Skip to main content
Zastúpenie na Slovensku logo
Zastúpenie na Slovensku

Euromýty

V posledných rokoch v médiách i z úst politikov počuť rôzne poplašné fámy a mýty o EÚ. Táto stránka prináša prehľad tých mýtov o EÚ, ktoré sa vyskytujú najčastejšie. Niektoré sú možno zábavné, pri iných sa možno budete čudovať, čomu ľudia uveria.

Európska komisia bojuje proti dezinformáciám

Boj proti dezinformáciám je spoločným úsilím, do ktorého sú zapojené všetky európske inštitúcie. EÚ úzko spolupracuje s online platformami a nabáda ich, aby propagovali hodnoverné zdroje, potláčali obsah, ktorý je preukázateľne falošný alebo zavádzajúci, a aby odstraňovali nezákonný obsah alebo obsah, ktorý by mohol viesť k fyzickej ujme.

Európska únia je spolu so svojimi členskými štátmi odhodlaná bojovať proti všetkým, ktorí profitujú zo súčasnej koronakrízy a ohrozujú tak životy občanov alebo šíria propagandu či nenávisť. Komisia preto vytvorila špecializovanú stránku na boj proti dezinformáciám týkajúcich sa koronavírusu.

V nadväznosti na akčný plán proti dezinformáciám z roku 2018 si toto úsilie vyžaduje koordinovanejšie opatrenia v súlade s našimi demokratickými hodnotami. V spoločnom oznámení Európska komisia a vysoký predstaviteľ navrhujú konkrétne opatrenia v záujme silnejšej a odolnejšej EÚ. Tieto opatrenia budú podkladom pre budúcu prácu EÚ v boji proti dezinformáciám, najmä pre európsky akčný plán pre demokraciu a akt o digitálnych službách.

Informačný prehľad |

Európsky parlament na svojom októbrovom zasadnutí v Bruseli vraj odhlasoval, že európske zákony sú nadradené národným zákonom jednotlivých členských štátov Európskej únie. Štát, ktorý nebude bruselské nariadenia poslúchať, vraj bude potrestaný a všetky jeho rozhodnutia budú neplatné.

Informačný prehľad |

Dostrieľané? Dorybárčené? Minimálne v okolí všetkých vodných plôch vrátane krátkodobých kaluží? Ale kdeže! Zoznámte sa s novým oloveným euromýtom. Olovo kontaminuje a poškodzuje zvieratá, znečisťuje životné prostredie a ohrozuje zdravie ľudí. Je čas ho nahradiť bezpečnejšími alternatívami, ktoré sú

Informačný prehľad |

EÚ chce vraj zatrhnúť farebné tetovanie. Reč pritom nie je o žuvačkových tetovačkách, ale o tých trvácnych pre dospelých. Netreba však podliehať panike, ide o ďalšiu nesprávnu interpretáciu a nový euromýtus. EÚ nechce zakázať ani znemožniť farebné tetovanie. Áno, boli prijaté nové celoeurópske pravi

Informačný prehľad |

Ani súčasná pandémia spôsobená šírením nového koronavírusu sa neobišla bez toho, aby inšpirovala vznik viacerých konšpiračných teórií. Tie sú stále populárne a veria im aj mnohí Slováci, ktorí majú spomedzi obyvateľov krajín V4 najvyššiu tendenciu v konšpiračné teórie uveriť.

Informačný prehľad |

Nie, medzi koronavírusom a technológiou 5G nie je žiadna súvislosť. Navyše neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by preukázal vplyv elektronických signálov na ľudský imunitný systém ani DNA. Takéto konšpirácie sa opakovane objavujú a sprevádzali už zavedenie Wi-Fi routerov, 3G aj 4G siete.

Informačný prehľad |

I napriek tomu, že tento mýtus patrí k jedným z najviac rozšírených, stále sa nájde mnoho Európanov, ktorí mu veria.

Informačný prehľad |

V poslednej dobe sa objavili na internete informácie, že EÚ chce zakázať umelé trávniky. Ako to skutočne je? Mali by sa športovci začať obávať? Čo bude so všetkými ihriskami s umelým trávnikom? Skončili nadobro?

Informačný prehľad |

Vreckový nôž vie byť frajerinou nejedného mladého skauta alebo dospelého MacGyvera. Najmä, ak sa s ním vie vynájsť v rôznych situáciách, kde mu poslúži ako užitočný nástroj.

Informačný prehľad |

Začínate vidieť žlté hviezdičky už aj na svojich hodinkách? Alebo vám v poslednej dobe akoby tikali v rytme európskej hymny? Mnohí si totiž myslia, že EÚ už nevie čo od dobroty a zmyslela si teda skoncovať v Európe so striedaním letného a zimného času. A čo úbohí európski občania, milovníci sezónny

Informačný prehľad |

V poslednej dobe sa, aj v súvislosti s rokovaniami EÚ so Spojenými štátmi, v médiách objavujú informácie o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO). Môže sa zdať, že sa Európa ide zrútiť pod hrozbou mutantov sóje či kukurice.

Informačný prehľad |

Je všeobecne známe, že výška platov sa medzi členskými štátmi EÚ líši. No môže vôbec Európska komisia zariadiť, aby na Slovensku boli rovnako vysoké platy ako napríklad v Belgicku či Luxembursku?

Informačný prehľad |

Opäť sa šíria zvesti o blížiacej sa hrozbe plynúcej z regulácie Európskej únie. Kto by sa mal podľa chýrov báť tentokrát? Vraj sú na rane čoraz obľúbenejšie mémy, rôzne parodické dielka, ba dokonca aj sloboda internetu ako taká.

Informačný prehľad |

Je pravda, že cena masla sa síce za posledné mesiace rekordne zvýšila takmer na celom svete, no je to kvôli viacerým faktorom, okrem iného najmä kvôli tomu, že sa prudko zvýšil dopyt po masle na svetových trhoch, zatiaľ čo jeho ponuka tento dopyt nestíha pokryť.

Informačný prehľad |

Poplašné správy šíria informáciu o tom, že hranolky v EÚ už nebudú mať svoje miesto. Podobné vraj platí aj pre tmavý chlieb a kávu. Budú si musieť Európania upraviť jedálniček a prestať piť kávu?

Informačný prehľad |

V niektorých médiách sa prednedávnom strhla debata o tom, ako „nám Brusel povolí len dve igelitky týždenne“. Veľavravné titulky nasmerovali diskusiu na starý známy „bruselský diktát“. Ako to je v skutočnosti?

Informačný prehľad |

Uhorkový euromýtus je už akýmsi kráľom medzi rozšírenými výmyslami o EÚ. Keď ju chce niekto skritizovať, neraz vďačne siahne po mýte, že EÚ je tak prebyrokratizovaná, že reguluje už aj chúdence uhorky. Je to teda príklad čírej úradníckej roztopašnosti alebo je uhorka zakopaná niekde inde? Platí vôbe

Informačný prehľad |

Po údajnom zákaze balónov, vysávačov či zabíjačiek, treba uviesť na pravú mieru ďalší euromýtus: Brusel stanovil parametre sviečok.

Informačný prehľad |

Chce EÚ, aby naše vysávače vysávali slabšie? Ako zamýšľa ovplyvniť efektivitu domácich prác občanov? Koľko pravdy je na mýtmi opradenom vzťahu EÚ a vysávačov?

Informačný prehľad |

Kostolné organy sú neodmysliteľnou súčasťou kostolov. Šíri sa však fáma, že by mohli byť zakázané. Viete v akej súvislosti sa o tom hovorí? Mohli by byť skutočne zakázané?

Informačný prehľad |

Tie reklamné slogany poznáte – „Zuby snehovo biele už za pár minút“, či „Doživotná garancia žiarivého úsmevu“.

Informačný prehľad |

Dostali sa krivé banány na okraj spoločnosti? Prečo ich už nechceme? Uvalila na ne Únia doživotný zákaz predaja?