O projekte
Café Európa je ideálnym priestorom na diskusiu o témach, ktoré sa týkajú jednotlivca, ale majú Európsky rozmer. Formát vznikol pod hlavičkou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v roku 2010.
Debaty Café Európa sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do diskusie, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor...
Formát diskusie:
Diskusia prebieha v dynamickej atmosfére za účasti moderátora a dvoch až troch hostí, ktorí sú vyberaní tak, aby reprezentovali vo vzájomnom vzťahu odlišné názorové postoje na diskutovanú tému. Moderátor zohráva aktívnu úlohu v tom zmysle, že neumožní hosťom "vybočovať" z témy a z nastolených otázok tak, aby sa diskusia vyvíjala v logickom tematickom slede.
Priebeh diskusie:
1. Moderátor má úvodné slovo, v ktorom predstaví tému, zdôvodní, prečo je reč práve o tejto téme, predstaví hostí a vysvetlí, prečo práve títo hostia sú účastníkmi diskusie.
2. Hostia majú úvodné slovo, každý v rozsahu 5-10 minút vysvetlí svoj postoj k téme.
3. Hostia po svojich úvodných vystúpeniach krátkymi pripomienkami reagujú na svojho predrečníka.
4. Voľná diskusia, počas ktorej môžu návštevníci klásť hosťom otázky, bude prebiehať prostredníctvom interaktívneho systému Sli.do.
Café Európa Blog
Po dvoch rokoch pandémie čaká slovenských učiteľov ďalšia skúška – inklúzia detí utečencov z Ukrajiny. Je naše školstvo pripravené na nápor žiadostí o zaradenie do vzdelávacieho systému? Ako pomáha v tejto situácii Európska únia?
Ako sa postaviť ku slobode prejavu, keď v dnešnej dobe hoaxy a úmyselne šírená ruská propaganda ohrozujú európsky mier, súdržnosť a našu bezpečnosť? Do akej miery je dnes skúšané kritické myslenie každého užívateľa sociálnych médií?
„Treba si uvedomiť, že toto je zlomový moment. Je to útok na Európu, na demokraciu, nielen na Ukrajincov. Je preto nevyhnutné, aby sa Európa demokraticky spojila, toto konanie jednoznačne odsúdila a vyviedla príslušné konzekvencie.
„Ten, komu nie je ľúto za rozpadom Sovietskeho zväzu, nemá srdce. A ten, kto by ho chcel obnoviť, nemá rozum,“ povedal prvý a posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov.
Prečo viazne logistika a niektoré tovary chýbajú? Koľko si za darčeky priplatíme?
Napätie na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom sa v posledných týždňoch vyostruje. Kto podá pomocnú ruku rukojemníkom hybridnej vojny?
Nežná revolúcia je z pohľadu novodobých dejín vnímaná ako najväčšia spoločenská a systémová zmena. Je 17. november ešte stále symbolom nádeje, alebo sa z neho stal nástroj politickej manipulácie?
Koniec októbra priniesol motoristom v Prešove dobré správy. Nakoľko doprave pomôže otvorenie dlhoočakávaného západného obchvatu, a prečo ostáva infraštruktúra v srdci Šariša aj naďalej témou číslo jeden?
Žurnalisti čoraz častejšie čelia hrozbám fyzického násilia či nelegálneho sledovania. Ochrana novinárov rezonuje u nás najmä od roku 2018, kedy bol zavraždený reportér Ján Kuciak.
Ceny energií raketovo rastú a dotknú sa nás všetkých. Zdražovanie zráža na kolená priemyselné podniky, ktoré žiadajú pomoc od vlády. Premietne sa aj na účtoch domácností?