Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok13. augusta 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

89. Dobré fondy EÚ: Korzo Zálesie

1_0.jpg
© EU
Neďaleko Bratislavy, v malej dedinke Zálesie, postavili za eurofondy krásne Korzo na Malom Dunaji. Promenáda ponúka jedinečnú atmosféru ako lokálna zóna relaxu bez všadeprítomnej komercie. 

Približne 100 metrov dlhé mólo bude zároveň napojené na miestne cyklotrasy. Zároveň je ho možné využiť aj na nalodenie pred plavbou na ramene Dunaja. Príjemné chvíle pri vode spestruje aj drevená vyhliadka, ktorá na mieste stála ešte pred realizáciou tohto projektu. Miestni ju poznajú ako Záleský maják. Práve z nej sú najkrajšie pohľady na drevené mólo. 

Nejde o žiadnu megalomanskú stavbu, konštrukcia z hranolov a dosiek je postavená na drevených koloch, ktoré sú ukotvené na dne rieky. Posedieť si je možné aj na drevených laviciach so stolmi, ktoré sú umiestnené pozdĺž móla.

Na jednej strane móla tiež nájdeme plošinu, ktorá slúži pre vodákov. Lávka sa z oboch strán napája na chodníček vedúci popri Malom Dunaji. Prechádzka je preto vhodná pre rodiny s deťmi, pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohyb ako aj pre priaznivcov relaxu v prírode. Obzvlášť romantické je pri západe a východe slnka. 

Na tomto projekte sa začalo pracovať ešte v roku 2014. Najskôr vznikla rozhľadne Záleský maják, multifunkčné altánky a následne za pomoci eurofondov sa dobudovalo mólo. 

Zátoka bola pôvodne nelegálnou skládkou odpadu a zo zaneseného miesta sa stala vyhľadávanou atrakciou najmä miestnych obyvateľov. V budúcnosti sa na mieste plánuje vybudovať objekt, ktorý bude útočiskom pre vodákov, ktorého súčasťou bude hygienické zariadenie.

Európska únia prispela na tento projekt sumou vyše 238-tisíc eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
13. augusta 2020