Skip to main content
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku

Euromýty

V posledných rokoch v médiách i z úst politikov počuť rôzne poplašné fámy a mýty o EÚ. Táto stránka prináša prehľad tých mýtov o EÚ, ktoré sa vyskytujú najčastejšie. Niektoré sú možno zábavné, pri iných sa možno budete čudovať, čomu ľudia uveria.

Európska komisia bojuje proti dezinformáciám

Boj proti dezinformáciám je spoločným úsilím, do ktorého sú zapojené všetky európske inštitúcie. EÚ úzko spolupracuje s online platformami a nabáda ich, aby propagovali hodnoverné zdroje, potláčali obsah, ktorý je preukázateľne falošný alebo zavádzajúci, a aby odstraňovali nezákonný obsah alebo obsah, ktorý by mohol viesť k fyzickej ujme.

Európska únia je spolu so svojimi členskými štátmi odhodlaná bojovať proti všetkým, ktorí profitujú zo súčasnej koronakrízy a ohrozujú tak životy občanov alebo šíria propagandu či nenávisť. Komisia preto vytvorila špecializovanú stránku na boj proti dezinformáciám týkajúcich sa koronavírusu.

V nadväznosti na akčný plán proti dezinformáciám z roku 2018 si toto úsilie vyžaduje koordinovanejšie opatrenia v súlade s našimi demokratickými hodnotami. V spoločnom oznámení Európska komisia a vysoký predstaviteľ navrhujú konkrétne opatrenia v záujme silnejšej a odolnejšej EÚ. Tieto opatrenia budú podkladom pre budúcu prácu EÚ v boji proti dezinformáciám, najmä pre európsky akčný plán pre demokraciu a akt o digitálnych službách.

Stránka venovaná vyvracaniu nepravdivých informácií o Ukrajine na EUvsDisinfo

 

Ako nepodľahnúť dezinformáciám? Prinášame päť tipov od odborníkov

Tu je 5 zaručených tipov od odborníkov z EDMO k tomu, ako nesadnúť na lep dezinformáciám a informačným manipulátorom a ako si overovať pravdivosť obsahu, ktorý sa k nám každodenne dostáva na internete:

  1. Dýchajte. Prv ako informáciu prepošlete ďalej, pozastavte sa a zapojte kritické myslenie. Počkajte, kým opadne prvá vlna emócií, ktoré vo vás informácia vyvolala.
  2. Zistite, či informáciu uviedli aj iné zdroje. Neponáhľajte sa a pred preposlaním konkrétnej informácie ďalej najprv aspoň krátko preverte, či o nej píšu i niekde inde. Použite aspoň jeden dôveryhodný zdroj spravodajstva a overte si, či danú informáciu potvrdili aj ďalšie nezávislé zdroje. Ak informácia pochádza z málo známeho zdroja na sociálnych médiách, nemusí byť dôveryhodná.
  3. Využite pokročilé vyhľadávanie. Mnohé internetové vyhľadávače poskytujú nástroj, vďaka ktorému možno vyhľadať pôvod obrázkov. Môžete si tak vyhľadať konkrétnu fotografiu alebo snímku obrazovky. Niekedy sa totiž zo šírenej správy môže zdať, že ide o niečo aktuálne, ale po krátkom vyhľadaní sprievodného obrázka či fotografie zistíte, že obrázok patrí k úplne inej udalosti, ktorá sa odohrala ešte v minulosti a obrázok bol zneužitý v úplne inom kontexte, čo môže i niečo napovedať o kvalite sprievodnej správy.
  4. Navštívte stránku na overovanie faktov a zistite, či sa danou informáciou zaoberala. Niektoré mediálne organizácie investujú do overovania informácií značné úsilie a poskytujú všetky svoje zdroje, takže ich skúmanie si môžete sami overiť. Medzi osvedčené služby overovania faktov patria okrem iného aj DW Fact Check, FRANCE24 Les ObervateursAFP FactcheckEUvsDisinfo,euromýty a mnohé ďalšie. 
  5. Riaďte sa základným pravidlomak je niečo príliš dobré alebo príliš zlé na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to pravda nie je.
Informačný prehľad |

Každý deň počujeme nové a nové lži o Ukrajine a súčasnom napätí na rusko-ukrajinskej hranici. V tomto prehľade sa pozrieme na 7 najrozšírenejších a najnebezpečnejších mýtov – a často úplných lží – súvisiacich s rusko-ukrajinským konfliktom.

Informačný prehľad |

Európsky parlament na svojom októbrovom zasadnutí v Bruseli vraj odhlasoval, že európske zákony sú nadradené národným zákonom jednotlivých členských štátov Európskej únie. Štát, ktorý nebude bruselské nariadenia poslúchať, vraj bude potrestaný a všetky jeho rozhodnutia budú neplatné.

Informačný prehľad |

Dostrieľané? Dorybárčené? Minimálne v okolí všetkých vodných plôch vrátane krátkodobých kaluží? Ale kdeže! Zoznámte sa s novým oloveným euromýtom. Olovo kontaminuje a poškodzuje zvieratá, znečisťuje životné prostredie a ohrozuje zdravie ľudí. Je čas ho nahradiť bezpečnejšími alternatívami, ktoré sú

Informačný prehľad |

EÚ chce vraj zatrhnúť farebné tetovanie. Reč pritom nie je o žuvačkových tetovačkách, ale o tých trvácnych pre dospelých. Netreba však podliehať panike, ide o ďalšiu nesprávnu interpretáciu a nový euromýtus. EÚ nechce zakázať ani znemožniť farebné tetovanie. Áno, boli prijaté nové celoeurópske pravi