O projekte
Café Európa je ideálnym priestorom na diskusiu o témach, ktoré sa týkajú jednotlivca, ale majú Európsky rozmer. Formát vznikol pod hlavičkou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v roku 2010.
Debaty Café Európa sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do diskusie, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor...
Formát diskusie:
Diskusia prebieha v dynamickej atmosfére za účasti moderátora a dvoch až troch hostí, ktorí sú vyberaní tak, aby reprezentovali vo vzájomnom vzťahu odlišné názorové postoje na diskutovanú tému. Moderátor zohráva aktívnu úlohu v tom zmysle, že neumožní hosťom "vybočovať" z témy a z nastolených otázok tak, aby sa diskusia vyvíjala v logickom tematickom slede.
Priebeh diskusie:
1. Moderátor má úvodné slovo, v ktorom predstaví tému, zdôvodní, prečo je reč práve o tejto téme, predstaví hostí a vysvetlí, prečo práve títo hostia sú účastníkmi diskusie.
2. Hostia majú úvodné slovo, každý v rozsahu 5-10 minút vysvetlí svoj postoj k téme.
3. Hostia po svojich úvodných vystúpeniach krátkymi pripomienkami reagujú na svojho predrečníka.
4. Voľná diskusia, počas ktorej môžu návštevníci klásť hosťom otázky, bude prebiehať prostredníctvom interaktívneho systému Sli.do.
Café Európa Blog

Diskusia Café Európa: Chlieb náš každodenný
Naše potraviny sú bezpečné a kvalitné, aj v porovnaní s ostatnými krajinami v rámci EÚ. Prečo sú však stále drahšie než tie z dovozu? Ako by sa mal rozvíjať agrosektor, aby sme si mohli dovoliť kupovať viac slovenských výrobkov?

Diskusia Café Európa: Bude stredná Európa dúhová?
Ako sa žije LGBTI+ ľuďom v strednej Európe?

Diskusia Café Európa: Sú duševné choroby novou neviditeľnou pandémiou?
Stúpa počet mladých ľudí trpiacich osamelosťou a úzkosťou. Už aj deti zažívajú pocity strachu či hnevu. Vieme im pomôcť vybudovať psychickú odolnosť?

Diskusia Café Európa: Sú LGBTI+ ľudia a veriaci naozaj dva vzdialené tábory?
V Café Európa v Teplárni sa diskutovalo o prijatí LGBTI+ ľudí cirkvou.

Diskusia Café Európa: Čítanie v instantných časoch
Naozaj sa postupne vytráca schopnosť porozumieť textu? Čítame menej? Sú knihy pre naše deti zaujímavé aj v časoch sociálnych sietí, podcastov či videí?

Diskusia Café Európa: Vojna na Ukrajine rok po: ako pomáhajú Slovensko a Európska únia?
Onedlho uplynie rok od vypuknutia vojny na Ukrajine. Konflikt na východe krajiny pretrváva od roku 2014. Ako sa zmenil život jej obyvateľov po tom, ako sa pred rokom konflikt rozšíril do celej krajiny? Ako pomáha zvyšok sveta vrátane Slovenska a EÚ?

Diskusia Café Európa: Čo sa môžeme naučiť od starších demokracií v právach LGBTI+ komunity?
Aké podmienky na život má LGBTI+ komunita na Slovensku v porovnaní s inými krajinami Európskej únie a kedy by sa ich situácia mohla konečne zlepšiť? Ako sa LGBTI+ komunite žije v západných krajinách Európskej únie?

Diskusia Café Európa: Neverte ruským rozprávkam
V posledných rokoch sme svedkami „dezinformačného tsunami“, ktoré sa valí na používateľov sociálnych sietí a iných online platforiem.

Diskusia Café Európa: Ako sa žije na slovensko-maďarskej hranici?
Ako funguje cezhraničná spolupráca samospráv a v čom sú jej najväčšie výhody a úskalia?

Diskusia Café Európa: Ako na cudzie jazyky? Iba angličtina už nestačí.
Prečo je dôležité vedieť aj iný cudzí jazyk ako je angličtina? Aké sú obmedzenia strojového prekladu a prečo cudzie jazyky stále patria do užitočných zručností budúcnosti?