj Zuzane Smatanovej. „Písala som kamarátom nech ma berú von, nech ma nenechávajú samú a zamestnajú mi hlavu.“ Práve okolie by malo byť voči svojim blízkym rovnako všímavé. Ľudia s depresiou sa možno naoko tvária, že sú v poriadku, pozorný však treba byť aj voči detailom. „Ja by som sa chcela prihovoriť okoliu – rodičom, priateľom, kolegom, ktorí by mali vidieť isté náznaky alebo signály. Je dôležité aby človeka s duševnými problémami jeho okolie podržalo,“ uviedla Katarína Strýčková.

Dôležité je pomôcť človeku nájsť v sebe silu: „Pozrela som sa na seba do zrkadla a povedala som si, že to prežijem. Že každý deň urobím niečo maličké pre to, aby som sa cítila lepšie,“ doplnila Zuzana Smatanová.

Viac o jej osobných skúsenostiach, radách odborníkov, liečbe antidepresívami ale aj iniciatíve Európskej komisie, ktorá na iniciatívy v oblasti duševného zdravia vyčlenila vyše 1.2 miliardy eur sa dozviete v priloženom videu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
11. októbra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku