
Cieľom akčného plánu pre kontinent umelej inteligencie je stať sa svetovým lídrom v oblasti umelej inteligencie. Túto ambicióznu iniciatívu predstavila predsedníčka Komisie von der Leyenová vo februári 2025 v Paríži na samite o opatreniach v oblasti umelej inteligencie. Má pomôcť premeniť silné tradičné priemyselné odvetvia Európy a jej výnimočnú zásobáreň talentov na mocné motory inovácie a urýchlenia zavádzania umelej inteligencie.
Kto zaujme vedúce pozície pri umelej inteligencii, ešte zďaleka nie je rozhodnuté. Scéna v EÚ je dynamická: od prevratných základných modelov po špecializované aplikácie. Jej hybnou silou je výskum, vznikajúce technológie a prosperujúce ekosystémy startupov a scaleupov. Akčný plán pre kontinent umelej inteligencie posilní inovačnú schopnosť EÚ v oblasti umelej inteligencie opatreniami a politikami sústredenými okolo piatich kľúčových pilierov:
- Vybudovanie rozsiahlej dátovej a výpočtovej infraštruktúry pre umelú inteligenciu
Komisia posilní európsku infraštruktúru umelej inteligencie a superpočítačov sieťou tovární umelej inteligencie. Aktuálne sa 13 z nich buduje pri európskych superpočítačoch svetového formátu. Budú podporovať startupy, sektor i výskumníkov EÚ v oblasti umelej inteligencie pri vývoji modelov a aplikácií.
Ako EÚ oznámila v kompase konkurencieschopnosti, takisto pomôže zriadiť gigatovárne umelej inteligencie. Ide o veľké zariadenia približne so 100 000 špičkovými čipmi umelej inteligencie – čo je štvornásobok počtu čipov v súčasných továrňach umelej inteligencie. Budú mať obrovskú výpočtovú kapacitu a dátové centrá na trénovanie a vývoj komplexných modelov umelej inteligencie v nebývalom rozsahu. Gigatovárne umelej inteligencie budú na čele ďalšej vlny prelomových modelov umelej inteligencie a pomôžu zachovať strategickú autonómiu EÚ v rozhodujúcich priemyselných sektoroch a vede. Nevyhnutným predpokladom sú verejné i súkromné investície. Uverejňujeme výzvu na vyjadrenie záujmu určenú zainteresovaným konzorciám.
Ďalšie stimuly pre súkromné investície do gigatovární poskytne iniciatíva InvestAI, ktorá zmobilizuje investície vo výške 20 miliárd eur až na päť gigatovární umelej inteligencie na rôznych miestach Únie.
Komisia v úsilí podnietiť investície súkromného sektora do cloudovej kapacity a dátových centier predloží aj návrh aktu o rozvoji cloudových služieb a umelej inteligencie. Cieľom je v nastávajúcich piatich až siedmich rokoch aspoň strojnásobiť kapacitu dátových centier v EÚ. Prioritou pritom budú vysoko udržateľné dátové centrá.
- Zlepšenie prístupu k veľkému množstvu vysokokvalitných dát
Ak chceme zintenzívniť inováciu umelej inteligencie, potrebujeme prístup k veľkému objemu vysokokvalitných dát. Dôležitým prvkom akčného plánu je vytvorenie dátových laboratórií, v ktorých sa budú zhromažďovať a spravovať rozsiahle objemy vysokokvalitých dát z rôznych zdrojov v továrňach umelej inteligencie. V roku 2025 sa zavedie komplexná stratégia pre dátovú úniu, aby sa podaril vytvoriť skutočný vnútorný trh s dátami, na základe ktorých bude možné rozšíriť riešenia umelej inteligencie.
- Vývoj algoritmov a podpora zavádzania umelej inteligencie v strategických sektoroch EÚ
Napriek potenciálu umelej inteligencie ju v EÚ zaviedlo len 13,5 % podnikov. Komisia v nasledujúcich mesiacoch s víziou vyvíjať riešenia umelej inteligencie prispôsobené jednotlivým účelom, rozvinúť ich priemyselné použitie a podporiť ich úplné zavedenie v strategických súkromných a verejných sektoroch EÚ zavedie stratégiu využívania umelej inteligencie. Dôležitú úlohu pri nej bude zohrávať európska infraštruktúra inovácie umelej inteligencie, a predovšetkým továrne umelej inteligencie a európske centrá digitálnych inovácií.
- Posilnenie zručností a talentov v oblasti umelej inteligencie
Dopyt po talentoch v oblasti umelej inteligencie narastá. Komisia preto uľahčí medzinárodný nábor mimoriadne zručných odborníkov a výskumníkov z tejto oblasti. Poslúžia na to iniciatívy, ako je iniciatíva okruhu talentov, akcie Marie Curie-Skłodowskej (konkrétne „MSCA Choose Europe“ – Akcia Marie Curie-Skłodowskej Vyberte si Európu), ako aj štipendijné programy v oblasti umelej inteligencie, ktoré bude ponúkať plánovaná Akadémia zručností v oblasti umelej inteligencie. Tieto iniciatívy pomôžu otvoriť cesty legálnej migrácie pre pracovníkov so špičkovými zručnosťami v sektore umelej inteligencie z krajín mimo EÚ a takisto pritiahnuť najlepších európskych výskumníkov a expertov na umelú inteligenciu naspäť do Európy. Okrem toho Komisia zostaví programy vzdelávania a odbornej prípravy v oblasti umelej inteligencie a generatívnej umelej inteligencie v kľúčových sektoroch. Ich účelom bude pripraviť novú generáciu odborníkov na umelú inteligenciu a podporiť zvyšovanie úrovne zručností a rekvalifikáciu pracovníkov.
- Zjednodušenie regulácie
Akt o umelej inteligencii zvyšuje dôveru občanov v technológiu a investorom a podnikateľom poskytuje právnu istotu, ktorú potrebujú na rozširovanie a zavádzanie umelej inteligencie v celej Európe. Komisia zriadi asistenčné pracovisko pre akt o umelej inteligencii, ktorého úlohou bude pomáhať podnikom akt dodržiavať. Bude slúžiť ako ústredné kontaktné miesto a informačná a usmerňovacia centrála v otázkach k aktu o umelej inteligencii.
Ďalšie kroky
Komisia spolu s akčným plánom otvára dve verejné konzultácie. Budú prebiehať do 4. júna 2025 a poslúžia pri ďalšom formovaní iniciatív akčného plánu pre kontinent umelej inteligencie.
- Prvá verejná konzultácia je určená všetkým, ktorí majú záujem vyjadriť svoj názor na akt o rozvoji cloudových služieb a umelej inteligencie.
- Druhá verejná konzultácia o stratégii využívania umelej inteligencie má pomôcť určiť priority zainteresovaných strán, výzvy pri zavádzaní umelej inteligencie a relevantnosť navrhovaných riešení a politických koncepcií vrátane dodatočných opatrení na zaručenie bezproblémového a jednoduchého uplatňovania aktu o umelej inteligencii.
Tretia verejná konzultácia o stratégii pre dátovú úniu je naplánovaná na máj.
Komisia bude zároveň organizovať dialógy s predstaviteľmi priemyslu a verejného sektora, ktoré majú pomôcť pri formovaní stratégie využívania umelej inteligencie. Tieto dialógy spolu s verejnými konzultáciami pomôžu určiť relevantné príklady nevyužitého potenciálu pri zavádzaní technológií umelej inteligencie v konkrétnych sektoroch, ich aktuálne začlenenie do obchodných a výrobných procesov, ako aj príležitosti na ich rozšírenie v daných sektoroch i v hospodárstve vo všeobecnosti.
Súvislosti
1. augusta 2024 nadobudol účinnosť akt o umelej inteligencii a 4. februára 2025 boli uverejnené usmernenia k zakázaným praktikám v oblasti umelej inteligencie. 24. januára 2024 Komisia zaviedla balík opatrení na podporu európskych startupov a malých a stredných podnikov pri vývoji dôveryhodnej umelej inteligencie. 9. júla 2024 nadobudlo účinnosť zmenené nariadenie o spoločnom podniku pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku a umožnilo zriadenie tovární umelej inteligencie. 10. decembra 2024 bolo vybraných sedem konzorcií na zriadenie tovární umelej inteligencie, 12. marca 2025 nasledovalo šesť ďalších konzorcií. 11. februára 2025 predsedníčka Komisie von der Leyenová v Paríži na samite o opatreniach v oblasti umelej inteligencie oznámila iniciatívu InvestAI, ktorá má zmobilizovať investície do umelej inteligencie v celej Európe vo výške 200 miliárd eur.
Ďalšie informácie
Akčný plán pre kontinent umelej inteligencie
Verejná konzultácia o stratégii využívania umelej inteligencie
Verejná konzultácia o akte o rozvoji cloudových služieb a umelej inteligencie
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 14. apríla 2025
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku